Yeni Doğan Bebekteki Sarılık: Yeni Doğan Sarılığı

Bebek,anneden ayrıldığında dünyadaki oksijeni solumaya başladığında ilk yaşadığı sorun sarılıktır. Sarılık doğan bebeklerde doğum zaman süresine göre değişmektedir. Tam zamanını doldurmuş doğan bebeklerin %60’sında doğduktan andan itibaren bir aylık olana kadar sarılık görülür. Normal gününden daha erken doğan bebeklerin %80’ninde yine doğum anından başlayarak bir aylık olana kadar sarılık olabilmektedir.

Yeni Doğan Bebekteki Sarılık: Yeni Doğan Sarılığı

Sarılığın ana sebebi alyuvarlardır. Anne ile annenin karnında taşıdığı bebeğin alyuvarları birbirinden çok farklıdır. Anne ve bebekte alyuvarların içeriği olan hemoglobin türü fetal hemoglobini taşır. Anne karnındaki bebek dünyaya geldiğinde anne karnındaki alyuvarlardan daha çeşit olan başka alyuvarlara gereksinim duyar. Bu yüzden bebek, anne karnından çıktığı andan itibaren kanında bulunun fetal hemoglobini çeşitli olan alyuvarları hızlı bir şekilde yıkmaya başlar. Yıkılan fetal hemoglobini içeren alyuvarlar yerine kanında HbA içeriği olan alyuvarlar oluşumu başlar. Yıkılan eski alyuvarlar vücutta çok miktarda biluribin oluşur.

Biluribin,sarılık maddesinin latince ismidir ve normal bir vücutta karaciğere yardımıyla dışarıya atılır. Bebeğin karaciğeri vücutta çok fazla üretilen biluribin maddesini taşıyamaz. Karaciğer biluribin maddesini atamadığı için kanda ve dokularda birikim yapar. Biluribin maddesi sarı renkli pigmentlere sahiptir. Bu yüzden dokulardaki birikmiş olan biluribin bebeği sarı gösterebilir. Bazen dışarıdan fark edilmeye bilir.

Yeni Doğan Sarılığı Nasıl Tespit Edilir?

Yeni doğmuş bir bebeğin sarılık olup olmadığı kan testi yapılarak öğrenilir. Biluribinin sağlıklı bir bebekte bulunması gereken miktarı 1-2 mg/dl’dir. Test sonucunda kanda bulunan biluribin 5 mg/dl’den fazlaysa bebek sarılık demektir. Zaten vücutta biluribin miktarı arttığında belirtiler verir. Ayrıca belirtileri artış miktarına göre vermektedir. alperen-2

Yeni Doğan Sarılığı Belirtileri

İlk belirtilerden biri göz aklarındaki sarartıdır. Kandaki bilirübin miktarı 5 mg/dl ile 8 mg/dl arasında olduğunda baş ile boyun bölgesinde sarılık görülür. 8 mg/dl’den 10 mg/dl arttığında ise gövdesinde üst bölgesinde oluşur. Gövdenin alt kısmında görülüyorsa eğer 13 mg/dl kadar çıkmıştır. 20 mg/dl yaklaşmış veya bu değerdeyse el ve ayaklarda sarılık görülür. Sarılığı fark ettiğiniz andan itibaren doktora başvurmalısınız. Bkz: Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Belirtileri

Bir önceki yazımız olan Gebelik ve Oruç: Hamilelikte Oruç Tutmak Sakıncalı mı? başlıklı makalemizde anne beslenmesi, gebeler oruç tutabilir mi ve gebelikte oruç tutarken nelere dikkat etmeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü