Sezaryen Doğum Ameliyatı Hazırlıkları Ve Sonrası

Sezaryen Doğum Ameliyatı Hazırlıkları Ve Sonrası

Sezaryen doğumun nedenleri dolayısı ile, sezaryen doğum yapmasına karar verilmiş olan anne adayının, sezaryen doğuma hazırlık için bir takım bilgilere sahip olması gerekmektedir. Sezaryen doğuma hazırlık sırasında, ilk olarak şunu belirtmek gerekmektedir: sezaryen doğuma girecek olan annenin, sezaryen ameliyatının gerçekleştirilmesinden en az altı saat önce, hiç bir şey yememesi, ve de içmemesi gerekmektedir. Sezaryen doğuma hazırlık, ve sezaryen doğum ameliyatı öncesinde, ilk olarak, annenin, gerekli kan tahlillerinin yapılması gerekmektedir. Yapılan tahlillerin sonrasında, lavman işleminin uygulanabileceği annenin, gerekli görüldüğü takdirde bağırsakları boşaltılmaktadır. Sezaryen doğum ameliyatına hazırlık sırasında yapılması gereken bir diğer işlem de, anneye, sezaryen doğum öncesinde takılan bazı cihazların bulunmasıdır. Bu cihazlar, hem kanda bulunan oksijen seviyesini kontrol eder; hem de annenin kalp atışlarını takip etmektedir. Serum da, sezaryen doğuma hazırlık sırasında anne adayına uygulanan bir diğer şeydir.
Sezaryen doğum ameliyatı için, anneye anestezi verilerek, anne uyutulur. Annenin uyumasının ardından ise, tüm kaslarının pasif hale gelmesi için, kürar isimli bir kimyasal maddenin anneye uygulanması gerekmektedir. Bu sırada, annenin solunum faaliyetinin de durmaması gerekmektedir elbette, bunun için anneye suni tenefüs verilmeye başlanır.

Sezaryen Doğum Nasıl Yapılır?
Sezaryen doğuma hazırlık için gereken tüm aşamaların gerçekleştirilmesinin ardından, ortalama 45 dakika süren sezaryen doğuma başlanır. Sezaryen doğumun, sadece beş dakikalık kısmı bebeğin alınması ile geçer; bunun yanında, gerekli bölgenin açılması, bölgenin temizlenmesi, ve sonrasında da kapatılması işlemi, sezaryen doğumun 45 dakikalık zaman dilimini kapsamaktadır.

Sezaryen doğum nasıl yapılır sorusunun yanıtını ise şu şekilde vermemiz gerekir: Sezaryen doğum için öncelikle, karnın alt kısmına 10 – 15 santim genişliğinde bir kesi atılmaktadır. Ardından, cilt altı yağ tabakası kesilir, sonrasında ise, reklus kasının önce kılıfı, sonrasında da kendisi kesilmektedir. En son da karın zarı kesilir. Bunun ardından ulaşılan kısım karın boşluğudur. Karın boşluğunda rahime ulaşılır, ve, rahmin zarı, ve sonrasında da kası, bebeğin geçebileceği genişlikte kesilmektedir. Artık amniyon sıvısına ulaşılmıştır. Yırtılan amniyon sıvısının içerisinden, öncelikle bebeğin başı, sonra da vücudunun tamamı alınır. Bebeğin göbek bağının kesilmesi, ve ardından da bağlanması işlemi gerçekleştirilir. Daha sonra ise, plasenta çıkartılıp, zarlar alınır. Artık sezaryen doğumda, rahim içinin temizlenmesine sıra gelmiştir. Temizleme işleminin gerçekleştirilmesinden sonra, kesilen tüm kısımlar kontrol edilerek dikilir, ve sezaryen doğumun tamamlanmasının ardından anne uyandırılır.

Sezaryen Doğum Sonrası

Sezaryen doğum sonrası gelişen normal durumda, bebek ile birlikte annenin, hastanede iki gün tutulması gerekmektedir. Sezaryen doğum sonrasında odasına alınan annenin, kalp atışlarının; ve tansiyonunun, sürekli olarak kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu aşamada anneye serum da verilmektedir. Sezaryen doğumun sonrasındaki sekiz saatin ardından, yavaş bir şekilde ayağa kalkmasına da izin verilen anne, artık sulu gıdalarla beslenmesini gerçekleeştirebilir hale gelmiştir. Sezaryen doğum sonrasında, anneye sonda takılmış ise o çıkartılır. Anneden serum alınır, ve artık, gaz yapmayan besinler anne tarafından yenilmeye, ve içilmeye başlanabilir.

Sezaryen doğum sonrasındaki ikinci günde, annenin duş almasında bir sakınca görülmemişse, anne bunu da gerçekleştirebilir hale gelir, ve zaten, doktor tarafından, herhangi bir sorunun görülmediği durumda, bebek ve anne hastaneden taburcu edilir.

Sezaryen doğum sonrasındaki üçüncü, ya da dördüncü günde, annenin dikişlerinin doktor tarafından alınması gerekmektedir. Bunun ardından, annenin dikkat etmesi gereken bir takım faktörler bulunmaktadır: örneğin, anne aktif olmalıdır, ama, kesinlikle ağır fiziksel aktiviteler de gerçekleştirmemelidir. Yeterince su tüketilmesi gerekmekte iken, gaz yapan yiyeceklerin de anne tarafından tüketilmemesi gerekmektedir. Annenin, sezaryen doğum sonrasında, doktor tarafından verilen ilaçları düzenli olarak kullanması gerekirken, enfeksiyon kapacağı düşüncesini de aklının bir kenarına yazarak, havuza girmemelidir…

Bir önceki yazımız olan Sezaryen Doğum Nedir? Sezaryen Doğumun Nedenleri Nelerdir? başlıklı makalemizde Sezaryen Ameliyatı, sezaryen doğum ne zaman yapılır ve Sezaryen Doğum Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü