Yoğurt Maskesi Nedir ? Nelere İyi Gelir ?

Yoğurt Maskesi Nedir ? Nelere İyi Gelir ?

Günümüzde bir çok insan, kadın veya erkek farkı olmaksızın ciltlerinde meydana gelen sivilce,  akne, gözenek, kırışıklıklar ve bunlar gibi daha nice cilt problemleri yaşayabiliyor. Fakat bir çok bilindiği gibi de bunları gidermek, tamamen pürüzsüz bir cilde sahip olmak adına yapılan işlemler ise çok basit. Daha çok kadınların yaşadığı ve haz etmediği sivilceler ve siyah noktalar ise başlı başına büyük bir dert oluyor. Her kadının, cildinin temizliğini, pürüzsüz olmasını veya sivilce ve siyah noktalardan uzak durmasını istiyor. Bu sevilmeyen cilt problemlerinin getirisi bir bireyin yaşam kalitesini etkilemekten de asla çekinmiyor. Ciltte oluşan bir çok problem, ister kırışıklık ister sivilceler ve gözenekler, her ne olursa olsun bir bireyin yaşam kalitesini oldukça dibe çekiyor.

Vücutta üzüntü hissi yaratan, bir burukluk oluşturan bu sivilce ve gözeneklerin gitmesi aslında oldukça kolay bir yöntem. Hemde öyle bir yöntem ki, özel ilaçlar, özel bakım ürünleri almayı gerektirmiyor. Bir bireyin yaşam kalitesini oldukça düşüren bu olayın aslında yaşantılarını etkilememesi gerektiği hakkında ise hiçbir birey bilgi sahibi değil. Bu yazıda sizlerin gözenek ve sivilcelerinizi kovmak isterken aynı zamanda da bu durumun her zaman başınıza gelebilecek türden olduğunu, kendinizi olduğunuz gibi kabul etmeyi ve aynada size yansıyan kişinin ne kadar güzel olduğunu kabul etmenizi amaçlıyoruz. Tabi bunun yanı sıra minik ve sevilmeyen dostları göndermek adına sizlere yoğurt maskesini sunuyoruz.Yoğurt başlı başına cildimiz adına en sağlıklı ve en çok tercih edilen doğal bakım ürünleri arasında yer alır. Yoğurt işte diyip geçmemek gerekiyor. Yoğurt bilindiği üzere içerisinde bol miktarda laktik asit ve çinko barındırıyor. Laktik asit ciltteki tüm ölü derilerden kurtulmanıza yardımcı olurken, çinko ise cilt yüzeyinin temizlenmesine, yüzde barınan siyah noktaların ve sivilcelerin uçup gitmesine yardımcı oluyor. Tabi bunların yanı sıra parlak ve yumuşak bir cilde sahip olmanız adına da yardımcı oluyor.

Yoğurt Maskesi Nedir ve Nasıl Uygulanır ?

Cilde bu kadar faydalı oluşundan bahsettik, sevmediğimiz bu siyah noktaları ve sivilceleri giderdiğini söyledik fakat bu maske nasıl uygulanıyor, bu maskenin içinde neler yer alıyor ?

Anti bakteriyel özelliği içinde barındırıyor olan bu yoğurt maskesi cildinizin üzerinde bulunan mikropları yok ediyor. Cildiniz için yeterli mineralleri de yüzünüze depolamaya yardımcı oluyor. Bunların yanı sıra hem ciltteki yağ oranını dengeliyor, bu sebepten dolayı bu maskeyi her cilt türü kolaylıkla uygulayabiliyor. Örneğin kuru bir cilt bu maskeyi uyguladığında, orantılı bir yağ oranını gözlemleyebiliyor. Ciltteki sivilcelerden eser bırakmayan bu maske aynı zamanda sivilcelerin baş düşmanı olarak da biliniyor. Bir diğer cilt sorunlarından biri olan, ciltteki eşitsiz renk tonlarını gidermek ise bu maske sayesinde gerçekleşiyor. Düzenli kullanımdan sonra birey cildin tonunun eşitlendiğini de gözlemleyebiliyor.

Yoğurt Maskesi Nasıl Uygularız ?

İhtiyacımız olan malzemeler neler ?

  1. 2 yemek kaşığı yoğurt,
  2. 1 yemek kaşığı limon suyu,
  3. 1 yemek kaşığı bal,
  4. Boyutu fazla büyük olmayan bir cam kase,
  5. Tahta kaşık,

Kullanacağınız malzemelerin ev yapımı olmasının daha uygun olacağına da dikkat çekmek isteriz. Maske içerisinde kullanılacak malzemelerin doğal olması daha faydalı olur.

Ve bunun yanı sıra ekleyeceğimiz 1 kaşık bal ana maddeler arasında değildir. Yağlı ciltlerde görülen siyah noktaların giderilmesi adına ek bir malzeme olarak kullanılır. Bal koymak veya koymamak cildinizin türüne göre yorumlayabileceğiniz bir tercihtir. Siyah noktalara sahip değilseniz kullanmanız gerekmez.

Yoğurt Maskesi Yapılışı Nasıl Gerçekleşiyor ?

Öncelikle, tahta kaşık yardımıyla belirtilen ölçüde balı cam kase içerisine koyuyoruz. Üzerine yoğurdu da ekleyip biraz karıştırıyoruz. Daha sonrasında kalan tüm malzemeleri kasenin içerisine ekliyoruz. Kısa bir süre karıştırarak tüm malzemelerin bir karışıma dönüşmesini sağlıyoruz. Maskenin yapımı burada bitiyor. Bundan sonrasında ise cildinize uygulama kısmına geçebiliyorsunuz. Cildinize uygularken sivilcelerin olduğu bölgelere daha fazla uygulamalısınız, hatta gerekirse sadece sivilcelerin olduğu bölgeye de uygulayabilirsiniz. Bunun yanı sıra eğer siyah noktalar için karışıma bal eklediyseniz, siyah noktaların olduğu bölgeye de uygulayabilirsiniz. Maskeyi bekletirken süreye oldukça dikkat etmeniz gerekir. İlk 5 dakika maske durduğunda, yüzünüzde bir yanma bir kaşıntı hissediyorsanız, veya başka sorunlar meydana geliyorsa daha fazla bekletmemeli anında yıkamalısınız. Eğer bir sorun yoksa sadece yarım saat bekletebilirsiniz. Maskeyi sadece haftada 1 kez uygulamanız önerilir. Uyguladığınız saatleri uyumadan önce seçmeye dikkat ederseniz maske sonrasında cildiniz daha güzel dinlenebilir.

 

Dikkat Etmeniz Gerekenler;

  • Maskeyi yaparken, malzemeler arasında limon yoksa portakal tercih edebilirsiniz, fakat limon kadar etkili bir yöntem değildir.
  • Bu maskeyi yaptığınız zaman güneşe çıkmamalısınız.
  • Peeling olarak kullanmak isteyen bireyler 1çay kaşığı karbonat ekleyebilirler.
  • Karbonatı karıştırdığınızda oluşan kabarıklık normaldir, kıvamı krem şanti gibi olacak ve kabaracak.

Yazar Emre DEMİR

Bir önceki yazımız olan Doğumun Başladığı Nasıl Anlaşılır? başlıklı makalemizde doğum başlangıcı, doğum belirtileri ve doğum belirtileri nasıl anlaşılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü