Yeni Doğan Bebek Beslenmesi: Yeni Doğan Nasıl Beslenir?

Yeni Doğan Bebek Beslenmesi: Yeni Doğan Nasıl Beslenir?

Yeni doğan bebeğin İlk beslenmesi: Bebek, rahim içinde bol miktarda amnios suyu yutar. Bu, beslenmeye yardımcı olmaz, çünkü bebeğin bütün besi gereksinimi annenin kan dolaşımından sağlanır. Doğumda göbek kordonu kesildiği zaman bu önemli besin kaynağı da ayrılmıştır. Bundan sonra, bebek tamamen annesi tarafından beslenmeye muhtaç duruma gelmiştir.

Anne Sütü Ne Zaman Gelir?

Anne sütünün gelmesi birkaç gün sonra olur. Bu süre içinde bebek beslenmeyle değil daha çok emme ve uyumayla ilgilidir.

Hemen hemen bütün bebekler yaşamın ilk günlerinde tartı kaybeder ve ikinci haftaya kadar doğum ağırlıklarına gelmezler. Doğumda bebeğin sindirim sistemi anne sütünde bulunan besi maddelerini sindirmeye ve özümsemeye henüz hazırlanmamıştır. Anne sütü gelmeden önce zaman zaman bağırması aç olduğu için değil, emmeye karşı gösterdiği içgüdüsel ve çok şiddetli arzu nedeniyledir. Böyle zamanlarda memeye tutarsanız doğal dürtüsünü tatmin etmekle kalmaz, süt yapımını da uyarmış olursunuz.

Yeni Doğan Nasıl Beslenir?

Memelerde önce kolostrum denilen sıvıdan az miktarda yapılır. Bu sıvıda bebeği bulaşıcı hastalıklardan koruyan maddeler vardır. Bebeğinizi emzirdikçe, yavaş yavaş süt daha fazla toplanır ve bebek emmenin kendisine tadı hoş bir içecek sağladığını anlar. İlk günlerde bebeklerin emme tarzları çok değişiktir. Bazıları bir iki dakika emip uyur, 1-2 saat sonra tekrar ağlar ve ancak meme verilirse susar. Diğerleri daha uzun süre emmek ister. Ne yazık ki bazı anneler yeteri kadar sütleri olmadığını sandıkları için birkaç günde emzirmeyi keser. Bu üzücü bir durumdur, çünkü bebeğin istediği süt değil, emzirilmektir.

Bir önceki yazımız olan Yeni Doğan Bebeğin Dış Dünyaya Alışması başlıklı makalemizde bebeğin dünyaya gelişi, bebek neden inler ve bebek uyurken neden inler hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

1 YORUM

  1. çok güzel bilgiler paylaşıyorsunuz.Teşekkürler sizi arkadaşloarımızada tavsiye edecegim.