Yeni Doğan Bebeğin Özellikleri

Yeni Doğan Bebeğin Özellikleri

Normal doğmuş, sağlıklı bir bebeğin kendine has bir kısım özellikleri vardır. Bunlar refleks adı verilen ve İrade dışı yapılan hareketlerdir. Bebeklik döneminde görülen bu refleksler üçüncü aydan sonra kaybolurlar. En sıklıkla görülen refleksler şunlardır:

Yeni Doğan Bebeğin Özellikleri

Mora refleksi;

Yeni doğan bebek yatağında sırt üstü yatarken ensesinden tutulup biraz kaldırıldıktan sonra bırakılırsa, kollarını yana doğru açar, gözleri açılır ve ağlamaya başlar. Kollar sanki birisini kucaklıyormuş gibi açılır. Aynı hareketi çocuk yatarken ellerinizi birbirine vurmakla çıkan sesle de sıçrama tarzında yapabilir.

 

Emme refleksi :

Yeni doğan bebekte yaşama duyusunun gereği olarak emme refleksi çok gelişmiştir. Bebeğin dudaklarına parmağınızı değdirdiğiniz zaman hemen emmeye başlar. Aynı şekilde bebeğin ağız köşesine parmak değ dirildiği zaman bebek başım çevirerek parmağı emmeye çalışır.

 

Yakalama refleksi

Bebeğin el ayasına parmağınızı veya bir kalem değdirildiği zaman parmaklarını bükerek yakalar ve bir daha bırakmak istemez.

 

Boyun refleksi :

Bebek yüzü koyun yattığı zaman başını yukarı doğru kaldırarak hafifçe yana çevirir böylece rahat nefes almasını sağlar. Boyun adaleleri nispeten gelişmiş vaziyettedir. Her ne kadar anne ve babalar boğulacak diye korkârlarsa da bebek bu hareket ile kendini korur.

Yürüme refleksi

Bebeğin koltuk altlarında tutulup düz bir zemin üzerinde ayakta durdurulursa ayaklarıyla yürüme hareketi yapmaya başlar.

 

Giabella refleksi:

Bebeğin iki kaşı arasındaki bölgeye parmak ucu ile vurulunca, iki gözünü de kapatır.

 

Schwostek (Şvostek) refleksi

Bebeğin elmacık kemiğinin alt kısmına parmak ucu ile vurulduğu zaman bebeğin dudakları büzülür.

 

Babinsky refleksi :

Bebeğin ayak tabanı toplu iğne veya sivri bir cisimle çizilirse baş parmak ayak sırtına doğru bükülür, diğer parmakla yelpaze gibi açılır. 3. aydan sonra .kaybolur. Büyüklerde görülmesi beyin ve sinir sisteminde bir hastalık işareti olarak kabul edilir.

Bir önceki yazımız olan Anne Sütünün Yetersizliği, Anne Sütünün Yetmemesi başlıklı makalemizde anne sütü, anne sütü neden yetmez ve anne sütü yetersizliği nasıl anlaşılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

2 YORUM

  1. yeni doğan bebegimizin gözleri açılmıyo .. biz ilk başta şiş sandık gözler çok derinde alimizle ayırıyoruz ama zordan buluyoruz .. acaba nesi var bu bebegin … kendisi de zorluyo ama gözünü açamıyo birazcık siyah oldugunu gördüm o kadar .. bu normal mi

  2. Mustafabozarslan

    Ben yeni dogan benek gozlerinini kac gun sonra acar diye soeruyorum sizdahil hicbir sitebuna cavap vemiyor soruma cevap yerine alakasiolmayan seylerden bahsediyorlar bahsediyorsunux