Vajinanın Üstüne Sperm Gelirse Hamile Kalınır mı?

Vajinanın Üstüne Sperm Gelirse Hamile Kalınır mı?

Hamile kalmak ve dünyaya bebek getirmek bütün kadınlarda iç güdüsel olarak belli bir yaştan sonra istenen bir olgudur. Bu durum göz önünde bulundurularak gebeliğin olması için toplumsal değerlerde ön planda tutulup evlilik gerçekleştirildikten sonra gebeliğin olması gerekir. Hem anne adayı hem de bebek için yasal bir kural olan evlilik bebek sahibi olmak isteyen çiftler için de ilk adımlardan biri olarak bilinmektedir.

Gebeliğin gerçekleşmesi için spermin vajina içerisinden yumurtaya ulaşıp yumurtayı döllemesi gerekmektedir. Kesin gebelik için sperm tarafından döllenen yumurtanın rahime yerleşmesi gerekmektedir.

Gençler arasında sıkça tartışılan konulardan biride vajina üzerine gelen spermde dolayı hamile kalınıp kalınmayacağıdır. Bir kadında adet görülmeye başlanması doğurganlığın belirtilerinden biridir. Sağlıklı bir vücuda sahip olan kadınlarda her ay düzenli görülen adet sayesinde yenilenen yumurtalar sperm ile birleştiğinde gebeliğin oluşmasına neden olmaktadır.

Sürtünme yolu ya da geri çekilme yöntemi ile cinsel ilişkiye giren çiftlerde gebelik riski de normal birleşme yaşayan çiftlerdeki gibi gebe kalma riski oldukça fazladır. Gebeliğin gerçekleşmesi için vajina içine spermin girmesi ve yumurtaya ulaşan spermler ile yumurtanın döllenmesi gerekmektedir. Uzun süre canlı kalabilen sperm cinsel ilişki sırasında gebeliğin gerçekleşmesini sağladığı gibi ilişkiden sonrada gebeliği oluşturabilmektedir.

Gebelik Oluşumu 

Çiftlerin en çok yanıldığı konulardan biri korunmasız cinsel ilişkiye girmektir. Korunmasız yapılan cinsel ilişki gebelik riskini oldukça yükseltmektedir. Bunun yanı sıra erkekte cinsel ilişki sırasında gelen menidende hamile kalma riski bulunmaktadır. Gebeliklerin meydana gelmesi için sperm ile yumurtanın buluşması gerektiği gibi bazı korunmasız girilen ilişkilerde de bu durum ortaya çıkabilmektedir.

Geri çekilme yöntemi ile gebelikten korunduğunu düşünen çiftlerin çoğunda gebelik yüksek oranda karşılaşılabilmektedir. Özellikle adet dönemi öncesi girilen cinsel ilişkide geri çekilme olsa dahi yumurtaların spermleri mıknatıs gibi çektiği de unutulmamalıdır.

Vajina üzerine spermin gelmesi ve spermlerin vajina içerisine akması gebeliğin oluşmasına neden olabilir. Bu durum ile karşılaşmamak için mutlaka doğum kontrol yöntemlerinin uygulanması daha doğru olacaktır.

Sağlıklı ve düzenli cinsel ilişkide çiftlerin bebek sahibi olmak için herhangi bir sorunu yok ise mutlaka gebe kalınabilmektedir. Bu yüzden istenmeyen gebelikler ile karşılaşmamak için mutlaka korunarak cinsel ilişkiye girilmesi tavsiye edilir.

Doğum kontrol hapı, prezervatif, doğum kontrol aşısı ve bantları istenmeyen gebeliklerin oluşmasına engel olur. Bunun yanı sıra özellikle evlilik dışı gebeliklerin olmaması için de bu yöntemlerin tercih edilmesi önerilmektedir. Evlilik dışı gebeliklerde genel olarak çiftlerin bilinçsiz gebelikten kurtulma yöntemlerini tercih etmesi gelecekte bebek sahibi olunmasına engel olabilir. Bu nedenle kişinin korunarak cinsel ilişkiye girmesi gerekmektedir.

Kadın ve erkeklerde korunarak cinsel ilişkiye girmek çeşitli cinsel hastalıklarında oluşmasına engel olmaktadır. Vajina içerisine akmayan sperm gebeliği oluşturmasa da kişinin cinsel yol ile bulaşıcı hastalıklar ile karşılaşmasına neden olabilir. Bu durum karşısında kişinin yine korunmalı olarak cinsel ilişkiye girmesi tavsiye edilmektedir.

Gebelik her kadının istediği süreçler olmasına rağmen istenmeyen gebeliklerin yaşanmaması için mutlaka önlem alınması daha sağlıklı gebelik geçirilmesini sağlayacaktır. Bilinçli ve sağlıklı bir gebelik dönemi anne ve bebek sağlığı için de son derece önemlidir.

Normal gebe kalma yöntemleri dışında tüp bebek tedavisi gören kişilerde de vajina üzerine gelen sperm vajina içerisine akmadıkça gebeliği gerçekleştirmez. Özellikle çocuk sahibi olmak için uygun sağlığa sahip olmayan kişilere yapılan tüp bebek yöntemi boyunca normal yollar ile gebe kalınmayabilmektedir.

Gebeliğin gerçekleşmesi sperm ve yumurtanın birleşerek spermin yumurtayı döllemesi gerekir. Bunun dışında gebelik gerçekleşmeyebilir. Fakat özellikle cinsel ilişki sırasında erkeğin vajinadan çıkarken boşalmasına rağmen vajina yıkansa bile gebe kalma riski oldukça fazla olabilmektedir. İstenmeyen gebelikler için mutlaka korunmaya özen gösterilmelidir.

Daha çok gençlerin gebelik hakkında ve hamilelik hakkında yanlış bilgilere sahip olmasından dolayı gebeliklerin tespiti çok geç bir dönemde olabilmektedir. İstenmeyen gebelikler genellikle kürtaj ile sonlandırılırken bazı bilinçsiz uygulamalarda gebeliği sonlandırabilmektedir. Toplumsal ve ailevi değerler göz önünde bulundurularak evlilik dışı gebeliklerin gerçekleşmemesi için mutlaka doğum kontrol yöntemlerinin düzenli olarak tercih edilmesi ve uygulanması her iki taraf için de daha doğru karar vermeyi kolaylaştıracaktır.

Bir önceki yazımız olan Hamileyken Okunması Gereken Dualar Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü