Riskli Gebelikler Nelerdir Nasıl Tedavi Edilir?

Riskli Gebelikler Nelerdir Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelik dönemi her bayan için doğal bir dönemdir. Belli örneklerde gebelik gerçekleşmeden önce de anne adaylarının vücudunda bulunan rahatsızlıklar veya gebelik durumundan dolayı daha sonra hamilelik döneminde kendini gösteren farklı riskler meydana gelmektedir. Riskli gebelikler anne adayı ve bebeklerinin de hayatını tehlikeye atmaktadır. Riskli gebelik kriterleri arasında ileri yaşlarda olmak da yer alır. Riskli gebelik yumurta ya da spermin hasarlı döllenmesi sonucu da meydana gelebilmektedir. Riskli gebelik uzmanı perinatolog adı verilen uzmanlar tarafından doğumlar takip edilmelidir.

 

Riskli Gebeliğe Yol Açan Nedenler Nelerdir?

 

Anne adayı 18 yaş altı ya da 35 yaş üstü olduğunda, anne adayında guatr, tansiyon, kalp, şeker kolajen doku hastalıkları gibi durumlarda gebelik riskli olmaktadır. Riskli gebelik belirtileri arasında kanamalar da yer almaktadır. Hamile kalmadan önce de sistemik hastalıklar mevcut ise gebelik tehlikeli hale gelmektedir. Anne adayının çok şişman ya da zayıf olması halinde de gebelik riske girmektedir. Anne ile baba arasında kan bağı bulunmaması gerekmektedir. Bayan herhangi bir sebeple ilaç kullanıyorsa, alkol ya da sigara kullanıyorsa, tekrarlayan düşük hikayesi durumunda riskli gebelik durumundan söz edilebilir. Riskli gebelik takibi de anne adayları tarafından yapılmaktadır. Anne adayında hamilelik dönemi öncesinde sağlık sorunları mevcut olmasa da hamilelik gerçekleştikten sonra tamamen hamilelikten dolayı problemler meydana gelebilir.

 

Hamile Anne Adaylarından Dolayı Gerçekleşen Gebelik Problemleri

 

Gebelik döneminde meydana gelen diyabet şeker hastalığı, hipertansiyon, preeklampsi, eklampsi, toksemi gibi gebelik zehirlenmeleri de hamile anne adaylarında meydana gelen hastalıklar arasındadır. Riskli gebelik nedir diyenler için anne adayı ve bebek için çeşitli tehlikeler olduğunu belirtmeliyiz. Bunların yanı sıra hamilelik döneminde suların erken gelmesi, vajinal kanamaların olması, gebelik döneminde erken doğumun söz konusu olması da gebeliğin oldukça riskli hale gelmesine neden olmaktadır.

 

Bebeklerden Kaynaklı Gebelik Dönemi Problemleri

 

İkiz ve çoğul hamilelikler, bebeklerde gelişim geriliği, bebeğin suyunun beklenenden az ya da fazla gelmesi de riskli gebelikler arasında yer almaktadır. Riskli gebelik doktorları riskleri gözlemlediğinde annelere bildirmektedir. Bebekte meydana gelen sakatlıklar, bebekte gözlenen kan uyuşmazlığı durumu da risk taşıyan gebelikler arasında yer almaktadır. Hamile anne adaylarının büyük çoğunluğu sorun yaşamadan dönemi geçirmesine rağmen hamilelik dönemi boyunca problemler ve hastalıklarla karşılaşan hamile adayları da bulunmaktadır.

 

Gebelik Takibinin Önemi

 

Riskli gebelik durumlarında uzman tarafından takip edilmesi son derece önem taşımaktadır. Gebelik sürecinin başından itibaren uzman kontrolü yapılması gerekmektedir. Hamilelik döneminde ki riskleri minimuma indirmek anne ve bebeğin hayatı açısından önem taşımaktadır. Riskli hamileliklerde gebelik uzmanları tarafından yapılması gereken muayenelerin belirli aralıklarla, detaylı şekilde değerlendirilmesi gereklidir. Riskli gebeliklerde yapılması gerekenler son derece önemlidir. Söylemeliyiz ki bebek için plan yapıldığında hamilelik gerçekleşmeden önce genel sağlık problemlerinin mevcut olup olmadığı ya da derecesinin branş hekimleri tarafından muhakkak saptanması gerekmektedir.

 

Bebekte Görülebilecek Olan Problemler

 

Gebeliklerin yaklaşık olarak % 5’lik oranlık kısmında doğumsal anormal olaylar yaşanmaktadır. Bu anormallikler basit problemler olarak görülse de bebeklerde çeşitli sorunlara neden olmaktadır. Baba veya anne adaylarında, ailelerinde genetik hastalık öyküsü varsa en ideali olan doğumdan önce genetik danışmanlık almaktır. Gebelik esnasında ise anne adayından alınmış olan kandan yapılan testler, ultrason sonuçları ile Down sendromu gibi çeşitli durumlar önceden saptanabilir. Ancak tüm bunlara rağmen ultrason sonuçlarının tüm anomalileri saptamada yetersiz kalabilme durumu da göz önünde tutulmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Mol Gebelik Nedir Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü