Süt Ateşi Nedir? Süt Ateşi Tedavisi

Süt Ateşi Nedir? Süt Ateşi Tedavisi

Süt Ateşi Nedir? Süt Ateşi Ne Demektir?

Süt ateşi denildiğinde göğüste süt birikimi olması ve bu birikime bağlı olarak anne göğsünde infilemasyon denilen şişmenin yol açtığı ateş uyarısıdır. Eğer anne bunu zamanında fark etmezse buradaki ateş enfeksiyon ateşine yani göğsün iltihaplanmasına bağlı olarak ateşe dönüşecektir.

Süt Ateşini Önlemek İçin

Süt ateşinin önlemenin en önemli yolu bebeği sık emzirmektir. Ve günde göğsün bebekle ya da pompa ile boşaltılıp belli aralıklarla göğsün tam anlamıyla boşalmış olmasını sağlamaktır.

Süt Ateşi Tedavisi

Eğer ateş varsa yine annenin kullanabileceği parasetomol grubu ilaçlar vardır. Bu ilaçlar anneyi oldukça rahatlatmaktadır. Eğer ateş devam ediyorsa göğüsteki şişlik kızarıklık artıyor ise ya da meme ucundan iltihap akıyor ise o zaman mutlaka cerrahi bir destek almak gerekmektedir. O göğüsten yine süt boşaltılır atılır tedavi tamamlandıktan sonra aynı göğüs bebeğe verilmeye devam edilir.

Annenin sütü fazla ise ne yapmak gerekir?

Annenin sütü fazla ise bebeği emzirdikten sonran göğsünün dolu kalması ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Özellikle göğüste kalan sütannede ateşe, meme de apseye neden olabilmektedir. Bu nedenle eğer süt çok fazla ise bebeği emzirdikten sonra kalan sütü pompa ile boşaltmak ve boşaltılan sütü de derinde ondurucuda saklamak en güzel çözümdür. Anne evde olmadığı zamanlarda bebeğe bu süt verilebilmektedir. Herhangi bir nedenle anne hastalandığında ya da altı aydan sonra bebeğe muhallebi hazırlarken kullanılabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Bebek Nasıl Emzirilir: Bebeği Emzirme Pozisyonları başlıklı makalemizde Bebek Nasıl Emzirilir, emzirme sorunları ve yatarak bebek nasıl emzirilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

1 YORUM

  1. mrb bnim oglum 17 aylik yemek yememe prblemimiz var bi oyun guzel yiyor oda zorla araya bir saat iki saat sonra tekrar yemek yedirdigimde hemen migdesini bulandirip fickirarak kusuyor neyapacagimi sasiriyorum artik bebegimin kilosu da 9. 500 ayina gore dusuk ne yapmaliyim