Pnömokok Nedir? Pnömokok Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Pnömokok Nedir? Pnömokok Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Pnömomok mikropları gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde tedavi imkanlarının artmasına rağmen hala solunum yolları enfeksiyonlarının birinci nedeni olmaya devam etmektedir. Özellikle çocukluk yaşlarında mesala bir yaş altında yüz binde kırk beş gibi beş yaş altında yüz binde yirmi beş gibi yüksek oranda pnömomok enfeksiyonları görülmektedir. Antibiyotiklerin keşfinden önce hastaneye yatan vakaların yüzde yetmişinin kaybedilebildiği düşünülürse pnömokokların ne kadar önemli etken olduğu da bir kere daha anlaşılmış olur.

Çocukluk yaş grubunda üst yolunum enfeksiyonları zatüre orta kulak iltihabı sinüzit menenjit sepsis gibi enfeksiyonların neredeyse yüzde otuzundan ellisine pnömokoklar sorumludurlar. Bu nedenle pnömokok aşılarına günümüzde oldukça fazla önem veriyoruz.

Pnömokok Aşısı Nedir?

Pnömokokların yirmi üç tane invaziv dediğimiz etkili cinsi vardır. Ve bunların her biri ancak kendi hastalıklarına karşı bağışıklık oluşturmaktadır. Bu nedenle her birine karşı ayrı ayrı aşı olamayacağımıza göre birleştirerek yedi valanlı on üç valanlı dediğimiz yani on üç ve yedi tipi içeren pnömokok aşıları birde yirmi üç valanlı yirmi üç serotipi içeren erişkinlik pnömokok aşıları mevcuttur.

Pnömokok Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Biz 0-2 yaş grubunu rutin olarak 2 aylık . 4 aylık .6 aylık aşılıyoruz 12 ve 15.ci aylarda bir kez daha tekrar ediyoruz. Şimdiye kadar kullandığımız yedi tipli pnömokok aşılarına ek olarak yeni olarak on üç tipli bebek pnömokok aşısı ki bunlar konjuge aşılar yapılmıştır bunları iki yaşın üzerinde bir kez daha tekrarlamayı tavsiye ediyoruz. Pnömokok aşılarının iki tipi mevcuttur. Bunlardan bir tanesi çocukluk yaşında kullanılan bebeklerde kullanılan konjuge pnömokok aşısı biraz öncede söyledik birde erişkinlerde kullanılan şimdi 2 ve 5 yaş arasında da tavsiye ettiğimiz özellikle kronik hastalığı olanları vücut direnci düşük olanları toplu yerlerde yuvalarda büyük zaman geçirenleri tavsiye ettiğimiz polisakkarit aşıda mevcuttur . Bunu da 2 -5 yaş arası çocuklara önce bir doz bebek aşısı yani konjuge aşı üzerine de bir doz yirmi üç valanlı erişkin tip aşı yapılmasını öneriyoruz. Aşının uygulama şekli kas içi oluyor yani kolumuzdaki deltoid kasının içerisine bütün aşılarda olduğu gibi yan etkileri olabiliyor. Çocuklarda en sık görülen yan etkiler aşı yerinde ağrı, kızarıklık. Bu yan etkiler genellikle 48 saat içerisinde ortadan kayboluyor. Erişkin tip aşı yaptığımız 2-5 yaş arası çocuklarda daha sonra ilerde 3 yıl sonra veya çocuk on yaşından büyükse 5 yıl sonra bir doz daha tekrarlanmasını tavsiye ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Çocuğum Küfür Ediyor Ne Yapmalıyım? başlıklı makalemizde 3 yaşındaki oğlum küfür ediyor, 4 yaşındaki oğlum küfür ediyor ve anne baba çocuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü