Yeni Doğan Bebeklerin Uyku İhtiyacı

Bebeklerimize söylediğimiz ninnilerin başında: ”uyusun da büyüsün ninni…” gelmektedir. Bebeklerimizi uyutmak için söylediğimiz bu şarkının gerçeklik payı ise çok büyük. Bebeklerin büyümeleri için uyumaya ihtiyaçları varken; her bebeğin büyüme hızı farklı; her bebeğin uyku düzeninin de, yine, birbirinden farklı olduğunu bilmek gerekmektedir. Bebeklerin uyku ihtiyaçları, anneleri tarafından keşfedilmelidir. Uyku ihtiyaçları birbirinden farklı olmakla birlikte, bazı bebekler geceleri uyumayı severken, bazı bebeklerin de gündüzleri uyuduğunu görürsünüz; ve bu bebekler için: ”geceyi gündüzle karıştırdı” tabiri sık olarak kullanılır. Kimi bebekler sesli; ve aydınlık ortamlarda uyumaktan zevk alırken, kimi bebekler ise, sessiz; ve karanlık yerlerde uyumayı tercih ederler… Bu yazımızda sizlere, bebeklerin uyku ihtiyaçları; ve bebeklerde uyku ile ilgili bilmeniz gerekenlerden söz edeceğiz…

Yenidoğan Bebeğin Uykusu
Yeni doğan bebeklerde uyku genellikle düzensizdir; ve yeni doğan bebekler genellikle uyurlar. Geceleri iki ya da üç sefer, acıktıkları için uyanan bebekler, gündüzleri de acıkma sebebiyle uyanır; fakat, zamanlarının çoğunu uyuyarak geçirirler. Bebekler üç aylık olduklarında ise, geceleri daha az acıkma sebebiyle daha az uyanırlar; ve gündüzleri de daha az uyur hale gelirler. Yani, üç aylık bebeklerin uyku ihtiyacı, kendisini daha açık bir şekilde ortaya koyar; ve üç aylık bebeklerin uyku gereksinimleri anneleri tarafından daha rahat takip edilebilir hale gelir.

Bebeklerin uyku ihtiyaçları genellikle anne tarafından karşılandığından dolayı, annenin, bebeğe bir uyku saati alışkanlığı kazandırması gerekmektedir. Uyku saati alışkanlığı kazanacak olan bebeğe kazandırılacak olan uyku saati alışkanlığı, anne için de uygun olacak bir uyku saati seçilerek gerçekleştirilmelidir. Bebeğe uyku saati alışkanlığı kazandırmanın faydaları yine anne içindir aslında; çünkü bazı bebeklerin sakinleşme süreleri çok kısa; ve hemen uyuyabilirken; bazı bebeklerin sakinleşmeleri çok uzun sürmektedir; ve bu durum, anne için işkence niteliği taşımaktadır.

Bazı bebekler için uyku ihtiyacı, beslenme saatinin sonrasında oluşmaktadır. Beslenen bebek rahatlar; ve uyku haline geçer; fakat bazı bebek, uyku düzeninin olmaması sebebiyle, beslenme sonrası uyusa bile, sık sık uyanır; ve annesini rahat bırakmaz. Beslenme sonrası uykuya dalan bebekler gibi; bazı bebekler de oyun sonrasında uykuya dalmaktadırlar. Bu durumu iyi değerlendirebilen bir anne iseniz, bebeğinizin geceleri daha az uyumasını sağlayabilirsiniz; bu durum da zaten bebeğe, uyku saati alışkanlığı kazandırmanızda size büyük oranda destek sağlayacaktır.

Bebeklerin uyuması için yapılması gerekenler arasında, bebeğe ninni söylemenin yer alması ile birlikte, masal okunması da bebeğin uyumasına yardımcı olacaktır; bununla birlikte, anne, bebeğe hafif bir masaj da uyguladığında, bebeğin daha rahat uyuması olanaklı hale gelebilecektir. Fakat tüm bu alternatiflere rağmen, bazı bebeklerin uyuma zorluğu çektikleri de görülmektedir. Bu gibi durumlar, eğer sık karşılaştığınız durumlar arasında yer almıyorsa; ve bebeğiniz uyumuyorsa, siz soğukkanlı olmalısınız ki bu tavrınız da bebeğinize güven verip, rahatlayarak uykuya dalmasını sağlasın. Ama, eğer ki bebeğiniz sürekli olarak uyku zorluğu çekiyorsa, doktorunuza danışmalı; ve bu konuda tavsiyelerini istemelisiniz. Unutmayın ki sizin de uyumaya ihtiyacınız var… Böyle durumlarda, bebek uyuduğunda anne de uyumalıdır. Gerekirse telefonun fişini bile çekebilirsiniz. Siz iyi uyumadığınız takdirde bebeğin bakımı da iyi olmayabilir, unutmayın…

Bir önceki yazımız olan Sezaryen Doğum Nedir? Sezaryen Doğumun Nedenleri Nelerdir? başlıklı makalemizde Sezaryen Ameliyatı, sezaryen doğum ne zaman yapılır ve Sezaryen Doğum Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü