Yeni Doğan İşitme Testi

Yeni Doğan İşitme Testi

Çünkü çocuğun normal dil ve gelişimi erken dönemlerinde algıladığı seslerle oluşmaya başlar. İşitme testinin olumsuz etkilerinin azaltılmasında sorunun erken tespit edilmesi, erken işitme cihazının takılması ve erken konuşma eğitimi verilmesiyle başlar.

Yapılan araştırmalar işitme kaybı bulunan bebeklerin büyük bir kısmının riskli bir faktöre sahip olmadığı ortaya çıkmıştır. İşitme kayıplı bebeklerin %90’ının anne ve babaları normal işitenlerdir. Bu nedenle tüm yeni doğanlara yapılması gereken bir testtir.

Bu tarama testinde iki ayrı test tekniği uygulanır.

Otoakustik emisyon testi; kulağa yerleştirilen bir probla kulağa iletilen sesin, iç kulak tarafından yansıtmasını kaydetmeye dayalı test yöntemidir ve birkaç dakika da tamamlanır. İşitme ile ilgili şüpheli durumlarda kullanılan diğer bir test yöntemi ise işitsel beyin sapı cevapları testidir. (BERA)

Bera testi ortalama olarak yarım saat süren ve bebeğin dış seslere karşı tepkisini ölçen bir kayıt cihazıdır. Kafanın belirli bölgelerine yerleştirilen elektrotlar aracılığıyla yapılır, işitme yollarıyla ilgili daha detaylı bir bilgi verir. Bebeğin hareketsiz durması gerektirdiği için bazı durumlarda anestezi uygulanarak yapılır. Bazen de bebeğin uyku saatleri denk getirilerek düzenlemeler yapılıyor ve test uygulanıyor.

Bir önceki yazımız olan Gebelik ve Oruç: Hamilelikte Oruç Tutmak Sakıncalı mı? başlıklı makalemizde anne beslenmesi, gebeler oruç tutabilir mi ve gebelikte oruç tutarken nelere dikkat etmeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

1 YORUM

  1. dilek kıdır

    oluma pirin unu veriyorum sütüm yetmedi kesdim olum şuan 10 aylık neyapmalıyım