Üstüne Adet Görme Durumunda Neler Yapılmalı?

Üstüne Adet Görme Durumunda Neler Yapılmalı?

Hamilelik döneminde gerçekleşen adet görme durumuna üstüne görme adı verilmektedir. Hamilelik döneminde meydana gelen bazı sebeplerden dolayı üstüne görme kanaması gözlenir. Üstüne görme kanamalarının yaşanma sebepleri genellikle yerleşme durumundan dolayı meydana gelmektedir. Üstüne görme adet kanaması gibi olur mu diyenler için benzerlikler olduğunu söylemeliyiz. Düşük tehlikesine karşı meydana gelen kanamalar, yara ya da lezyonlardan meydana gelenler, servikal enfeksiyonlardan gelişen kanamalar gibi çeşitleri vardır. Plasenta yerleştiği zamanda gerçekleşen kanamalar neden olmaktadır.

 

Adet Kanaması İle Üstüne Görme Kanaması Farkları Nelerdir?

 

Kadınlar bu kanamayı adet kanaması sanabilmektedir. İlişkiden sonra hamile kalan anne adaylarında üstüne görme kanaması adet dönemine denk gelebilmektedir. Üstüne görme yaşayanlar belli ayrımlarla gebe kalıp kalmadıklarını anlayabilir. Henüz hamile olduğunun farkında olmayan anne adayları bu durumun regl olup olmadığını anlamakta zorluk çekmektedir. Fakat belli farklılıklarla bu durumu ayırt etmek mümkün olmaktadır. İlişki ardından üstüne görme olan bu kanama da cenin anne rahminde kendine yer yapmaktadır. Bu durum sonucunda anne damarlarında kanamalar meydana gelmektedir. Bu kanamaya da üstüne görme adı verilir. Üstüne görme yaşayıp hamile kalanlar adet görme ile durumu ayırt edememektedir. Yoğunlukları ve renkleri bakımından da belli farklılıklar görülmektedir.

 

Üstüne Görme Belirtileri Nelerdir?

 

Kadınlarda üstüne görme kanamaları adet kanaması veya belli bir hastalık sebebiyle meydana gelen kanamalar değildir. Anne adaylarının bu durumda kanama yaşadıkları zaman korkmalarına gerek bulunmamaktadır. Üstüne görme ne zaman başlar diyenler için 10 gün ile 14 gün içerisinde gözlenebileceğini belirtmemiz gerekmektedir. Gayet normal olan bu durumda sakinlik korunmalıdır. Doğal bir olay olan bu durumda üstüne görme kanamasının renginin adette ki gibi yoğun olmadığını belirtmemiz gerekir. Renk olarak da daha çok pembemsi bir renge sahip olduğunu belirtmemiz gerekir. Kahverengi renk de üstüne görme durumunda rastlanan renklerden biridir. Adet kanamalarında ise bu durum kırmızı olarak gerçekleşmektedir.

 

Üstüne Görme Kaç Gün Sürmektedir?

 

Adet görme ile üstüne görme kanamalarını ayırt etmek için gerçekleştiği zamanlara dikkat etmek de yeterli olmaktadır. Adet görme belli bir dönemde gerçekleşirken üstüne görme durumunda durum böyle gerçekleşmemektedir. Üstüne görme hesaplama süresi adet dönemine göre hesaplanabilmektedir. Cinsel ilişki sonrasında cenin yerleşmesi sonucunda üstüne görme gerçekleşmektedir. Üstüne görme kanamaları genel olarak üç gün sürer dememiz mümkündür. Adet kanamaları ise daha uzun süre devam etmektedir. Üstüne görme adet kanaması gibi yoğun yaşanmamaktadır. Leke tarzında karşımıza çıkan üstüne görme kanamaları bazı kadınlarda bir hafta kadar da sürebilmektedir.

 

Üstüne Görme İlişkiden Sonra Ne Zaman Başlar?

 

Bu kanamalar kadının rahminde döllenme yaşandıktan on gün kadar sonra gerçekleşir. Anne adayı olan kadında ise ilişki yaşandıktan sonra döllenme söz konusu olmuşsa bebek oluşma evresine geçmektedir. Bu durumda bebek kendisine gelişecek bir alan bulmaktadır. Bu rahimde bir alandır. Rahim damarında ki kanamada vajinal yol ile dışarı atılmaktadır. Üstüne görme ilişkiden kaç gün sonra olur sorusuna adet döngüsüne göre hesaplanması gerektiğini belirtmeliyiz. Döllenme durumundan sonra ortalama olarak 10 gün sonra kanama meydana gelmektedir. 10-14 gün arasında değişen süreyle karşıya çıkabilir.

 

Üstüne Görme Kanamasında Ağrı Yaşanır Mı?

 

Üstüne görme kanamaları da ağrılı olabilmektedir. Bu ağrı regl döneminde ki gibi sancı ve şiddetli değildir. Daha hafif şiddet ile geçmektedir. Genellikle daha sızlama şeklinde yaşanmaktadır. Kasık ağrılarından ziyade rahim çevresinde de içsel bir ağrıdır. Üstüne görme ne zaman olur diyenler için ilişki sonrası kahverengi ya da açık pembe renkte olduğunu söylemeliyiz. Üstüne görme durumunda bebek yerleştiği için ağrı ve kramplar meydana gelmektedir. Bebeğin yerleşmesi ve damarların zedelenmesi ile bu ağrı şiddetlenebilmektedir.

 

Üstüne Görme Halinde Gözlenen Durumlar

 

Karın krampları gözlenmekte olup adet haline göre daha hafif gerçekleşmektedir. Göğüslerde meydana gelen dolgunluk, aşırı derecede stres ve sinirlilik hali, bağ ağrısı ve baş dönmesi, karında aşırı yanma hissi, sıcak basması hali, sık sık küçük tuvalete çıkma hali, yüksek vücut ısısı, iştahsızlık, aşerme, kabızlık, yorgunluk, akne ve sivilcelerin artması, sabah uyanınca kusma, baş ağrısı, mide bulantısı gibi durumlar görülmektedir.

Bir önceki yazımız olan Riskli Gebelikler Nelerdir Nasıl Tedavi Edilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü