Raşitizm Nedir? Raşitizm Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Raşitizm Nedir? Raşitizm Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Raşitizm, 2 ay ile 2 yaş arasındaki çocuklarda görülen bir hastalık halidir. Vücuttaki kalsiyum eksikliğine bağlı olarak kemikler gelişemez ve bazı deformiteler oluşur.

 Raşitizm Hastalığı Belirtileri

Raşitizim hastalığının belirtileri şunlardır:

Kemiklerin büyümesi yavaşlar.

Uzun kemiklerin uçları genişlemiş ve basmakla ağrılıdır. Çocuğun bileği ellendiği zaman normalden daha geniş olduğu görülür.

Yatarken baş hangi tarafa çevrilirse kafatası o tarafa yassılaşır.

Göğüste kaburgaların ön ucunda kıkırdak ve kemik kısmın birleştiği yerde deri altında düğme şeklinde nodüller hissedilir.

Bacaklarda deformiteler oluşur. Ya dizler bitişik ayaklar birbirinden ayrıktır Cx şekli yada dizler ayrık ayaklar bitişiktir (0) şekli.

Raşitik çocuklarda gelişme geriliği, dişlerin geç çıkması ve geç yürüme gibi bulgular da vardır.

Raşitizm tespit edildiği anda hemen tedbir alınırsa hastalık kolayca iyileşir. Eğer uygun şekilde tedavi edilmezse ‘kalıcı gelişme geriliği ve şekil bozuklukları oluşur.

Çocuğu raşitizmden korumak için

Her gün bol miktarda kalsiyumdan zengin yiyecekler verilir, özellikle süt ve süt mamulleri yedirilir.

Her gün güneşin eğik geldiği saatlerde özellikle sabahları saat 10.00-11.00 arası öğleden sonra 15.00-16.00 arası, çocuğun üzeri soyularak 15-20 daki ka güneşte tutulur. Güneş ışını deride D vitamini yapımını sağlayarak raşitizm oluşumunu engeller.

Raşitizm oluştuktan sonra ne yapmalı?

Çocuk mutlak surette doktora götürülerek verilecek ilaçları kullanmak. Bu durumlarda D-3 vitamini ihtiva eden iğneler verilir,

Güneş banyosuna devam etmeli

Kalsiyumlu yiyecekler vermelidir.

Bir önceki yazımız olan Çocuğum Küfür Ediyor Ne Yapmalıyım? başlıklı makalemizde 3 yaşındaki oğlum küfür ediyor, 4 yaşındaki oğlum küfür ediyor ve anne baba çocuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü