Yeni Doğan Sarılığı: Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Belirtileri

Yeni Doğan Sarılığı: Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Belirtileri

Yeni doğan bebeklerde en sık görülen sağlık sorunlarından biri de yeni doğan sarılığıdır. Bir tür sarılık hastalığı olan yeni doğan sarılığı, yeni doğan bebeklerin kanlarındaki bilirubin miktarının artış göstermesi sonucunda meydana gelmektedir. Gebelikten sonraki ilk 7 günde dünyaya gelen her yeni doğan bebeklerin kanında düşük yada yüksek düzeyde mutlak olarak bilirubin miktarında yükselme meydana geldiği uzmanlar tarafından tespit edilmiştir.

Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Belirtileri

Yeni doğan bebeklerde sarılık belirtileri mutlak olarak bebeklerin teni üzerinde kendini göstermektedir. Bu belirtiler ise şunlardır;

 • Yeni doğan bebeklerin göz aklarında, burun çevrelerinde ve yüz bölgelerinde meydana gelen sarı renk, sarılığın başlıca belirtisidir.
 • Bu ana belirtilerinin kolayca tespit edilmesi açısından parmak ile hafif düzeyli olarak doğrudan burun veya karın bölgesine bastırılıp bırakılması sonucunda tende sarı rengin oluştuğu gözlemlenebilmektedir.

Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Nedenleri

 • Yeni doğan bebeklerde sarılık rahatsızlığının oluşmasındaki ana etken, anne ve bebek arasındaki kan uyuşmazlığıdır.
 • Annenin bebeğin kan grubuna karşı geliştirdiği antikorların, plesenta yolu ile doğrudan bebeğe geçiş yapması, bebeğin bilirubin miktarında olumsuz etkilenmeye neden olmakta ve bu olumsuz durum sonucunda da sarılık hastalığı söz konusu olmaktadır.
 • Kan uyuşmazlığı probleminin annede Rh- ve bebekte ise Rh+ olması durumunda, sarılık rahatsızlığının çok tehlikeli boyutlara ulaşması söz konusu olmaktadır.

Hangi Bebekler Sarılıkta Dikkat Edilmeli?

 • Erken dünyaya gelen bebeklerde
 • Doğum sırasında kafa cildinin altında kanama durumunun meydana geldiği bebeklerde
 • 24 saat içerisinde sarılık hastalığı tanısı konan bebeklerde
 • Emme problemi bulunup, bu problem sonucunda kötü beslenen bebeklerde
 • Sarılığı 14 günden fazla devam eden bebeklerde
 • Büyük kardeşlerin bebeklik çağında ışık tedavisini gerektirebilecek düzeyde sarılık rahatsızlığı gözlemlenmiş olması gibi durumlardaki bebeklerde sarılıkta mutlak olarak dikkat edilmelidir.

Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Hastalığında Şu Gibi Durumlarda Hemen Doktora Başvurulmalı;

 • Sarılık ilk 24 saat içerisinde meydana gelmesi durumunda
 • Sarılığın yayılması ve daha koyu bir renk alması durumunda
 • Bebeğin davranışlarında anormallik oluşması durumunda
 • Bebeğin beslenme tarzı iyi olmaması durumunda
 • Bebeğin normalden fazla uyuması durumunda hemen doktora başvurulmalıdır.

Anne Sütü Sarılığa Neden Olabilir Mi?

Uzmanlar, anne sütü ile beslenen bebeklerde, mama ile beslenen bebeklere oranla sarılık probleminin daha fazla görülebildiğinin altını çizmektedirler. Uzmanlar, bazı annelerin sütünde yer alan özel bir maddenin bebeğin kanında yer alan bilirubin maddesinde artışa neden olabildiğinin altını çizmektedirler. Anne sütüne bağlı olarak meydana gelen sarılık, norma düzeydeki sarılığa göre biraz daha gecikmeli olarak etkili olabilmekte 3. haftadan 10.haftaya kadar devam edebilmekte ve bu durumun mutlak olarak ilgili doktor gözetiminde olması gerekmektedir.

Uzmanlar, yeni doğan bebeklerde sarılık hastalığında belirtilerin fark edilmesi durumunda hemen doktora başvurulması gerektiğinin de altını çizmektedirler.

Bebeğin sarılık olduğunu nasıl anlarsınız?

Kanda ki bilirubin seviyesi arttığında ilk olarak sarılık bebeğin yüzünde başlar ve sırayla kol ve bacaklara, göğse ve karna ilerler. Ayrıca göz akları da sarı renkte olur. Gün ışığında bebekte ki sarılık daha belirgin ortaya çıkar. Aynı zamanda parmağınızı bebeğin vücuduna hafifçe bastırıp çektiğinizde sarı renk kendini daha çok belli eder. Sarılığın belirtisi zaman geçtikçe daha da belirginleşir. İlk olarak ciltteki sarılık giderek koyulaşır. Bu yüzden bebek daha çok uyku uyuma isteği duyar. Emme isteğinde de düşüş gözlenir. Yeterince beslenemeyen bebekte sarılık iyice artar. Uzayan sarılıklar eğer beyni etkilemiş ise bebek başını geriye atarak ince bir sesle ağlamaya başlar. Bu durum havaleye kadar gidebilir. Bunun sonucunda bebekte zekâ geriliği, işitme ya da görme sorunları olabilir. Bu kötü sonuçların doğmaması için bebek sarılık olsun ya da olmasın bir sağlık kuruluşuna gidip, bilirubin seviyesi testi yaptırmalısınız. Bu sayede aksi bir durumda tedaviye başlanabilir.

Bazı bebekler sarılıktan dolayı daha dikkatli şekilde takip edilmelidir. Bunlar, erken doğan bebekler, sarılığı iki haftadan uzun süren uzayan sarılıklarda, emme sorun olan ve iyi beslenemeyen bebeklerde, doğumdan sonraki ilk günde sarılığı tespit edilen bebekler dikkatli takip edilmelidir.

Sarılık geçici bir durumdur ve zararsızdır. Ancak bazı olağan dışı durumlarda hemen doktora gidilmelidir. Bunlar, bebek günde 4 kere dışkı yapıyorsa, ilk haftada 2 kere dışkı yapıyorsa, ilk ayını doldurmasına rağmen rengi hala sarı ise, bebeğin cildi koyu sarı renkte ise, bebek emmek islemiyor ve yeteri kadar beslenemiyorsa hemen doktora başvurulmalıdır.

Güncelleme: 16.10.2017

Anne Günlüğü

1 YORUM

 1. Hamileliyin 3-cu ayindan sora anada bilrubin yukselibse bunun usaga tesiri ne derecededir