Süper Anne Sendromu

Süper Anne Sendromu

Çalışan ya da çalışmayan kişiler için her zaman bir tehdittir. Süper Anne sendromu kent yaşantısının zorluklarıyla gelen bir yüktür. Kadınlar zaten; ev düzenini sağlıyorlar, çocuklarını yetiştiriyorlar, okul sorunlarıyla uğraşıyorlar, alışveriş yapıyorlar bunların üzerine her şey düzgün olsun, en iyisi olsun diye çalışarak her işe yetişmeye çalışıyorlar. ‘kimseye muhtaç olmadan kendi işimi kendim yapayım’ düşüncesiyle daha da mükemmeliyetçi duruma geliyorlar. Uyku düzenleri bozuluyor, sürekli bir gerginlik hissiyle birlikte bedensel rahatsızlıklar da baş gösteriyor. Önce tıp doktorlarına başvururlar. Çünkü rahatsızlığın belirtisi bu şekilde başlar.

Sorun fiziksel olabilecekse de hem fiziksel hem de ruhsal olarak görülüyor. Son yıllarda birçok kadında çıkan bu hastalık yorgunluk ya da uykusuzluğa bağlı gibi görünse de aslında ‘mükemmeli aramak’ diye bir yapı oluşturuyorlar. Gün içinde tüm işlere yetişmek, her konuda çaba harcamak ve koşuşturmanın vucüt üzerinde fiziksel ya da ruhsal baskı yapmasına ‘Süper Anne Sendromu’ deniyor. Birçoğu doktora başvurmayarak zamanla geçer düşüncesiyle önemsemiyor bile.

Genelde şikayet bedenin hangi bölgesindeyse doktora o nedenle başvuruluyor. Gerçek anlaşılana kadar da zaman kaybı oluşuyor. Bu sorunun ‘Süper Anne Sendromu’ ya da tıbbi adıyla ‘Fibromiyalji’ olduğu kolay kolay anlaşılmıyor. Çağımızda bu sıkıntıyı yaşayan pek çok kadın varken bu sorun artık hastalık olarak ele alınıyor ve üzerinde ciddi bir araştırma yapılıyor.

Bir önceki yazımız olan Gebelikte Diyabet (Şeker Hastalığı) Nedenleri ve Tedavisi başlıklı makalemizde gebeliği etkileyen hastalıklar, gebelik hastalıkları ve gebelik şekeri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Anne Günlüğü