Rota Virüsü Nedir? Rota Virüsü Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Rota Virüsü Nedir? Rota Virüsü Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Rota virüs küçük çocukların en sık rastlanan bağırsak epitel sistem hastalığıdır. 5 yaşına kadar olan bu çocukları tamamına yakını bu enfeksiyonla karşılaşır . Tüm dünyada her yıl 600 bin çocuğun ölümüne sebep olur ve özellikle bunların yüzde 85 i gelişmekte olan ülkelerde olmaktadır . Her 65 vakanın bir tanesinin hastaneye yatması gerekmektedir rota virüsünden ve ne yazık ki her 293 çocuktan ölümüne yol açan bir enfeksiyon özellikle kış aylarında salgınlar yapıyor 2 yaş altında özellikle hastalığın yüzde 40 ile 60 2 yaş altında gözleniyor ölümlerin büyük bir kısmı 2 yaş altında gözleniyor .

Rota virüsüne bağlı gastroenteritler bazı durumlarda özellikle dehidratasyonla meydana gelip ağır seyreder hastaneye yatış ve ölüm riski artar. Enterit nedeniyle ve su kaybı nedeniyle hastaneye yatış olmaktadır bu hastalıkta ve bu nedenle maliyeti olan bir hastalıktır bir çok yük getirir aile ve ülke için hem gelişmiş hem gelişmekte olan ülkelerde süt çocuklarında ve daha büyük çocuklarda da ağır dehidratasyonların da en büyük nedenidir . Aynı oranda görülmesine rağmen gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde aynı oranda görülmesine rağmen mortalite oranı bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde daha fazladır.

Rota Virüsü Nasıl Bulaşır?

Bulaşma yolu genellikle oral yoluyla fekal oral yolu dediğimiz ağız yoluyla bulaşabilir ancak bazı durumlarda solunum yoluyla bulaştığı yönde söylemler vardır . Virüs dış çevre şartlarına oldukça dayanıklıdır o yüzden el yoluyla da bulaştığı için bazen sık salgınlar yapabilmektedir. Bazı dönemlerde ilk başlama süresi 2 gündür ve hastalık ortaya çıktıktan sonra 3 ile 8 gün arasında süren kusma ve ishal ile karakterizedir . Ateş ve karın ağrısı da beraberinde eklenebilir ve hastalık ortaya çıktıktan 10 gün sonrasına kadar bulaşıcılık devam ediyor. Hastalığa karşı tam bir immunite gelişmez değişik suçları vardır ama diğer bir kere geçirdikten sonra diğer suçlara karşı daha hafif seyretmektedir . Küçük çocuklarda daha çok anneden geçen antikorlarla korunabildiği için ilk 6 ay ağır seyretmez . Bundan koruyucu yöntem aşıdır.

Rota Virüsü Aşısı Ne Zaman Yapılır?

son yıllarda ülkemizde de sık olarak yapılmaktadır oral yolla yapılır ilk dozu 6. haftadan sonra yapılmaktadır 14. haftadan sonra da yapılamaz 6 ve 14 arası ilk dozunun yapılması gerekmektedir .

Bir önceki yazımız olan Anne Sütünün Yetersizliği, Anne Sütünün Yetmemesi başlıklı makalemizde anne sütü, anne sütü neden yetmez ve anne sütü yetersizliği nasıl anlaşılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü