Sosyal Medyada Çocuğunuzun Bu 8 Adet Fotoğrafını Neden Paylaşmamalısınız?

 

Neredeyse çocuğunuzun fotoğrafını çekip sosyal medyada paylaşmak günümüz yaşamında neredeyse bir ebeveynin çocuğun acıyan dizini öpmesi kadar artık normal görülüyor. Ancak çocuğun yeni kıyafeti ile doğum gününde ya da oyun parkındaki anları bol bol paylaşırken mahrem kalması gereken anlar da oluyor. Çünkü sosyal medya da bu mahrem anları paylaştığınızda çocuğunuzu riske atıyorsunuz. Aşağıdaki 8 tür fotoğrafı bu nedenle internete koymamanızı tavsiye ediyoruz:

Banyo zamanı: Çocuğunuzun banyo saati yani çıplak resimleri umumi olmalıdır. Bu anlar sizin için çok tatlı olsa da bu resimleri internet üzerinden farklı amaçlar için kullanabilecek kişiler olduğunu unutmamak gerekiyor.

Çocuğunuz hasta-yaralı ise: Çocuklarımızı korumak ebeveynler olarak bizim sorumluluğumuzdur. Şu soruyu kendinize sorun:’Bu durumda ben olsaydım o halimin fotoğrafının internette olmasını ister miydim? Muhtemelen istemezsiniz. Sosyal medya da bu soruya verdiğiniz yanıtlara göre çocuğunuzun fotoğraflarını paylaşın.

Çocuğunuzu utandıracaksa: Size göre çocuğunuzun komik ya da alay edilecek anlarının fotoğraflarını sosyal medya da paylaşmayın. Çocuğun gelişimi üzerine, bu amaçla konan fotoğrafların kısa ve uzun süreli birçok olumsuz etkisi olabiliyor. Ebeveyn-çocuk ilişkisine zarar vermenin dışında çocuğunuzu utandırmak kaygı bozuklukları ve depresyona daha yatkın olmasına da neden olabiliyor.

Çocuğunuz lazımlıkta ya da tuvaletteyse: Çocuğunuzun tuvaletini yaptığı anlar da mahremdir. İnternete koyduğunuz her fotoğraf, bilgi unutmayın ki sonsuza kadar orda kalabilir. Ergenliğe çocuğunuz geçince tuvaletini ilk kez yaptığı anın fotoğrafını internette görmek ister mi?

Özel detaylar varsa: Çocuğunuzun isminin tamamını, okulunun adını, ev adresini paylaşmadan onu güvende tutun. Kimlerin ne amaçla bu tür bilgileri kullanabileceğini tahmin etmek bile mümkün olmuyor.

Grup fotoğrafıysa: Online olarak çocuğunuzun resimlerini paylaşmaya karar verdiniz, mükemmel. Ama başka ebeveynler içinde bu kararınızı kullanmanız uygun olmayacaktır. Mutlaka bu nedenle çocukların olduğu bir grup resmi paylaşırken diğer ebeveynlerin de onayını alın.

Zorbalığa yol açacaksa: Okul arkadaşları çocuğunuzun fotoğraflarını gördüğünde ne tür tepkiler verebileceklerini göz önünde bulundurun. Çocuğunuzun giydiği ya da bazı yaptığı hareketler ailenizde sempatik olarak kabul görse de bu tür konuları akranları zorbalık yapmak için kullanabilir.

Riskli etkinlikler: Tam resim çekmeden elinizde biten bir kolayı çocuğunuza verdiniz, ön koltukta arabada beklerken çocuğunuz kucağınızda oturuyor gibi sizin için risksiz anların fotoğraflarını paylaştığınızda o anda diğer kişiler olmadığından tepki çekebilir ve sıkıntı yaşamanıza neden olabilir.

Bir önceki yazımız olan Sonbahar Depresyonu Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü