Prematüre Nedir Nedenleri Nelerdir?

Prematüre Nedir Nedenleri Nelerdir?

Normal bir gebelik 9 ay 15 gün süren bir süreçtir. Genel olarak 38 ve 42 hafta süren gebeliklerde bebeğin dünyaya gelmesi normal zamanlarda doğmasını sağlar. Fakat 38 ve 42 haftalar öncesinde doğan bebekler ise prematüre bebek olarak dünyaya gelmektedir. Prematüre bebekler genellikle normal zamanında doğan bebeklere oranla gelişimini tam tamamlamamış ve özel bakım isteyen bebeklerdir.

Prematüre bebeklerin doğduğu hafta ve ağırlıklarına göre belirlenmesi bu süreçte bakımının daha özenli olmasına sebep olur. Doğuma çok az kalan bebeklerde erken doğum olduğunda doğum haftasını doldurması için hastanede küvez ortamında bebeğin gelişimi izlenir. Bunun yanı sıra çok süren durumlarda mevcut olabilmektedir.

Prematüre Bebek Haftaları ve Ağırlıkları 

38 ve 42. Haftayı dolduran gebeliklerde doğum her an gerçekleşebilmektedir. Fakat bu zaman diliminin dışında doğumun olması bebeğin prematüre doğarak haftalıklara ve ağırlıklara göre belirlenmesine yardımcı olur.

24- 31 haftada dünyaya gelen bebek ileri derecede prematüre olarak doğmuş olur. Genel olarak yaşama şansı olmasa da nadir yaşayan bebekler bulunmaktadır. Bununla beraber doğum tartısına göre de bebeğin durumu belirlenir. Doğumda 1 kg’ dan az olan bebekler ileri derecede prematüre olmaktadır.

32- 35 haftada doğan bebeklerde orta derece prematüre durumu söz konusudur. Bu bebeklerde ağırlık 1, 5 kg’ dan azdır. 36- 37 haftasında ise sınırda prematüre olarak dünyaya gelir. Bu bebeklerde ise 2, 5 kg’ dan az bebekler yer almaktadır.

Bebeğin doğum haftası ve kilosuna bağlı olarak bebeğin prematüre olup olmadığı anlaşılır. Çok erken haftalarda doğan bebekler hastanede gözlem altında tutulmaktadır. Kendi kendine nefes alıp verebilmesi ve iç organların gelişiminin tamamlanması için steril ortamda küvezde bakımı gerekmektedir.

Prematüre Doğum Nedenleri 

Bebeğin vaktinden önce dünyaya gelmesi birçok sağlık sorunların da yaşanmasına sebep olabilmektedir. Fakat prematüre bebeğin dünyaya gelmesinde annenin ve plesantanın büyük rolü bulunmaktadır. Bunun yanı sıra rahimden kaynaklı durumlarda da prematüre doğum olabilmektedir. Prematüre doğum nedenleri doğum sonrasında ortaya çıkabilmektedir. Fakat anne karnında iken annenin durumu prematüre bebek doğumunun olabileceği sinyallerini verebilmektedir.

Anneye bağlı prematüre doğumlarda genel olarak annenin beslenme alışkanlıkları, sigara, uyuşturucu ve gebelik süresince kilo alınamamasıdır. Bununla beraber annenin 18 yaş ve 35 yaş arası normal gebelik sürecinin olabilmesine rağmen 18 yaş altı ve 35 yaş üstü doğumlarda prematüre bebek dünyaya gelebilmektedir. Annenin yaşı doğumlarda çok önemlidir.

Annenin çok sık doğum yapması prematüre bebeğin dünyaya gelmesine neden olabilir. Genel olarak iki gebelik arasında 2 yıl gibi bir süre olması gerekmektedir.

Annede bulunan kronik rahatsızlıklar da bebeğin prematüre olarak dünyaya gelmesine neden olabilir. Akciğer, karaciğer, böbrek ve kalpteki kronik rahatsızlıklar erken doğuma neden olur. Ayrıca tansiyon ve vücuttaki enfeksiyonlar bebeğin prematüre doğmasına sebep olacaktır. Bebeğin içinde bulunduğu keseye enfeksiyon bulaşması bebeğin erken doğumuna sebep olarak prematüre olarak dünyaya gelmesine neden olacaktır.

Rahim prematüre doğumlarda büyük rol oynar. Rahimdeki küçüklük ve rahim tümörlerinin yanı sıra rahimde bulunan yapısal bozukluk prematüre doğumların artmasına neden olur. Bu gibi durumlarda rahmin bebeği taşıyamaması da sorun olduğu için düşük riskleri daha fazla meydana gelmektedir.

Bebeğin gelişimi ve plesantanın durumundan dolayı da prematüre doğum söz konusu olabilmektedir. Plesantadaki yapısal bozukluk prematüre bebeğin erken dünyaya gelmesine neden olur. Bebek rahime tutunurken ayrılma göstermesi anne karnında yeteri beslenmesine engel olur. Bu durumda genel olarak bebek olduğundan daha erken zamanda dünyaya gelebilmektedir.

Bebeğin rahmin alt kısımlarına yerleşmesi erken doğumun gerçekleşmesine neden olur. Bebek geliştikçe rahim ağzı gerilir ve kasılmalardan dolayı prematüre doğuma neden olabilmektedir.

Bebeğe bağlı nedenlerde prematüre bebeğin dünyaya gelmesine neden olabilir. Özellikle birden fazla gebeliklerle rahim içerisinde bebeğin gelişimi daralacağından baskı ile beraber doğum meydana gelebilir.

Prematüre bebeklerde genel olarak anne beslenmesi, rahim durumu ve bebeğin gelişimi oldukça büyük rol oynar. Doğması gereken hafta içerisinde dünyaya gelmeyen bebeklerin diğer bebeklere oranla daha küçük ve hassas yapıda oldukları görülür. Henüz gelişimini tamamlamadığı için çeşitli kronik hastalıkların meydana gelmesi söz konusu olmaktadır. Bu yüzden doğum sonrasında özel bakımı takip edilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Vajinanın Üstüne Sperm Gelirse Hamile Kalınır mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü