Ultrasonda bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur? | Anne Günlüğü

Ultrasonda bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

Ultrasonda bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

Ultrasonda bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

Öncelikle daha önceki yazımızda anne karnında bebeğin cinsiyetinin kaçıncı haftalar arasında belli olduğuna değinmiştik. Okumak için buraya tıklayın. İlk döllendiği anda, kromozoma bağlı olarak bebeğin cinsiyetinin belli olduğunu, ancak bizim bunu öğrenmemiz için 14-16. haftaya kadar beklememiz gerektiğini anlatmıştık.

Anne karnında 11. hafta civarında erkek bebeklerde penisin gelişmesi, cinsiyet tahmini için en önemli etkendir. Bu yüzden 11. haftadan önce bebeğin  cinsiyetini ultrasonda görmek mümkün değildir. 11. haftadan sonra teorikte uygun ultrason cihazı ile gebeliğin görülmesi mümkün görülmekle birlikte, uygulamada her zaman mümkün olmadığını belirtmekte fayda vardır.

12. hafta ile 14. hafta arasında bebeğin cinsiyetini saptamak bazı durumlarda mümkün olabilir. Çoğunlukla 14. ve 16. haftalar arasında uzman bir gözlemci, ultrasonda bebeğin cinsiyetini saptayabilir. Ama yine de en yüksek doğruluk oranında cinsiyet tespiti için en uygun dönem 16-20 haftalar arasındadır diyebiliriz.

Bebeğin Cinsiyeti En Erken Kaçıncı Haftada Belli olur? 

Başta da belirttiğimiz gibi 11. hafta civarında erkek bebeğin penisi gelişir. 11. haftadan önce cinsiyet tahmini mümkün olmamaktadır. ama her çocukta da 11. haftada bebeğin cinsiyeti bulunacak diye düşünmemek gerekir. kullanılan ultrason cihazının kalitesi ve bebeğin duruş pozisyonu, her zaman bebeğin cinsiyetinin görülmesine imkan vermeyebilir.

Size 2 farklı araştırmadan söz etmek istiyoruz. Gebeliğin 11-14 haftalarında olan 148 annede ultrasonla bebeğin cinsiyet tespiti yapılmaya çalışılmış, % 80,3 oranında doğru tahmin edilmesine karşın hata oranı %19.7 olmuştur. eğer 11 ile 14. haftalar arasında ultrasonda bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek isterseniz, 1/5 oranında hata payını göz önüne almanızda fayda var.

Yeni teknolojinin faydalarını da göz önünde bulundurmakta fayda var. İlk üç aylık sürecin sonlarında üç boyutlu ultrason ile incelenen 200 annenin cinsiyet tahmininde %85.3 oranında başarı sağlanmıştır. Dört boyutlu ultrason kullanarak doğru tahmin ihtimalinizi arttırmayı da deneyebilirsiniz.

Kesin sonuç almak isteyenler, 14-16. haftada iyi bir uzman kontrolü ya da daha kesinlik için 16-20. haftalar arasını düşünmelidirler.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
10 haftalık bebeğin cinsiyeti belli olurmu 11 haftalık bebegın cınsıyetı bellı olurmu 11 haftalik gebelikte cinsiyet belli olurmu 12 haftalık bebeğin cinsiyeti belli olurmu 12 haftalık bebek cinsiyeti belli olurmu 13 haftalık bebeğin cinsiyeti belli olurmu 14 hafta gebelik cinsiyet belli olurmu 14 haftada cinsiyet belli olurmu 14 haftalık bebeğin cinsiyeti belli olurmu 14 haftalık bebek cinsiyeti belli olurmu 14 haftalık cinsiyet belli olurmu 14 haftalık gebelik cinsiyet 14 haftalık gebelik cinsiyet belli olurmu 14 haftalık gebelikte cinsiyet belli olurmu 15 haftalık bebeğin cinsiyeti belli olurmu anne karnında bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur anne karnında cinsiyet ne zaman belli olur anne karnındaki bebeğin cinsiyeti kaçıncı haftada belli olur anne karnindaki bebegin cinsiyeti ne zaman belli olur bebeğin cinsiyeti en erken kaçıncı haftada belli olur bebeğin cinsiyeti en erken ne zaman belli olur bebeğin cinsiyeti kaçıncı ayda belli olur bebeğin cinsiyeti kaçıncı ayda öğrenilir bebeğin cinsiyeti kaçıncı haftada belli olur bebeğin cinsiyeti nezaman belli olur bebeğin cinsiyetini belirleme bebeğin cinsiyetini tahmin etme bebek cinsiyeti en erken ne zaman belli olur bebek cinsiyeti ne zaman belli olur bebek cinsiyeti nezaman belli olur cinsiyet en erken ne zaman belli olur cinsiyet kaçıncı haftada belli olur cinsiyet ne zaman belli olur gebelikte cinsiyet belirleme haftası gebelikte cinsiyet kaçıncı haftada belli olur gebelikte cinsiyet ne zaman belli olur Gebelikte Ultrason Muayenesi hamilelikte cinsiyet kaçıncı haftada belli olur hamilelikte ultrason on dört haftalık bebek cinsiyeti belli olurmu ultrason ve bebeğin cinsiyeti Ultrasonda bebeğin cinsiyeti ultrasonda bebeğin görüntülenmesi ultrasonda cinsiyet belirleme

151 yorum

 1. Slm ben gecen hafta doktora gittim bana 6 .ayina girmene bir hafta var dedi ve kiz dedi bir kizim var bir oglumda olmasinida istiyrm sizce yanilma payi varmi yazmanizi bekliyrm

 2. Bende 8 haftalık hamilerim cinsiyetini çok merak ediyorum 2 tane kızım var inşallah hayırlısıyla Buda erkek olur

 3. Ben 9 haftalık hamileyim daha 6 haftalıkken doktor senden erkek bebek bekliyorum dedi Bellimi diye sordum sadece boyundan yola cikarak söyluyorum dedi bu kadar erken tahmin edebilirlermi

 4. Bilgilendirdiginiz için tesekkurler bende 11haftalik hamileyim inşallah oğlum olur iki kizin var

 5. Ben dortbucuk aylik hamileyi 11 haftalikken erkek dendi 15 haftada baska doktor kiz dedi acaba hangisi dogru bayanlar yorumlarinizi bekliyorum

 6. Bende 17 haftalık hamileyim bugün doktora gittim cinsiyeti belli değil dedi bebek küçükmus bir oğlum var birde kızım olsun istiyorum çok heycanliyim

 7. Bende 19. Haftalık gebeyim dün muaniye gittim bir oğlun olacak dedi doktor çok sevindim. Daha önce gittim de göstermiyordu kendini ALLAHIM herkese gönlüne göre versin.

 8. Selam arkadaşlar bende 19haftalik gebeyim dün doktora gittim bir oğlum olacağını söyledi daha önce kendi gostermiyordu çok sevindim 2 tane kızım var ALLAHIM herkese gönlünden geçeni versin amin.

 9. Selam arkadaşlar bende 19haftalik gebeyim dün muaniye gittim bir oğlunolacak Hayırlı

  Sı olsun amin

 10. Merabalar herkese bende 3 yillik evliyim ve su an 14 haftalik gebeyim benimde olmuyodu sol tupum tikaliydi tedavi gordum olmadi cok korkmustum olmuycak diye gunum gecti saglik ocagina gitim kan testinde cikti kendiliginden bende cok merak ediym cinsiyetini rabbim herkesin gonlune gore versin isteyen herkese versin inş rabbim ne verrirsede bin şukur olmasi yeter zaten

 11. Hamile kaldıgın andan itibaren yüzde 50 kız yüzde 50 erkek olma ihtimali vardır zaten dilek hanim 🙂

1 6 7 8

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM