Sezaryen Doğum Nedir? Sezaryen Doğumun Nedenleri Nelerdir?

Sezaryen Doğum Nedir? Sezaryen Doğumun Nedenleri Nelerdir?

Sezaryen doğum nedir sorusunun yanıtını sizlere vermemizin sonrasında, sezaryen doğumun nedenlerinden de söz edeceğiz. Öncelikle soralım: sezaryen doğum nedir? Sezaryen doğum, annenin karın bölgesinde gerçekleştirilen bir kesi ile, anne rahmine; ve buradan da bebeğe ulaşılması durumudur. Sezaryen doğuma karar verilmesinin bazı nedenleri bulunmaktadır; bu nedenler arasında ilk olarak normal doğumun riskli olması durumundan söz etmek gerekmektedir. Bunun yanında, annenin isteği ile de sezaryen doğum yöntemine başvurulabilir. Sezaryen doğumun gerçekleştirilmesinin gerekliliğine, normal doğuma başlandıktan sonra da karar verilebilir. Peki, genel olarak sezaryen doğumun nedenleri nelerdir?

Sezaryen Doğumun Nedenleri Nelerdir?
Sezaryen doğumun nedenleri arasında yer alan, ve kişileri sezaryen doğuma yönlendiren bazı durumlardan şu şekilde söz edebiliriz: Sezaryen doğumun nedenleri arasında ilk sırada, bebeğin, plasentadan erken ayrılması durumu yer almaktadır. Bu durumun pek çok olumsuz sonucu bulunabilmektedir. Bundan dolayı, böyle bir durum fark edildiği anda sezaryen doğuma başlanması gerekmektedir. Bazı durumlarda, rahim büyüklüğü gereken seviyeye ulaşmamış olabilir. Bu gibi bir durumda bebek rahmin ağzına kadar gelir, ve buraya yerleşir, rahim ağzı ise, bebeğin geçeceği kadar büyük değildir. İşte bu durum da sezaryen doğumun nedenleri arasında yer almaktadır. Böyle bir gerekçe ile sezaryen doğuma karar vermek için ise, doğuma az bir zaman kalana kadar beklenmesi gerekmektedir; çünkü rahim büyüklüğü, zaman zaman artabilmekte; ve normal doğumun gerçekleşmesi halinde bebeğin geçeceği seviyeye ulaşabilmektedir.

Sezaryen doğumun nedenleri arasında, gebelik sırasında, rahim ağzı, ya da doğum kanalında oluşabilecek kitlelerden de söz etmek gerekmektedir. Eğer doktor tarafından, oluşmuş olan bu kitlenin, normal doğumu zorlaştıracağına karar verilirse, sezaryen doğuma gerek duyulabilir. Sezaryen doğumun nedenleri arasında bebeğin duruş şekli de yer almaktadır. Bebeğin normal duruş şekli, baş aşağıdır, ancak, bebek eğer baş aşağı değil de dik duruyorsa, yani normal doğumun gerçekleşmesi halinde, önce başı değil de bacakları çıkacak gibi ise, bu durumda da sezaryen doğuma baş vurulmaktadır. Sezaryen doğuma karar verilmesini gerektirecek bir diğer durum ise, gebeliğin 37. haftasında gerçekleştirilen pelvis muayenesidir. Doktor, pelvis muayenesi sırasında, pelvis genişliğini ölçmektedir. Eğer bu pelvis genişliğinin büyüklüğü, normal doğum sırasında, bebeğin geçeceğinden küçük ise, bu durumda da doktor tarafından, sezaryen doğuma karar verilmektedir.

Sezaryen doğumun nedenleri arasında bebeğin iriliğinden de söz etmek gerekmektedir. Eğer bebek, olması gerekenden daha iri ise, bu durumda zorlaşacak olan normal doğum dolayısı ile, sezaryen doğuma karar verilmektedir. Sezaryen doğumun nedenlerine bakmaya devam ettiğimizde karşımıza çıkan bir diğer faktör ise, bebeğin, anneye bağlandığı kordondur. Bu kordonun dolandığı, doktor tarafından görülürse, bu durumun, doğum sırasında bebek için risk oluşturacağı kanısına varılır, ve sezaryenle doğuma karar verilebilir. Annenin sahip olduğu bir takım rahatsızlıklar da sezaryen doğuma neden olabilmektedir. Bu hastalıkların başında şeker hastalığı gelmektedir. Yanında, kalp hastalıkları, beyin hastalıkları, ve belde bulunan sağlık sorunları da, doktor tarafından riskli görülürse, sezaryen doğuma karar verilebilmektedir. Annede bulunan vajinismus hastalığı da, muayene sırasında, istemsiz bir şekilde kasılmaya neden olduğu, ve muayeneyi zorlaştırdığı durumlar halinde sezaryen doğumdan yarar sağlanabilir.

Zaman zaman, doğum öncesinde, bebekte, bazı sağlık sorunları ile karşılaşılabilir; örneğin bebeğin sinirlerinde açıklık bulunabilir. Bu gibi durumlar, bebeğin yaşamasını engellemese de, normal doğumda risk nedeni olabilmektedir. Böyle zamanlarda da sezaryen doğuma başvurulabilmektedir. Bazı zamanlarda ise, normal doğum sırasında karar verilir sezaryen doğumun gerçekleştirilmesine. Bu durumun nedeni şu olabilir: gerçekleştirilen normal doğumun süresi uzar, anneye suni sancı da verilse, doğum bir şekilde gerçekleşemez. İşte bu durum, normal doğum sırasında, sezaryen doğuma karar verilmesinin en önemli nedeni olur. Bebekte, herhangi bir kalp ritim bozukluğu teşhis edilirse de normal doğum sırasında sezaryen doğuma karar verilebilir, fakat bunun yanında, bebeğin kalbindeki ritim bozukluğu ile daha önce de karşılaşılmış olabilir; ve daha önce de sezaryen doğuma karar verilmiş olunabilir.

Bir anne adayının, daha önceden gerçekleştirmiş olduğu bir sezaryen doğum da, yeni doğumun aynı şekilde gerçekleşmesi için doktora bir neden teşkil edebilir. Anne ya da babanın, herhangi bir sebeple normal doğumu istemediği zaman da sezaryen doğuma başvurulabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Erken Doğum Nedir? Erken Doğum Nedenleri başlıklı makalemizde 28heftelik hamilelik, erken doğan bebekler ve erken doğum hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü