Yalancı Gebelik Belirtileri Ve Yalancı Gebelik Tedavisi

Yalancı Gebelik Belirtileri Ve Yalancı Gebelik Tedavisi

Sık olarak gündeme gelen yalancı gebelik hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz? Yalancı gebelik nedir? Yalancı gebelik durumunda kadınların neler yapması gerekir? Yazımızda öncelikle yalancı gebelik nedir sorusunun cevabını bulmaya çalışacağız:

Yalancı gebelik nedir?

Yalancı gebelik, çocuk sahibi olmak isteyen; fakat bunun gerçekleşmediği kadınlar tarafından karşılaşılan bir durumdur. Yalancı gebelikte, kadın gerçekte gebe olmamasına karşın, karnı şişer, göğüsleri büyümeye başlar, midesi bulanır, gebelik lekeleri ile karşılaşır; ve elbette, yalancı gebelik durumu ile karşı karşıya kaldığını düşünen kadının adet görme sürecinde bir duraksama yaşanır…

Yalancı Gebelik Belirtileri

Yalancı gebelik belirtileri o kadar gerçeğe yakındır ki, yalancı gebelik durumundan şüphelenmeyip doktora giden bir kadını, doktor bile gebe sanabilir. Kadın dokuzuncu aya girildiğinde, dokuz aylık hamile bir kadın görüntüsüne sahip olmasına karşın, aslında ortada bir bebek yoktur. Yalancı gebelik durumu, çocuk sahibi olmayı çok fazla isteyen anne adaylarında gözlemlenmektedir.

Yalancı gebelik durumu ile karşılaşan kadınlarda, ruhun bedene şekil vermesi gibi bir durumdan bahsedilmektedir. Psikolojik olarak gebe kalmayı çok isteyen; ancak, rahmi alınmış olan, tüpleri bağlanmış olan; ya da bunlara benzer sebeplerden dolayı bir türlü gebe kalamayan kadınlar, kendilerinin hamile olduğunu düşünerek, sıklıkla doktora başvurmaktadırlar. Ancak yalancı gebelik, tamamen psikolojik bir beden şekillenmesinden ileri gelmektedir.

Yalancı Gebelik Tedavisi
Yalancı gebelik tedavisinde, bir psikiyatrist; ve bir Jinekolog doktor işbirliği yapmalı; ve yalancı gebelik sorunu yaşayan kadının tedavisi için çalışmalıdır. Yalancı gebelik nedeni ile doktora başvuran bir kadın için yapılan gebelik testinde, gebelik sonucunun negatif çıkması hali, yalancı gebelik problemi olan kadına, uygun bir şekilde; hatta sevecen bir tavırla anlatılmalıdır. Yalancı gebelik tedavisinde yapılması gereken bir başka uygulama da, olayın psikolojik boyutu ile alakalıdır. Yalancı gebeliğin psikolojik nedeni araştırılmalı; ve psikoterapiler ile, yalancı gebeliğin nedenleri ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır.

Yalancı gebelik testler ile kanıtlanmış olmasına karşın, yalancı gebelik tedavisi gerçekleştirilemiyor ise, o halde, hastanın psikolojik izlemi gerçekleştirilmeli; ve gerek duyulduğu takdirde antipsikotik ilaç kullanımı denenmelidir. Bu şekilde, yalancı gebelik tedavisinin gerçekleştirileceği belirtilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Anne Sütünün Yetersizliği, Anne Sütünün Yetmemesi başlıklı makalemizde anne sütü, anne sütü neden yetmez ve anne sütü yetersizliği nasıl anlaşılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

1 YORUM

  1. Mrb supheli iliskimin ustunden 3 ay gecti 3 kere adet oldum ustune gorme degil normal adet 3 kerede eczaneden hamilelik testi alip yaptim negatif cikti icime bosalma olmadi zevk suyu kacmis olabilir 2 ay midem bulandi belim agridi asiri uykum vardi gecti 1 aydir mide yanmam carpintim var 3 aydir istahsizim ara sira basim ve rahmim agriyor bu aralar ayagim usuyor ve kasiniyor karnimda uyusma var sanki bebek kipirdiyor dun gogusumde kirmizi ben kalcamdada kahverengi ben cikti cok korkuyorum hamilemiyim yoksa yalanci gebelik mi