Ten Renkleri Nelerdir Nasıl Açılır?

Ten Renkleri Nelerdir Nasıl Açılır?

Cildin doğal rengi genel olarak kişinin anne ve babasından aldığı bir miras olarak kalıyor. Zamanla cilde yapılan uygulamalar ve güneş gibi faktörler cilt tonunun değişmesine yol açabilmektedir. Açık, kumral ya da esmer olarak adlandırılan ten renkleri kişinin kendi cilt rengini belirlemesini sağlayabilmektedir.

Açık ten rengine sahip olan kişilerde cildin daha pürüzsüz ve güzel göründüğü kaçınılmazdır. Bu nedenle açık tenli kişilere her zaman özenilmektedir. Çok fazla esmer olup da cilt tonunu açtırmak isteyenlerde ise çeşitli yöntemlerin denenmesi gerekmektedir. Cildin tonunun açılmasını sağlayan ve zaman zaman leke tedavisinde de tercih edilen cilt beyazlatıcı yöntemler cildin 1- 2 ton açılmasını sağlamaktadır.

Ten Renginin Açılması 

Cilt tonunun açılması için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Renk açıcı kremler yada doğal yöntemler denenebilmektedir. Genel olarak cilt tonunu açan kremler içerisinde cildin yenilenmesini sağlayan içerikler bulunur.

Cilt tonunda çok fazla dalgalanmaların olması ve bu dalgalanmalardan kaynaklı ciltte lekeli bir görünüm oluşmaktadır. Bu nedenle cildin tüm bölgesinin eşit cilt tonuna sahip olması için kremlerden faydalanılabilmektedir. Bu kremlerin içerisinde genellikle cilt rengini açmak için kullanılacak olan bileşenler tercih edilmektedir. Sabah ve akşam olmak üzere güneşe direk maruz kalmadan bu ürünlerin kullanılması gerekmektedir. Böylece cilt tonunda az da olsa açılma meydana gelmektedir.

Cilt tonunun açılması için daha doğal yöntemlerde uygulanabilmektedir. Özellikle koltuk altı ve bikini bölgesinde oluşan kararmalarda tercih edilen limon kürü cilt tonunun açılması için de kullanılabilmektedir. Böylece cilt beyazlaması sağlanıp cilt lekelerinin de ortadan kalkması sağlanmış olur.

Cildin bir ton renginin açılması oldukça kolaydır. Limon gibi asitli doğal bir malzeme ile cildin tonu açılabilir. Fakat daha koyu renkte olan cilt tonu ve lekeler için doktor tedavisi tercih edilebilmektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte çeşitli yöntemler cilt tonunun beyazlaması için uygulanabilmektedir.

Cildin beyazlamasını sağlayan doğal yöntemler sadece cilde uygulama yaparak da yeterli gelmemektedir. Beslenme alışkanlıkları da cilt tonunun beyazlamasında büyük  rol oynar. Cilde uygulanan maskelerde C vitamini oranı yüksek meyvelerin kür halinde uygulanması cilt tonunu açacaktır. Bunun yanı sıra C vitamini bakımından zengin olan sebze ve meyvelerinde tüketimi cilt beyazlamada etki göstermektedir.

Limon, portakal ve narenciye grubundaki tüm meyveler yüksek miktarda C vitamini barındırmaktadır. Limon suyu veya portakal suyu bal ile karıştırılıp cilde uygulanarak cilt rengi açılabilir. Bunun yanı sıra bol miktarda tüketmekte cildin beyazlamasında etki gösterecektir.

Çeşitli besinler ile maske uygulamasının yapılması cildin tonunun açma özelliğine sahiptir. Yine doğal bir yöntem olan pirinç lapası cilt tonunu açmak için kullanılan doğal maskelerden biridir. Pirincin iyice haşlanıp lapa haline gelmesinden sonra ezilerek kıvamlı bir hal alması sağlanır. İçerisine bal ilave edilerek temiz cilde maske şeklinde uygulanmaktadır. Haftada iki kez bu maskenin uygulanması cilt tonun da ciddi bir beyazlama sağlayacaktır.

Pirinç gibi nişasta oranı yüksek olan besinler aynı şekilde hazırlanarak cilde uygulanabilmektedir. Nohut, buğday, tam buğday unu ve yoğurt gibi yiyecekler cilde maske uygulaması cildin beyazlaması sağlanabilmektedir.

Doğal maskelerde kullanılacak olan malzemeler genel olarak cilt tipine göre belirlenmelidir. Papatya maskesi, beyaz sirke ve hindistan cevizi yağı gibi malzemelerde maske hazırlanarak cilde düzenli bir şekilde uygulanmalıdır.

Cildin beyazlaması için çeşitli kaynakların kullanılması ve ciltte oluşan lekelerden kaynaklı koyu dalgalanmalarda bu yöntemler sayesinde giderilebilmektedir. Cildin beyazlaması cilt tonunun da eşitlenmesini sağlamaktadır. Doğal yöntemler ile cildin beyazlaması çok fazla zaman aldığından diğer klinik uygulamalarda cilt beyazlamada tercih edilebilir.

Dermapen, lazer, karbon maske ve çeşitli maske türler cildin beyazlaması için son derece önemli uygulamalardan birkaçıdır. Cilt yapısına göre belirlenen uygulamalar cildin daha sağlıklı bir şekilde beyazlamasına yardımcı olmaktadır.

Cilt beyazlatma uygulamaları genel olarak ciltteki lekelerin yoğunluğuna göre de belirlenmektedir. Cilt lekelerinin koyu dalgalanmalar yaratması kişinin rahatsız olmasına sebep olur. Bunun için tercih edilen yöntem her zaman cilt tipine uygun bir şekilde olmalıdır. Ciltte sivilce ve güneş lekeleri de dahil leke tedavisi uygulanarak cilt tonunun açılması sağlanabilmektedir. Genellikle güneş ışınlarının daha az olduğu mevsimlerde yapılması da cildin yorulmasına engel olur.

Bir önceki yazımız olan Diyafram Doğum Kontrol Yöntemi Nedir Kullanımı Nasıldır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü