Yenidoğan Sarılığı Nedir? Yenidoğan Sarılığı Nasıl Anlaşılır?

Yenidoğan Sarılığı Nedir? Yenidoğan Sarılığı Nasıl Anlaşılır?

Yeni Doğan Sarılığı Nedir?
Yeni doğan bebeklerimizde en sık görülen sorunlardan biridir. Genellikle yeni doğan bebeklerimizde ilk hafta beliren geçici bir hastalıktır. Kan ve dokularda geçici olarak bilirubin seviyesinin yükselmesiyle ortaya çıkar bu da fizyolojik sarılık olarak adlandırılır.

Yeni Doğan Bebeklerdeki Sarılık Neden Olur?
Bilirubin alyuvar hücrelerinin parçalanması sonucunda hem isimli maddenin metabolizması sonucunda oluşur. Vucüttan atılma şekli ise fetusta bilirubin plasenta aracılığıyladır. Doğumdan sonra ise maalesef ki bebekler bu görevi üstlenirler. Yani sarılık bilirubinin aşırı miktardaki yapımıyla, vucüttaki metabolizmasıyla veya vucüttan atılımı sırasındaki bozukluklardan oluşur.

Yeni doğan bebeklerin %97 lik gibi bir kısmında sarılık görülür. Ancak gözle görülür hale gelmesi için vucütta bilirubin miktarının aşırı artması gerekir. Fakat birçok bebekte bilirubin seviyesi düşük olduğu için sarılık fark edilmez.

Belirttiğimiz fizyolojik sarılık bebekte 3. gün en yüksek seviyeye ulaşır ve bir hafta içinde de normal seviyeye iner. Prematüre bebeklerde ise bu durum 5-7. günde ortaya çıkar ve düzelmesi 4 haftaya ulaşabilir.

Bu tanının iyileşme sürecini ırk, beslenme şekli, doğumdaki hamilelik yaşı, ailevi etkenler , anneye hamileyken verilen ilaç faktörleri, annenin hastalıkları gibi faktörler belirler ve etkiler.

Ayrıca anne sütüyle beslenen bebeklerde mamayla beslenen bebeklere oranla daha fazla görülmektedir. Anne sütü sarılığı 3-12 hafta sürecinde düzelme gösterir. Bu süreçte anne sütünü kesmek doğru değildir.

Fizyolojik ve anne sütü sarılığının dışında en sık görülen diğer bir etken de kan uyuşmazlığıdır. Anne ve bebek arasında kan uyuşmazlığı varsa annede bebeğin kan grubuna karşı antikorlar oluşur. Bu antikorlar plasenta yoluyla bebeğe geçer ve bebeğin alyuvar hücrelerinin parçalanmasına sebep olur. Bunun neticesinde de ortaya çıkan fazla bilirubin sarılığı tetikler.

Yani her durumda mutlaka sağlık kuruluşlarına danışılıp bebeğimize ona göre önlem almalıyız.

Bir önceki yazımız olan Gebelik ve Oruç: Hamilelikte Oruç Tutmak Sakıncalı mı? başlıklı makalemizde anne beslenmesi, gebeler oruç tutabilir mi ve gebelikte oruç tutarken nelere dikkat etmeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü