Zaman Yönetimini Çocuğunuza Öğretmek İçin Yapmanız Gerekenler

Zaman Yönetimini Çocuğunuza Öğretmek İçin Yapmanız Gerekenler

Daha çok iş hayatında zaman yönetimi yetişkinler için üzerinde durulan bir konu olmasına rağmen, erken yaşlardan çocuklara kazandırılan planlama ve organizasyon becerilerinin katkısı büyük olur. Zaman planlamasını çocuğunuza öğreteceğiniz ona hayat için önemli bir araç sunmuş olacaksınız. Okul çalışmaları ile ilerleyen zamanlarda kişisel çalışmaların, aile zamanı ile sosyal zamanı çakıştığında bu aktiviteleri gerginlik yaşamadan düzenleyebilecek beceriye sahip olur.

Çocuklar yoğun bir hayatta okul, ev ve sosyal alanlardaki sorumluluklarını ve aktiviteleri dengelemekte güçlük yaşarlar. Sadece zamanı planlamayı değil çocuklar, zamanı da daha etkili kullanmayı öğretebildiğimizde hayat boyu onlara fayda sağlayacak bir beceri kazandırmış oluruz. Her çocuk bu beceriyi kazanmak kolay olmuyor fakat sabırlı ve tutarlı olduğunda bu beceriyi her çocuk içselleştirebilir.

Okul öncesi dönemde zaman yönetimi

Ulaşılabilir göz önünde olan evinizde mutlaka büyük renkli bir takvim ve sayıları rahat okunabilen bir saat doldurun. Çocuğunuz ile isterseniz her ay için kendi takviminizi yapabilir, süsleyebilirsiniz.

O hafta içinde çocuğunuz ile olacak önemli günleri (gezi/doğum günü/anneannenin gelişi/filmin geliş tarihi vb.) işaretleyin, resim çizin. Her sabah/akşam çocuğunuz geçen günün üzerine bir çarpı çizebilir, kalan gün sayısına bakabilir. Mutlaka bu etkinlerin tümünde çocuğunuza eşlik edin.

Sabah kahvaltısında çocuğunuza o gün neler yapmayı planladığınızı anlatın. Önlerini gördüklerinde çocuklar daha kontrolde hissederler ve sakin olurlar, aynı zamanda günü planlamayı aynı zamanda etkinlikleri sınamayı öğrenirler. Örneğin; dışarıya, kahvaltıdan sonra giyinip çıkacağız. Oyun parkına gidip biraz orada zaman geçirdikten sonra eve öğle yemeği için döneceğiz. Deden öğle uykundan sonra bize gelecek.

Zaman algısını çocuğunuzda oluşturmak için bir sabah, öğlen, akşam, sonra, önce gibi kavramları mutlaka kullanın. önce-sonra kavramını kullanırken çocuğunuzun bildiği bir etkinlik ile birleştirmeniz faydalı olacaktır.

Sınırlı bir zamanda çocuğunuzla bir etkinlik başlayacak, bitecekse zamanı mutlaka saat üzerinde gösterin. Örneklersek; evden saat 10’da çıkmamız gerekiyor. bak araba yapıştırmasını 10’un üzerine koydum bu evden çıkacağımız zaman. Arabaya bu kısa kol geldiğinde ayakkabılarını giymiş bir biçimde evden çıkmaya hazır olman gerekir diyebilirsiniz. Çocuğunuz böylece saati kontrol ederek yavaş yavaş zamanı ayarlamayı öğrenir. Birçok farklı alanda bu yöntemi kullanabilirsiniz; kitap okuma saatinde, ebeveynlerin işini bitirmesini beklerken, evden çıkma saati, anneannenin gelme vakti gibi.

Okul çağı çocuklarda zaman yönetimi

Zaman algısı bu yaştaki çocukların bir önceki gelişimsel döneme göre daha fazla gelişmiştir. Gün içi zamanları çocuğunuz ile o gün içinde ne kadar fazla etkinlik yapabileceğinizi, çalışmasını tamamlamak için ne kadar süreye ihtiyaç olduğunu konuşabilirsiniz.

Bir ajandayı çocuğunuza alabilir ya da tarih-günü bir deftere yazarak ajandaya dönüştürebilirsiniz. Ödevlerini, projelerini teslim tarihlerini, önemli günleri, doğum günlerini, gezileri çocuğunuza buraya kaydetmesi için yardımcı olun. Yine bazı çocuklar için büyük aylık takvimi odasının duvarına asmak ve oraya not almasını sağlamak daha etkili olabilir. o gün için planladığı etkinlikleri, yapması gerekenleri süreleri ile çocuğunuza ajandasına/takvime yazmasına yardımcı olun. Ne kadar sürenin etkinlik tamamlandığında geçtiğine bakın ve tahmini ile karşılaştırın. Çocuğunuz bu sayede belirli etkinlikleri yapmanın ne kadar zaman aldığını öğrenir ve içselleştirir.

Öncelik belirlemeyi çocuğunuza öğretin. Yapmak istediklerini ve yapması gerekenleri onunla ayırt etmeye çalışın. Bir anda her şeyi düzgün bir biçimde yapamayacağını, öncelik sıralaması yapmasının önemini belirtin. O hafta ya da gün yapılması gerekenler, yapmak istediklerim diye bir liste hazırlayıp sonra yapılması şart olanlara bir yıldız, yapmak istediklerine bir gülen yüz koyup öncelik belirlemeyi öğrenebilir.

Bütün yaş grubu çocuklar için;

  • Zaman tanıyın. O anda çocuğunuza yapılması gerekeni söylemeyin. Bir 5-10 dakika önce hatırlatmada bulunun. Mesela 10 dk sonra akşam yemeğine oturuyoruz. Çocuğunuz bu sayede o anda yaptığını tamamlayabilir, zamanı yönetebilmeyi öğrenir.
  • İyi örnek olun. Zamanı iyi kullanması konusunda ve zamanlama konusunda çocuğunuza iyi bir rol model olun. Zamanında çocuğunuzu okula götürün, okuldan ayrılın. Söz verdiğiniz saatlere önem verin. İşe giderken geç kaldım telaşını, yetiştiremediğimiz bir projeyle ilgili kaygınızı çocuğunuzun önünde yaşamamaya önem verin.
  • Zaman yönetimini çocuğunuz iyi yapmadığında sonuçlarını çocuğunuzun yaşamasına fırsat verin. Ödev zamanını çocuğunuza etkin kullanmadığında yapmak istediği etkinliklere daha az zamanı kaldığını söyleyin.

 

Bir önceki yazımız olan Çocuğunuzla Sağlıklı İletişim İçin Dinleme Becerisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Anne Günlüğü