Uzun Süre Çocuğunuzun Oynayabileceği Oyuncak Fikirleri

Bir dolap kutusu çocuğunuzun oyuncağı var ancak yalnızca birkaç tanesi ile mi oynuyor? Sınırlı ve tahmin edilebilir şekilde oynanan oyuncaklardan çocuklar çabuk sıkılabilir. Hayal gücü ile birlikte çocuğunuza birçok farklı biçimde kullanabileceği oyuncakları tercih edin. Uzun süre çocuğunuzun ilgi göstereceği oyuncaklardan işte bazıları;

Tahta bloklar: Her yaş grubundaki çocuklar için uygundur. En sade satın alınabilir oyuncaklardan olmasına rağmen, çocuğunuzun hayal gücü ile onunla yapılabilecekler sınırlıdır. Kule ve araba yapmak için küçük yaş çocukları kullanırken şato, uzay mekiği yapmak için de büyük yaş çocukları kullanabilir.

Oyuncak bebek ve peluş hayvanlar: Gerçeklermiş gibi çocuklar, bebekler, aksiyon figürleri ve peluş hayvanlarla oyun kurmaktan keyif alırlar. bir oyun içerisinde her bir figürün birden fazla sesi ve rolü olabilir.

Oyun hamuru: Evde çocuğunuzla kendiniz renkli hamurlar yapabilirsiniz. Bitkisel yağları da ekleyerek kokulu hamur bile yapabilirsiniz. Çocuğunuz hayalindeki her şeyi oyun hamuru ile yaratabilir. Çocuğunuzun el kasları da hamurla oynarken gelişecektir.

Sanat malzemeleri: Çocuğunuz uzun süre sanat malzemeleri ile kendini meşgul edebilir, yeni şeyler yaratabilir. Çocuğunuzun yaratıcılık becerisi ve öz güvenini bu tür etkinlikler geliştirir.

Müzik aletleri: Müziği ve dans etmeyi çocuklar severler. Müziğe çocuğunuzun eşlik edebileceği ve kendi müziğini yaratabileceği zil, marakas ya da oyuncak davul gibi oyuncakları tercih edebilirsiniz.

Ev-mutfak-bahçe malzemeleri: Ebeveynlerinin yaptığı şeyleri çocuklar taklit etmekten büyük keyif alırlar. evcilik sepeti, ütü, süpürge, kürek, kazma gibi çocuğunuza uygun oyuncakları tercih edebilirsiniz. Bir görevi sizinle birlikte tamamlamasını isteyebilirsiniz.

Kum havuzu: Çocuğunuza özel bir kum havuzunu evinizde uygun bir yer var ise bir leğene hazırlayabilirsiniz. Farklı oyuncaklarını ve nesneleri çocuğunuz kum havuzunda kullanabilir, çocuğunuzun duyusal gelişimini de kumda oynamak destekleyecektir.

Top: Farklı şekil ve boyuttaki toplar çocuğunuza ilgi çekici olabileceği gibi onun fiziksel gelişimini de destekleyecektir. Dengesi, el-göz koordinasyonu, beden kontrolü, algısı oynayacağı oyuna bağlı olarak gelişecektir. Farklı dokulardaki toplardan çocuğunuza alabilirsiniz, çocuğunuza her birine dokunmak ilginç gelecektir. (plastik, plastik dikenli, kumaş)

Dört tekerli vagon: Birkaç farklı şekilde çocuğunuz vagonu kullanabilir. Oyun içerisinde oyuncak figürlerini bir yere götürmek için bindikleri bir araç haline getirebilir ya da yanına almak istediği oyuncaklarını dışarı çıkarken taşıyabilir. Bazen hatta uygun ise vagona kendisi oturabilir siz onu hareket ettirebilirsiniz.

Kutu oyunları: Tek kişilik ya da 2-3 kişilik kutu oyunlarını çocuğunuzun yaşına uygun olarak tercih edebilirsiniz.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan 4 Yaşından Önce Çocuğunuza Öğretmeniz Gereken Güvenlik Kuralları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü

1 YORUM

  1. Bende hangi türde bir oyuncak alsam diye sürekli düşünüyordum.