Tüp Bebekte Estoferm Kullanımı

Tüp Bebekte Estoferm Kullanımı

Tüp bebek tedavisi, doğal yollardan gebelik elde edemeyen çiftlerin son dönemlerdeki en büyük umutları arasında yer alıyor çünkü günümüzdeki teknik ve tıbbi imkanlar ile veri bankaları, tüp bebek tedavilerinin başarı oranlarının on yıl öncesine göre ciddi anlamda artmasını sağlamış durumda. Ancak tedavi sürecinde kullanılan estrofem ilacının ne olduğu ve neden kullanıldığına dair oluşan soru işaretlerini de temizleyerek anne baba adaylarının gönlünü rahatlatmak gerekiyor. Bunun için öncelikle tüp bebek ve gebelik sürecine kısaca bir göz atalım.

Tüp Bebek Süreci

Tüp bebek sürecinde anne adayından alınan yumurtalar ile baba adayından gelen spermler laboratuvar ortamında döllenirler ve pek çok embriyo elde edilir. Bu embriyolardan biri veya bir kaç tanesi daha sonra annenin rahmine aktarılır ve sonucunda oraya tutunması ve gebeliği başlatması beklenir.

Bu süreçte annede doğal olarak bulunan östrojen ve progesteron hormonları, bilhassa gebeliğin ilk dönemlerinde oldukça önemlidirler. Zira bu hormonlar bebeğin rahme yerleşimi, rahmin büyümesi, plasentanın gelişmesi ve kan dolaşımının iyileşmesi hususunda etkilidirler.

Tüp Bebek Tedavisinde Estrofem Kullanımı

Estrofem kullanımı tüp bebek tedavisinde gebeliği daha kolay elde edebilmek ve embriyonun rahme tutunma ihtimalini arttırmak için gerçekleştirilmektedir. Doktor kontrolü eşliğinde kullanılması gereken bu ilaç, tüp bebek tedavisi haricinde menopoz döneminde yaşanan sıkıntıların giderilmesi, östrojen azlığı belirtileri ve kemik erimesi vakalarında da kullanılabilmektedir.

İlacın temel işlevi, estradiol adı verilen hormonu kadınlara sağlamasıdır çünkü kadın vücudundaki en önemli hormonlardan birisi olabilen estradiol, bilhassa üreme çağında olan kadınlarda hem üreme işlevleri hem de cinsellik için gereklidir. Hormonun düzensiz olarak salgılanması maalesef doku ve organların işlevleri üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olmaktadır.

Estradiol Hormonunun Görevleri Nelerdir?

Beyin Gelişimini Destekler

Estradiol hormonunun yeterli oranda bulunması, beyin işlevlerinin yükselmesini sağlar. Ayrıca hormonun beyin dokularını koruyan bir özelliği de mevcuttur.

Kemiklerin Korunması

Estradiolun bir diğer görevi ise kemiklerin üretimini arttırmak, sağlıklarını korumaktır. Kadınlarda sık karşılaşılan kemik erimesi problemlerinin temel sebebi, üreme çağının sona ermesi ile birlikte estradiol üretiminin düşmesidir. Dolayısıyla kemik erimesi üreme çağında bile estradiol eksikliği yaşayan kadınlarda menopozun ardından daha sık şekilde görünmektedir.

Gebeliği Destekler

Kadın vücudu, gebeliğin ortaya çıkması ile birlikte estradiol üretimini arttırmaktadır çünkü bu hormon bebeğin beslendiği plasenta yapısı tarafından da üretilebilmektedir. Estradiolun bu görevi hususunda araştırmalar henüz devam etmektedir.

Adet Düzenini Korur

Kadınlar hayatları boyunca kullanacakları tüm yumurtalar ile birlikte doğarlar ve bu yumurtalar folikül adı verilen yapıların içerisinde saklanırlar. Estradiol hormonu ise bu yumurtaların korunmalarını sağlamaktadır. Ayrıca hormon foliküllerin açılma ve yumurtayı ortaya çıkarma aşamaları üzerinde de başka hormonlar ile işbirliği içerisinde çalışmaktadır.

İkincil Cinsiyet

Estradiol hormonu, ergenlik döneminde artış gösterir ve bu hormonun varlığı göğsü gelişimi, vücut şeklinde değişimlerde, kadınların yağ dağılımı profillerinde önem kazanmaktadır. Her iki cinsiyetin bu hormonu farklı oranlarda üretmeleri sebebiyle ergenlik sonrası fiziksel değişimleri de farklı yönlerde ilerler.

Kadın Üreme Organlarının Gelişmesi

Estrofem ilacının içerisinde bulunan estradiol hormonu, kadınların üreme organlarına bir büyüme hormonu etkisinde bulunmaktadır ve bunun yanında rahmin güçlenmesi, kas dokusunun sıkılaşması için de gereklidir.

Tüp Bebekteki Kullanımı

Estrofem ilacı, tüp bebek tedavisi süresince embriyonun rahme tutunmasını kolaylaştırmak için kullanılmaktadır. Zira hormonun eksik olması rahmi zayıflatmakta, embriyonun ona tutunmasını imkansız hale getirmektedir.

Ayrıca gebelik tutsa bile estradiol hormonunun yetersiz olması, gebeliğin sağlıklı bir şekilde sonuca ermesine de engel olmaktadır. Bu nedenle bebeğin bilhassa tedavinin ilk aşamalarında rahme güvenle tutunması ve orada kalabilmesi için estrofem kullanımı gerçekleştirilmektedir. Ancak ilacın kullanımının doktor kontrolünde olması gerektiği kesinlikle unutulmamalı, doktor önerisi haricinde bireyler kendi kendilerine ilacı kullanmamalılar.

Bazı araştırmalar gebelik süresince yapay östrojen hormonu kullanımının bebeğe zarar verdiğini gösteriyorlar ancak estrofem ilacı bir östrojen kaynağı değil, estradiol adlı doğal hormon ilacıdır ve bu nedenle fetüs üzerinde olumsuz etkilere sahip değildir. Ancak bu hormonun anne sütüne karışabilmesinden dolayı emzirilen dönemde estrofem kullanımına dair öncelikle doktora danışmak gerekmektedir.

Yani kontrollü bir ilaç olması nedeniyle doktor hasta iletişiminin iyi olması, anne adayının veya hastanın doktorunu mevcut durumlar hakkında yeterince bilgilendirmesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Hamileyken Cinsel İlişkiye Girilir Mi ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü