Süt Yapan Yiyecekler

Süt Yapan Yiyecekler

Süt Yapan Yiyecekler

Anneler için önemli olan süt, bebek gelişimi için oldukça önemli bir besindir. Süt yapan yiyecekler oldukça fazladır, anne sütü yapan yiyecekler birbirinden farklı türde ve çeşitlidir. Bu yazımızda anne sütü yapan yiyecekler hakkında detaylı bir şekilde bilgi vermeye çalışacağız.

Bebek doğduğu anda anne vücudu tarafından salgılanan ilk süt kolostrum (ağız sütü) bebeğin aşısı anlamı taşıyan ve oldukça faydalı bir süttür. Bebek doğum sırasında özellikle normal doğumlarda ve normal olmayan sezaryanla doğumlarda da ilk yarım saat içerisinde anne sütü emzirmek için bebek anneye getirilmelidir. Süt kanallarının sürekli açık olması için mümkün mertebe düzenli emzirme önerilmektedir.

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler

Anne hem hamilelik sürecinde hem de doğumdan sonra özellikle alkol, sigara gibi hem kendisine hemde bebeğe zararlı olan bu ürünleri tüketmemesi önerilir. Bu süt oluşumunu olumsuz etkilediği görülmüştür.

Çemen oto tohumu : Methi tohumu olarak da bilinen anne sütünü arttırmakta uzun zamandır kullanılan tohumlardan biridir. Süt arttırma için etkili olduğu yapılan bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmıştır. Eğer bu tohumu düzenli olarak tüketirseniz kısa süre içerisinde sütünüzün arttığını göreceksiniz.

Rezene tohumu : Yapılan çalışmalara göre rezene tohumu anne sütünü arttırdığı görülmektedir. Buna göre doktorlar tarafından önerilen rezene tohumları bebekte kolik önleyici bir besin olduğu gösterilmektedir.

Sarımsak : Türk milletinin en önemli yemeklerde kullandıkları tatlardan biri olan sarımsak anne sütü arttırdığı söylenmektedir. Yapılan çalışmalara göre, sarımsak düzenli olarak tüketen annelerin bebeklerini besledikleri sütü daha da geldiği görülmektedir. Sarımsak sütü olarak bilinen eski zamanlardan beri kullanılan ve koca karı ilacı olarak bilinen en temel süt yapıcı besinlerden biridir.

Çörek oto : Kalsiyum bakımından zengin olan ve süt arttırılmasını sağlayan kimyasallardan biridir. Bakır gibi diğer besinleri de içermektedir.

Kutsal Fesleğen : Hint fesleğeni olarak da bilinmektedir. Şifalı olarak bilinen bu besin tedavilerde kullanılmaktadır. Özellikle K vitamini bakımından oldukça zengindir. Serinletici ve bağırsaklara iyi gelen bir yiyecek olduğu da bilinmektedir. Eğer yiyemiyor iseniz kaynatıp daha sonra da bal ekleyerek tüketebilirsiniz.

Dereoto : Demir, magnezyum ve kalsiyum kaynağı olarak bilinir. Süt arttırıcı etkisi olduğu da bilinmektedir. Uykusuzluğa ve hazımsızlığa da iyi geldiği bilinmektedir. İdrar söktürücü özelliği mevcuttur. Bu sebeple kontrollü bir şekilde tüketilmesi önerilir.

Bakliyat ve Mercimek : Bakliyatlar ailesi süt arttırması bakımından oldukça özel yiyeceklerdir. Kırmızı mercimek hem sütü arttırır, hem de demir ve lif bakımından zengin bir besin deposudur.

Sebzeler : Havuç, patates, pancar ve süt yapmaya yarayan karotin adı verilen madde bakımından zengin olan bir maddedir. Pancar ve patates özellikle demir bakımından zengin besinlerdir.

Tereyağı : Tereyağı hekimler tarafından da açıklandığı gibi vücut açısından oldukça yararlıdır.

Yağlar : Özellikle zeytinyağı, susamyağı gibi sağlık açısından yararlı olduğu bilinmekte ve anne sütünü arttırdığı bilinmektedir.

 

Yazar: Sümeyye YILDIZ

Bir önceki yazımız olan Babalardan, Annelerin Öğreneceği 5 Şey başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü