Sezaryen Ameliyatı: Sezaryen Doğum Nedir?

Sezaryen Ameliyatı: Sezaryen Doğum Nedir?

Sezaryen ameliyatı ne demek? Sezaryen Nedir?

Sezaryen annenin karnından uterusa girerek bebeğin çıkarılmasıdır.

Sezaryen ne zaman yapılır?

Tıbbi nedenlerle doğumun başlamasından önce ya da doğum sırasında acil bir durum ortaya çıktığı zaman yapılır. Örneğin küçük pelvisli bir kadın büyük bir bebek doğuracaksa veya ağır derecede plasenta previa varsa, önceden sezaryene karar verilir. Doğumun birinci dönemindeki fötal distress veya bir süre bekledikten sonra vajinal halasa doğru gelişme olmuyorsa sezaryen için acil endikasyon vardır.

Sezaryen nerede yapılır?

Sezaryen ameliyatı daima genel anestezi altında ve ameliyathanede yapılır. Lokal anestezi blokları ender olarak kullanılırsa da tercih edilmez, çünkü ameliyat daha zor olabilir ve kadın daha fazla zorluk çekebilir.

Sezaryen nasıl yapılır?

Keşi, karnın alt kısmında tam pelvisin üstünden yapılır. Uterusta keşi en alt kısmından yapılır. Bu yüzden ameliyata ‘alt segment sezaryen’ denir. Klasik üst seğmen ameliyatında keşi, uterusun üst kısmından yapılır, fakat bu yöntem, günümüzde çok seyrek olarak kullanılmaktadır. Bebek, keşi yerinden çıkarılır ve sonra uterus ile karın duvarı dikilmeden plasenta alınır. Ameliyat, genellikle başlamasından bitmesine kadar 40 dakika sürer. Son dikişler konurken anne uyanmış olur ve bebeğine ait iyi haberleri duyabilir.

Dikiş yerlerinin sıkıntısı bir yana, sezaryen ameliyatı yapılan anne, bebeğinin dünyaya gelmesinden sonra vajinal doğum yapmış olanla aynı şekilde iyileşir. Hastanede biraz daha fazla kalması gerekir (7-10 gün). Ameliyattan 6 gün sonra dikişleri alınır. Derideki keşi, genellikle bir iz bırakarak iyileşir. Sezaryen yapılan kadının sonraki doğumlarında da bu şekilde doğurması gerekir. Ne var ki, birçok vakalarda sezaryen ameliyatından sonra normal doğum mükemmel ve sağlıklı bir şekilde olacaktır.

Anne Günlüğü

8 YORUM

  1. ben ilk bebeğimi sezeryanla dünyaya getirdim,son anda dışkısını yaptığı için.Yoksa normal doğumdu ve 7 cm açılma vardı.Neden 2. çocuğumu normal doğum yapamıyorum.Lütfen beni aydınlatırmısınız?

  2. 7aylık kızım var sezeryan dogum yaptım karnımda hep yan durdu ve hep aşagıdaydı neden yardım bilgilendirirmisiniz?

  3. 36 yaşındayım 3. bebeğim geliyor diğrleri normal ama bundan
    çok korkuyorum sezeryan mı olsam acaba

  4. benn sezeryandan yaptımm dogumumu vee iyikii yapptımm şimdii bir oglum varr 1 yaşınnda olduu narlozla oldumm ve doktorumm çok iyidi hiçç sorunn yaşamadımm dogumunn ikinci günüü ayaktaydımm veee agrımm kalmamışştıı ve üçünçüü günüü evii temizledimm ama tabii herkezinnkiiii bööylee geççmiyooo doktordannda doktora farrkk varr allahhhh hepinizeee kolayylıkk versinnn birr nefesste nasipp ettsinnn saglıkklı nasipp ettsinn

  5. bende ıkı kızımı sezerlanla yaptım cok menmunum herkese tavsıye ederım

  6. bende sezeryanla doğum yaptım sezeryandan sonra normal doğum olmazmı yetkililer cavaplayın lütfen

  7. SEZERYANLA DOĞUM YAPTIM VE KİMSEYE TAVSİYE ETMİYORUM.EN GÜZELİ NORMAL DOĞUM.

  8. mrb bende ilk kızımı normal dogum yaptım ama çokk zor oldu ve dikişim çoktu ikinçi kızımda sezeryan oldum çok güzel geçti doktorumda çok iyidi hemen toparladım kendimi şimdi 3aylık hamileyim ve sezeryan olcam normal dogumdan çok iyi bence çünkü normal dogumda çookkk zoorrr….