Üç-Altıncı Aylar Arası Süt Çocukluğunda Bebek Gelişimi

Üç-Altıncı Aylar Arası Süt Çocukluğunda Bebek Gelişimi

Bebeklerin çoğu 3–4 ay arası rahatlıkla başım orta çizgide tutar, tonik boyun durumu ortadan kalkar. Bebek yakınlarını yabancılardan ayırabilir. Sert bir yere yüzükoyun yatırılan 3 aylık bebek başını ve göğsünü kaldırabilir. Dört aylık olunca sırt üstü yatarken başını kaldırıp bir yandan diğer yana rahatlıkla dönebilir.

 4-6 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

Dört aylık bebek erişebildiği objeleri ağzının önüne getirir. Hoşuna giden bir oyuncak verilirse güler, elinden alınırsa ağlar, oturtulduğu zaman baş arkaya düşmez, ayağa kaldırılınca başım hafif öne eğik tutar fakat sağa sola sallamaz. Beş aylık olduğu zaman, başını artık tam anlamıyla dik tutar.

6 aylıkken kendisine gösterilen zilli oyuncaklara doğru atılır, başparmağı diğer parmaklarla işbirliği yapar, oyuncakları bir elinden diğer eline geçirebilir. 6–6,5 aylık bebeklerin çoğu tek başına oturabilir. İlk zamanlar ellerini yanlara dayayarak yardımla, sonra el yardımına ihtiyaçları kalmadan rahatça oturabilirler.

Bebeklerin boy ve kilo gelişimini merak ediyorsanız, boy-kilo tablomuzu inceleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sezaryen Doğum Nedir? Sezaryen Doğumun Nedenleri Nelerdir? başlıklı makalemizde Sezaryen Ameliyatı, sezaryen doğum ne zaman yapılır ve Sezaryen Doğum Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü