Sosyal Kaygı Yaşayan Çocuğu Desteklemek İçin Öneriler

 

Sosyal becerilerini birçok çocuk geliştirerek akranları ile keyifli ilişkiler kurabilir, gruplara dahil olabilir ve haklarını savunabilir. Ekstra değere yalnızca ihtiyaç duyarlar. Nasıl sosyal kaygı yaşayan çocuğunuza yardımcı olabilirsiniz? Çocuğunuzun ihtiyaçlarının farkına vararak ve onları karşılayarak besleyin/büyütün. Oldukça hassas olan bebek şempanzeler, onların ihtiyaçlarına hassas olan anneler tarafından büyütüldüklerinde grup içerisinde lider pozisyonu alırken aynı hassaslığa sahip bebekler daha ‘ortalama’ annelerce büyütüldüklerinde daha kaygılı ve korku dolu oldukları gözlemlenmiştir. Hassas çocukların, duyarlı ebeveynlik çocukların kendilerini sakinleştirmeyi ve tepkilerini kontrol etmeyi öğrenmelerine yardımcı oluyor.

Empati ile çocuğunuzun kaygılarına yaklaşın ve onun utanmasını sağlayacak davranışlardan kaçının. Onu yargılamadan, çocuğunuzun neler hissettiğini kabul etmeniz kendisini daha iyi hissetmesine neden olacaktır. bir şeylerin kendisinde ‘bozuk’ iyi olmadığını hissettirmek yalnızca çocuğunuzun daha güvensiz ve daha kaygılı olmasını hissetmesine yol açacaktır.

Diğer kişilerin yanında kendine güvenli davranışları çocuğunuz için model almayın. Ebeveynlerini izleyerek çocuklar öğrenir. Başka insanlara yardımcı olabilir, tanımadığınız birine günaydın diyebilirsiniz; her sosyal becerileri gerektiren alanda güvenli ve rahat bir tutum sergileyin.

Hem akranları hem de yetişkinlerle çocuğunuza kullanacağı temel sosyal becerileri öğretin. Çocuklara bazen göz teması kurma, sohbeti başlatma, gülümseme cümleleri gibi adımların da öğretilmesi gerekir. evde bol bol sosyal beceri içeren oyunlar yaratarak alıştırma yapın.

Arkadaşlık kurmayı çocuklara öğretin. Bir oyuna çocuğunuz ile dahil olma, kendisini tanıtma, arkadaşlarını eve çağırma gibi durumları evde canlandırın. Çocuklar gruplara daha iyi olduklarında grubun oyununa düşünmeden dalmaz, grubu önce gözlemler ve gruba daha sonra dahil olabilecekleri yolu seçerler. Sosyal becerileri konu alan hikaye kitaplarını da çocuğunuza okumak etkili olacaktır.

İhtiyaçlarını ifade etmesi ve kendini koruması için çocuğunuzu cesaretlendirin. Orada ebeveynleri yokken sorunlarla baş etme konusunda desteğe her çocuğun ihtiyacı vardır. Zorbalık ile karşılaştıklarında çocuğunuza neler yapabileceğini öğretin, kimlerden anında yardım alabileceğini birlikte düşünün. Öfke ve kaygıyı kontrol edebilme ve problem çözme becerileri güçlendirme için etkinlikler yapın.

‘Utangaç’ olarak çocuğunuzu etiketlemeyin. Duygularını bunun yerine kabul edin ve bu durumun baş edilebilir olduğunu ifade edin. Mesela; ‘yeni ortamlara bazen alışman zaman alabiliyor. Ali’nin doğum gününü hatırlıyor musun? Hep ilk oyunlarda elimden tutmuştun, arkadaşlarınla daha sonraki oyunlarda keyif ile oynamıştın.

Sosyal kaygı konusunda çocuğunuza stratejiler öğretin. Söyleyeceği şeylerle ilgili kaygı duyuyorsa karşısındakini etkili dinlemeyi öğretebilir, kaygısı ile baş etmesi için stratejiler geliştirebilirsiniz.

Günlük olarak çocuğunuzun sosyalleşebileceği fırsatlar yaratın. Sakin zamanlara sosyal kaygı yaşayan çocuklar ihtiyaç duyabilir. Ancak sosyal ortamlara, sosyal becerilerini geliştirebilmek için dahil olmak gerekiyor. empati kurmak unutmayın ki aşırı koruyucu olmak değildir. Onu, kendi başına attığı her adım için takdir edin.

Kendisini göstermesi için çocuğunuzu zorlamayın. Yeni öğrendikleri fıkraları bazı çocuklar keyifle yeni tanıştıkları kişilere anlatırken bu durumdan kimileri de hiç hoşlanmaz. Sadece kendine özgü çocuğun kendini gösterdiğinde (sosyal olduğunda) ona değer verdiğiniz gibi yanlış bir mesaj vermemeye dikkat edin.

Birçok tanıdıktan bir iyi arkadaşın çocuğunuza daha değerli olduğunu öğretin. Tanıdık kişiden çok çocuğunuza kendisine yakın bulduğu bir-iki tane arkadaşın yeterli olduğunu öğretin. Onunla arkadaşları ile paylaşabileceği şeyleri de paylaşabilirsiniz.

Yabancılardan kaçınmaları gerektiğini çocuğunuza onu korkutarak öğretmeyin. Her zaman çocuğunuzun ebeveynleri, öğretmeni ya da bakıcısı ile olması gerektiğini söyleyin. Yabancılardan korkmasına, bu özel kişilerden biriyle gerek olmadığını ifade edin.

Genel olarak çocuğunuz korku dolu ise henüz ifade edemediği korkularının ve dökemediği gözyaşlarının olduğunu fark edin. Henüz çocuklar korktuklarında bunu paylaşmak için kendilerini güvende hissetmiyor olabilirler. Genel olarak insanlar olumsuz duygularını hissetmemeye çalışır ve bu duyguları bastırabilir. İçeride korku ve gözyaşları kitli kalabilir. Ancak bu duyguların vücudumuz bir şekilde dışarı çıkarılması gerektiğini bilir, iyileşmek için bir şekilde duygular çıkış yolu arar.

 

 

Bir önceki yazımız olan ‘Okul Nasıldı?’ Sorusuna Yerine Çocuğunuza Sorabileceğiniz Yaratıcı Sorular başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü