Sınıf ve Okul Hayatına Velileri Dahil Etmenin Yolları

 

‘Eti senin kemiği benim anlayışı’ eğitim-öğretim sürecinde, çoktan yerini iş birliği modeline bıraktı. Öğrenci-veli-öğretmen işbirliği yaklaşımı etkin eğitimde tercih ediliyor.

Öğrenci-öğretmen işbirliği tamam da öğretmen-veli işbirliği ortamı hazırlanırken bazı sıkıntılar yaşanabiliyor.

Bu sorunlara yanıt olabilecek sorulardan işte birkaçı;

 • Daha etkin bir zemine öğretmen-veli iş birliğini taşımak ve karşılıklı saygı çerçevesinde devam ettirebilmek için öğretmen ne yapmalı?
 • Öğretmen mi yoksa veli mi aktif olan süreci yönetmesi gereken?
 • Öğrenci, öğretmen-veli iş birliğinde nerede olmalı?
 • Sınıf annesinden sınıf temsilciliğine geçiş süreci nasıl olmalıdır?
 • Etkin iletişim öğretmen-veli arasında nasıl olmalıdır?
 • Velimizi de öğrenciyi eğitmek için bilinçlendirmek şart mıdır?
 • Öğretmen hesap verebilir olurken veli de hesap sorabilen mi olmalı?
 • Veli iş birliği içindeki veli toplantılarının rolü nedir?
 • Neden öğretmen ile işbirliği demiyoruz da veli ile iş birliği diyoruz?
 • Veliye taviz vermek doğru mudur, taviz tavizi mi doğurur?
 • Velinin karşısında dik duran ancak diklenmeyen bir öğretmen olabiliyor muyuz?

Bu sorulara birçok yanıt olmakla birlikte, ortak bir mesaj var ki; o da öğretmen-veli işbirliği son derece gerekli ve önemlidir. Evet, işbirliği yapmaları gerekir. Ancak bunun izlencesi nedir, birlikte düşünelim. Elbette yukarıdaki soruların onlarca cevabı var. Ancak en doğru yanıt öğretmenin yine kendisinde saklıdır. Aslında bazı soruların yanıtı da kendi içinde saklıdır. Şimdi konuyu bu pencereden ele alalım.

Öğretmen ve veli için veli toplantıları önemli bir iletişim zeminidir. İyi bir şekilde veli toplantısını yöneten, doğru bir şekilde vermesi gereken mesajları veren bir öğretmen, tam olarak velilerden destek alır ve iş birliği konusunda da önemli adımlar atmış olur. O halde veli toplantılarında öğretmen-veli işbirliği oluşturulur.

Peki, nasıl bunları yapabiliriz?

 • İyice veli toplantısına hazırlanmak gerekir. önceden veliye toplantı gündemi belirtilmeli ve tabi ki bireysel konulara asla girilmemelidir.
 • Öğretmen, veli toplantısı öncesinde iyi giyinmeli, gerek beden dili gerek görünüşü ile pozitif mesaj vermelidir. Toplantı daha başlamadan velinin gözünde önemli bir imaj oluşturmalı ve saygı uyandırmalıdır.
 • Ev sahibi öğretmen olduğu için gelen velileri selamlamalı ve hatırlarını sorarak rahat bir atmosfer oluşturmalıdır.
 • Toplantının gündemini paylaşırken, dikte eder gibi değil velilere izah eder bir tavırda olmalı fakat kendini savunma yapar duruma bunu yaparken düşmemelidir. Sürekli veli tarafından böyle bir durumda eleştirel sorulara maruz kalıp, cevap yetişemez bir pozisyona düşebilir.
 • Sınıf geneli ile ilgili velilere bilgi verilirken, cevaplanması gereken bazen bireysel sorular olabilir. Bu konuyu böyle durumlarda veli görüşmelerinde değerlendirmek gerektiği ifade edilmelidir.
 • Veliye göre eğer sorun teşkil eden bir konu varsa genel veli toplantısından önce bu durumun çözülmesi, toplantıya velinin gergin gelmemesi açısından önemlidir.
 • Çocukların, her veli toplantısında özellikleri ve davranışları ile ilgili yaklaşımları hakkında 10-15 dakikalık veli bilinçlendirilmesi yapılmalıdır ki; bilinçlendirmeyi bu işin uzmanı olarak yapan öğretmen, saygı uyandırır.

Öğretmen ile veli arasında köprüyü sınıf annesi kurur. Çoğu zaman sınıf annesi öğretmenle veli arasında önemli bir köprü olup, öğretmenin en yakın yardımcısı konumunda olur. Sınıf annesi aracılığı ile kurulan iletişimde, öğretmenin mesajının yanlış bir şekilde gitmesi ya da sınıf annesi ile öğretmen ile velinin paylaştığı mesajın yanlış anlaşılması durumu yaşanabilir. Buna ek olarak fazlaca sınıf annesinin ön planda olması, sınıf yönetimi konusunda öğretmenin zorlanmasına neden olabilir. Öğretmen bu nedenle, doğrudan veli ile iletişim kurmalıdır. Bu da şu demek değildir: her günün saatinde veli öğretmeni arayabilir ya da istediği saatte öğretmen velisini arayabilir. İletişim saatleri, veli toplantılarında kararlaştırılmamalıdır. Öğretmen tarafından bu süreç iyi takip edilmelidir. İfade ederken ‘sınıf annesi’ demek yerine ‘sınıf temsilcisi’ kullanılıp, bu süreçte babaların da aktif katılımı sağlanabilir. Size, tahmin ediyorum da pek de olası bir durum gelmedi bu. Ancak bunun uygulamaları bulunuyor. Sınıf temsilcisi erkek de olabiliyor, gayet normal bir durum. Sadece annelerin takip ettiği bir süreç olmamalı eğitim.

Veli toplantıları dışındaki en önemli iletişim fırsatı veli görüşmeleridir.

Öğretmen öncelikle, alanına hakim olduğunu ve veliden bu işi çok daha iyi bildiğini hissettirmelidir. Bunu büyüklenmeden ve karşısına velisini almadan, keskin ifadeler kullanmadan bunu yapmalıdır. Veli ile birkaç görüşmede bu oturtulmalı ve veli, ‘Bu alanda öğretmenimiz gerçekten yetkin ve araştırma yapıyor’ şeklinde bir tutum geliştirmelidir. Veliyi etkin bir şekilde dinlemek ve söylediklerini not almak, bunu yapmanın ilk adımıdır.

Ayaküstü ve telefonda veliyi dinlemek öğretmenin etkisini veli iletişiminde azaltır. Anlatacaklarını veli tamamladıktan sonra yola aldığınız notlardan çıkarak, son söylediğinden ilk söylediğine doğru olacak biçimde yanıt vermek ya da konuyla ilgili düşünceleri aktarmak çok önemli bir tutumdur ki; öğretmen-veli iletişiminde bu tutum öğretmeni sürecin yöneticisi yapar. öğretmenin veli görüşmelerinde bir ajandası olması, öğrenciyle ilgili ders notları dışında da bir şeyler söylemesi, gözlemlerinden söz etmesi öğretmeni güçlü kılar. Bu da saygı uyandıran bir duruma girer.

Gerek veli görüşmelerinde gerek veli toplantılarında bu atılan adımlar, öğretmen-veli iş birliği için uygun zemini hazırlar. Bu adımlar eğer atılmadan iş birliği yapmaya çalışırsak, belki öğretmen-veli iş birliği olmaz ama patron-çırak ilişkisi olur ki; veliler bu durumdan rahatsız olur. Veli ve öğretmen iş birliğindeki kasıt, öğretmen söyler veli yapar değil, öğretmen öncülüğünde tutum veli ile geliştirilir, çocuğa daha faydalı olma yolları birlikte aranır. Öğretmenin öncülüğünde bu süreçte bir takım çalışması yapılır, olmalıdır.

Çözüm ortağı gibi öğretmen velilerini görmemelidir.

Çözüm ortağı gibi velileri görmesi gereken öğretmen, veliye de bunu hissettirmemelidir. Tabi öğretmende kontrolün olması şartı ile. Veli ile öğretmen iletişim kurarken, her velisini aradığında sorun odaklı görüşmeler yapmamalı, sınıfta yaşanan olumlu bir olay il ilgili bazen öğrenci velisini aramalı ve çocuğu motive etmelidir. Çocuğu ile ilgili böylece olumlu geri bildirim alan veliler, daha mutlu olur ve daha çok iletişime açık olur. Öğretmen-veli iş birliğinde bu da istenilen zemini oluşturur.

Öğretmen-veli iletişimi için basit ancak etkili 10 ipucu;

 • Öğretmen bakımlı olmalı, iyi görünmeli.
 • Velisini, alanına hakim olduğunu yansıtacak bilgiler sunarak bilinçlendirmeli.
 • Veli toplantılarını fırsata çevirmeli ve velilerin sevgi ve saygısını kazanmalıdır.
 • Veli görüşmelerini bireysel yaptığında etkin bir rol oynamalı ve veliye doyucu bir bilgi vermelidir.
 • Velisi karşısında dik durmalı fakat diklenmemelidir.
 • Sadece sorun odaklı veli ile iletişim kurmayıp, olumlu durumlar için de iletişim fırsatı vermelidir.
 • Çocukların sevgi ve saygısını kazanması en önemlisidir.
 • Veli ile iş birliğinde bir takım olmalı, patron-çırak ilişkisine girmemeli. Bazen bunu veliler de yapabiliyor, asla buna müsaade edilmemelidir.
 • Aracı olarak sınıf temsilcisi değil, doğrudan veli ile iletişim kurulmalıdır.
 • Veli ziyaretlerini mümkün olduğunca yapmalı ki öğrenci açısından bu çok faydalıdır.

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Ders Çalışırken Yapılan Hatalar ve Verimliliği Arttırmak İçin Yöntemler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü