Sonbahar Depresyonu Nedir?

 

Yazın güneşli, neşeli ve sıcak günlerini geride bıraktık. Penceremizde şimdi yağmur, hava kasvetli, soğul; kış kapımızda. Yapraklar yerlere dökülmüş, sokaklarda bir sükunet, yazlık giysiler yerini kazaklara, montlara bırakmış. Peki, ruh halimiz? Ruh halimizde herhangi bir değişiklik var mı?

Yazın bitimiyle gelen enerji düşüklüğü, can sıkıntısı, hiçbir şey yapmama hali… bize depresyon şekillerinden birini anımsatıyor ‘sonbahar depresyonu’. Sonbahar ve kış mevsimlerinde, duygu durum bozukları altında incelediğimizde şiddetli depresif nöbetlerde gözle görülür bir artış olduğu bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış. Günlerinin uzunluğunun yazın bitişi ile artık azalmış olması, gecelerin uzaması, karanlığın da artışı depresyonu tetikliyor. Karanlığın beyindeki melatonin hormonunu arttırması bunun nedenidir. aynı zamanda da azalan güneşin serotonin hormonunda düşmelere yol açması.

İçim çok sıkıntılı, depresyonda mıyım?

İç sıkıntısı bir depresyon değildir. Farklı alanları etkileten depresyonun bir tablosu var. Uyku artışı ya da uykusuzluk, iştahsızlık ya da iştah artması, enerji azlığı, odaklanmada ve dikkatte zorluk, yorgunluk-bitkinlik, değersizliği hemen her gün aşırı ya da uygun olmayan suçluluk duygularının olması, belirli bir konuda düşüncelerin yoğunlaştırma yetisinde azalma ya da kararsızlık, tekrarlayan ölüm düşünceleri gibi. Her can sıkıntısı, kendini kötü hissetme ya da enerji azalmasının nedeni bu nedenle depresyon sayılamıyor. Enerji azalmasının farklı fizyolojik nedenleri vardır. Şikayetlerin depresyon diyebilmek için en az iki haftadır devam ediyor olması gerekir. Kimi zaman kızgınlık, kırgınlık, mutsuzluk ya da can sıkıntısı depresyonla karıştırılıyor. Sıklıkla sosyal medyanın kullanılmasıyla birlikte gelişen diğer insanların devamlı ‘mutlu’ olduğunu görmek mutluluk arayışını kişilerde tetikliyor. Beklenilen mutluluğa ulaşılamadığında da; ‘Neden mutlu olamıyorum?’ ‘Çok yalnızım’ gibi düşünceler ortaya çıkar. Sürekli yaz aylarında var olan farklı etkinliklerin, artık kış mevsiminde azalması, soğuk havalardan dolayı engellenmesi, beyin yapısını güneş enerjisinin olumlu etkilediğinden dolayı güneş enerjisinin azalması ile diğer mevsimlere göre insanların depresyona sonbaharda girme olasılıklarının arttığı bir gerçektir.

Tedavisi

Psikiyatrik rahatsızlıklar arasına depresyon, tedaviye olumlu yanıt veren bir rahatsızlıktır. Tedavi yöntemi iki türlüdür: ilaç ve psikoterapi. Doktor kontrolü olmadan ilaç kullanımın kesilmesi ile birlikte aynı sene depresyonun tekrar etme olasılığı %50’dır. İlaç tedavisi bu nedenle psikiyatr kontrolünde olmalı ve belirli zaman aralıklarında görüşülmelidir. Psikolog desteğinin ilaç kullanımının yanı sıra alınması tedaviyi destekleyecektir. Kognitif terapinin uygulanması ise hayata karşı kişinin bakışını destekleyecek, düşüncelerinin değişmesini ve farklı bakış açılarından bakmayı öğretecektir.

  • Size iyi gelecek bitki çaylarını kafeinli içecekler yerine kullanmaya özen gösterin.
  • Kısa molaları, yoğun iş temposunda çalışırken verin, kendinize hafta sonunu ayırın, sevdiğiniz insanlarla vaktinizi geçirin.
  • Sonbahar kış dönemlerinde de yaz dönemlerinde olduğu gibi yapılabilecek etkinlikler var. İnceleyin ve katılmak için itina gösterin.
  • Hava soğuk diye içinizden evden dışarıya çıkmak gelmiyorsa, evden yapılabilecek keyifli aktiviteleri gözden geçirin. Kitap okuyun, film izleyin ve arkadaşlarınızı davet edin.
  • Hareketi arttırmak, eyleme geçmek depresyondan çıkmak için ilk adımdır. Planlarınızı ertelemeyin. Küçük küçük aktivitelerle de olsa adım atın.
  • Müzik seçimlerinizi sizi harekete geçirecek, enerjinizi arttıracak türden seçin.
  • Kendinizi her şeye rağmen kötü hissediyorsanız bir uzmandan destek almalısınız.

 

Bir önceki yazımız olan Anneler Çocuğunuzu Yalnız Büyütmeyin başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü