Sürekli Çocuğum Bilgisayar Başında

 

Çocuklarının bir anne baba okulun en başarılı çocuğu olduğunu ancak okul başarısında son zamanlarda düşme, okula gitmek istememe, odasına annesinin bıraktığı yemeğin farkında bile olmadan devamlı oyun oynama gibi bir sorunla doktora geliyor. Çocuğun evde neler yaptığı sorulduğunda anne sadece oyun oynadığını söylüyor ve çocuğun sürekli bilgisayar başında olduğu anlaşılıyor.

Çocuklar eğer işlerini, derslerini, tüm sorumluluklarını bırakma derecesinde bilgisayara/tablete kendisini kaptırıyorsa ve başından kalkmıyorsa, bir bağımlılık durumunun geliştiğini o zaman kabul edebiliriz. Çocuk ne yazık ki bir defa oynamaya başlayınca devamlı oynamak istiyor ve istese de bazen uzak duramıyor. Çünkü gerçek yaşamda çocuk yapamadığı birçok şeyi oyunlarda yapabiliyor ve olabildiğince başarma duygusunu tadıyor. Çocuk canavarları oyunlar sayesinde yenebilen, önüne geleni ezip geçen, mafya adamlarını dize getiren, zafere büyük mücadeleler sonucunda ulaşan, birçok ödülü kazanan, kendisine ait dünyalar yaratan, gerçek üstü güçlere sahip olabilen, gökyüzünde uçakla bir kuş gibi süzülen, son model bir yarış otomobilini son sürat kullanabilen… Kendini biri olarak oyunların içinde buluyor. Önünde bu kadar heyecanlı, renkli ve zevkli bir dünya önünde duruyorken, sokaktaki oyunları ne yapsın?

El-göz koordinasyonu, bilgisayar-tablet oyunları, akıl yürütme vb. bazı alanlarda olumlu bir destek olabilir. Ancak olumsuz yönde motor gelişimini etkiler, çabucak çocuğun karar vermesine ve sabırsız davranmasına neden olabilir. Çok sık bilgisayar/tablet oyunlarını aynı zamanda oynayan çocukların depresyon daha açık olduğu görülmüştür. Bilgisayar ve tablet oyunlarının birçoğu şiddet içerir. Çocuk oyunlarda pasif bir izleyici değil, aktif bir katildir. Önemli olan iyi ya da kötü bir role sahip olması değildir. Çocuğun bir insan ya da bir hayvan öldürüyor olması ve her öldürüldüğü şey için kendisiyle guru duyması ve ödüllendirilmesi önemli olandır. Zamanla bu çocuğun bu tür oyunlar içindeki şiddet duygusunu besleyerek saldırgan bir kişilik kazanmasına neden olabilir.

Bilgisayar ve internet bağımlılığı ve tedavisi;

Sanal değil doğal ortam: Arkadaşları ile çocuklarınızı doğal yollardan görüşmeleri için yönlendirebilir, yeni olanakları onlara yaratabilirsiniz. Hafta sonu doğa yürüyüşleri, yaz kampları, evde ve bahçede yapılabilecek etkinlikler, spor yarışmalarının izlenmesi gibi aktif ve doğal etkinliklere katılmasına yardımcı olabilirsiniz.

Spora yönlendirme: Çocukların ve gençlerin spor fiziksel, ruhsal ve sosyal gelişimleri açısından son derece renkli bir aktivitedir. Fiziksel ve ruhsal olarak çocuğunuzun durumuna uygun bir spor dalı seçebilir ve spor yaparak haftanın birkaç gününü geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Arkadaşlık ilişkilerini destekleyin: Çocuğunuzun arkadaşlık ilişkilerini desteklemeniz gerekir. Mesela; eve arkadaşını davet etmek istediğinde ona izin vermeye özen gösterin. Ya da var olan arkadaşlık ilişkilerini sürdürmek ve yeni arkadaşlıklar edinmek için onu yüreklendirmelisiniz. Çocuğunuzu bu sayede bilgisayardan/tabletten uzak tutmuş olursunuz.

Sosyal beceri eğitimi: Kendi akran grupları içinde çocuklar ve gençler iletişim kurmaya özendirilebilir. Çocuk ya da genç eğer iletişim kurmada, iletişimi başlatmada ve devam ettirmekte güçlük çekiyorsa, sosyal beceri eğitiminden faydalanılabilir. Çocuğunuza bu konuda, okulunda yer alan psikolojik yardımcı olabilir ya da ‘Sosyal Beceri Eğitim Grupları’ yapan özel psikolojik danışmanlık merkezlerinden yardım alınabilir.

Profesyonel yardım: Bunların tümünü yaptığınız halde giderek çocuğunuzun bilgisayar oyunlarına, bilgisayarda sohbet etmeye bağımlı hale geldiğini gözlemliyorsanız ve çocuğunuzun bu durum okul başarısını, sosyal yaşamını olumsuz yönden etkileniyorsa, bir uzmandan yardım ve destek alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İnatçı Çocuklara Karşı Nasıl Bir Tutum İçinde Olunmalıdır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü