Yeni Doğacak Bebeğin Göz Rengini Tahmin Etme

Yeni Doğacak Bebeğin Göz Rengini Tahmin Etme

Hem anne hem de baba mavi gözlü ise;

Mavi rengi belirleyen allel baskın olmadığına göre, mavi gözlü anne ve babada bu allelden ikişer kopya var demektir. Bunun sonucunda bebek bir anneden bir de babadan allel alacak ve mavi gözlü olacak demektir.

Anne babadan biri mavi diğeri kahverengi gözlü ise;

Gözleri kahverengi olan anne babaların göz rengini belirlemede allellerden biri mutlaka kahverengidir. Diğer allelin ise ya mavi ya kahverengidir. Mavi gözlü olma olasılığını anlamak için o bireyin anne babasına yani büyükanne ve büyükbabasına göz rengine bakmaktır. Onlardan birinin gözü mavi ise kendisinde de bir mavi allel vardır. Bu durumda ya mavi ya da kahverengi alleli kalıtsallaştırabilir. Yani bebeğin göz renginin mavi olma olasılığı %50’dir. Büyükanne ve büyükbabanın ikisininde gözleri kahverengiyse bebeğin göz rengini tahmin etmek biraz daha zorlaşır. Varsa eğer büyükanne ve büyükbabanın kardeşlerine bakmak gerekir. Biri mavi gözlü ise ailede mavi allel var demektir. Bebek eğer bu mavi alleli kalıtırsa mavi gözlü olur. kahverengi gözlü anne babanın her iki allelide kahverengiyse, bir de mavi allel katılır ve genlerinde mavi alleli taşır.

Hem anne hem de baba kahverengi gözlüyse;

Bu durumda, her anne baba ya iki kahverengi ya da bir mavi allel taşır. Her iki ebeveynde de kahverengi allelden ikişer kopya varsa bebek mavi gözlü olamaz demektir. Anne ve babadan birinde allerden ikisi kahverengi, diğerinde de allellerden biri kahverengi diğeri mavi ise bebek mavi alleli kalıtta, kahverengi kahverengi maviye göre daha baskın olduğu için de kahverengi gözlü olur. bebeğin mavi gözlü olması içinde anne ve babanın her ikisinde de bir kahverengi bir mavi allel olması gerekmektedir. Bebek anne veya babasından bu mavi alleli kalıtırsa, mavi gözlü olur. böyle durumlarda bebeğin mavi gözlü olma olasılığı %25’tir.

Bir önceki yazımız olan Sezaryen Doğum Ameliyatı Hazırlıkları Ve Sonrası başlıklı makalemizde Sezaryen Ameliyatı, sezaryen doğum hazırlıkları ve Sezaryen doğum nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü