Ultrasonda bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

Ultrasonda bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

Ultrasonda bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

Öncelikle daha önceki yazımızda anne karnında bebeğin cinsiyetinin kaçıncı haftalar arasında belli olduğuna değinmiştik. Okumak için buraya tıklayın. İlk döllendiği anda, kromozoma bağlı olarak bebeğin cinsiyetinin belli olduğunu, ancak bizim bunu öğrenmemiz için 14-16. haftaya kadar beklememiz gerektiğini anlatmıştık.

Anne karnında 11. hafta civarında erkek bebeklerde penisin gelişmesi, cinsiyet tahmini için en önemli etkendir. Bu yüzden 11. haftadan önce bebeğin  cinsiyetini ultrasonda görmek mümkün değildir. 11. haftadan sonra teorikte uygun ultrason cihazı ile gebeliğin görülmesi mümkün görülmekle birlikte, uygulamada her zaman mümkün olmadığını belirtmekte fayda vardır.

12. hafta ile 14. hafta arasında bebeğin cinsiyetini saptamak bazı durumlarda mümkün olabilir. Çoğunlukla 14. ve 16. haftalar arasında uzman bir gözlemci, ultrasonda bebeğin cinsiyetini saptayabilir. Ama yine de en yüksek doğruluk oranında cinsiyet tespiti için en uygun dönem 16-20 haftalar arasındadır diyebiliriz.

Bebeğin Cinsiyeti En Erken Kaçıncı Haftada Belli olur? 

Başta da belirttiğimiz gibi 11. hafta civarında erkek bebeğin penisi gelişir. 11. haftadan önce cinsiyet tahmini mümkün olmamaktadır. ama her çocukta da 11. haftada bebeğin cinsiyeti bulunacak diye düşünmemek gerekir. kullanılan ultrason cihazının kalitesi ve bebeğin duruş pozisyonu, her zaman bebeğin cinsiyetinin görülmesine imkan vermeyebilir.

Size 2 farklı araştırmadan söz etmek istiyoruz. Gebeliğin 11-14 haftalarında olan 148 annede ultrasonla bebeğin cinsiyet tespiti yapılmaya çalışılmış, % 80,3 oranında doğru tahmin edilmesine karşın hata oranı %19.7 olmuştur. eğer 11 ile 14. haftalar arasında ultrasonda bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek isterseniz, 1/5 oranında hata payını göz önüne almanızda fayda var.

Yeni teknolojinin faydalarını da göz önünde bulundurmakta fayda var. İlk üç aylık sürecin sonlarında üç boyutlu ultrason ile incelenen 200 annenin cinsiyet tahmininde %85.3 oranında başarı sağlanmıştır. Dört boyutlu ultrason kullanarak doğru tahmin ihtimalinizi arttırmayı da deneyebilirsiniz.

Kesin sonuç almak isteyenler, 14-16. haftada iyi bir uzman kontrolü ya da daha kesinlik için 16-20. haftalar arasını düşünmelidirler.

Etiketler

Anne Günlüğü

151 YORUM

 1. Her sey cok guzel bir sekilde anlatiliyo.baskalarindan yalan yanlis duyumlarla bebegimi beklemek yerine bu siteden her seyi dogru bir sekilde ogreniyorum tesekkurler.

 2. bence gerçekten faydalı şeyler var.her gün bakıyorum. çok sabırsızım biran önce olsun istiyorum siteyi hazırlayanlara teşekkürler

 3. ya çok tşklr çok faydalı bilgiler bir an önce doğmasını istiyorum

 4. bende 4 aylık hamileyin sizin yazdıklarınız çok anlanlı sizdenden çok şey öğreniyorum teşeküler

 5. merhaba ben 12 hafdalık hamileyim 2ci ama ilkde zor oldu birde sezaryanla oldu ilkde zor gecince bundada öyle zor olacak diye korkuyorum ilkde kalkamamıştım normalde olmadı

 6. 4 aylık hamileyim merak ettiklerimi burada buluyorum

 7. gerçekten mükemmel bir sayfa çok şey öğreniyorum size teşekkür ediyorum

 8. Doktorlar pek söylemek istemiyorlar erken evrelerinde Ben şaşırdım doğrusu tamam hata payı muhtemelen erken evrelerinde yüksektir ama en azından bunu söylemeleri gerekirdi kızdım aslında bu haberi okuyunca çünkü bende hamileyim 13 haftada gitmiştim söylemediler.Doktorun biri 20 haftada kesin olarak belli olur dedi öncesini dile getirmedi.Biri de iki hafta sonra gel bakmaya çalışayım dedi yani herkez kesinlik olmadan riske girmek istemiyor sanırım.

 9. slm arkadaslar ya bende 20 haftalik hamileyim doktor 100 de 80 erkek diyor dogrumudur ve 20 haftalik 5 aylik ediyor demi bazi kisiler yaniltiyor da yorumlarinizi bekliyorum tsk.ederim herkesi allah kurtarsin arkadaslar:))

 10. en erken 11. haftada belli oluyoorsa neden doktorlar sölemiyor pek???????????????????????????????????????????????????

 11. risk almak istemiyorlar ondan söylemiyorlar

 12. ilk defa girdim ama çok mutlu oldum keşke daha önce girmiş olsaydım bu bilgileri daha önce almış olsaydım ay balammmmmmmmmmmmmmmm

 13. Selale/baku

  Bende cok sabirsizlaniyorum coook twkler

 14. 13 haftalık hamileyim ve çok heyecanlıyım … bir an önce kucağıma almak istiyorum …ayrıca sayfa için tşkler kafamdaki soru işaretlerine yanıt bulabiliyorum…:)

 15. 15 .haftalıkken doktora gittim bebeğin cinsiyetini öğrenmek için gittim bana kız dedi ama ben inanmiyoru çünkü ben inanmıyorum anneler hissedermiş ben erkek bebek hissediyorum doğrumudur üçüncü bebeyim ikincisinde hissettim ve oldu

 16. bende daha bugün öğrendim 13 hafta 5 günlük hamileyim doktorum 1 ay önce 13. haftanda söylüycem demişti ve söyledi efe bebek gelicek inşallah çok sevinçliyim hele babası ayakları yere basmıyor allah herkese nasip etsin inşallah.

 17. hepinize iyi günler 3 senedir eşimle tedavi görüyodum sorun bendeydi sol tüpüm kpalıydı bütün doktorlar ameliyat diyodu anca o zaman hamile kalırsın diodu çok ağlıyodum her ay adet olduğumda ama allahın mucezesi en son 1 nisanda hasta oldum 1 mayısta olmadım 1 hafta sonra evde yaptığımla testle pozitif çıktı şok olduk eşimle şimdi 12.hafta 3 günlük hamileyim allahım olmayanlarada nasip etsin ve şimdi cinsiyetini çok aşırı merak ediyorum gönlümde kız var inş kızım olur allah neyi nasip ettiyse bin şükür

 18. ben 17 haftalık hamileyim önce kız dediler şimdi kararsızlar bende anlayamadım

 19. yüzde elli erkek yüzde elli kız dediler hepiniz den dua istiyorum bir kızım var bunun erkek olmasını çok istiyorum

 20. amin öznurcum lütfen banada dua et

1 2 3 8