Plasenta Nedir? Plasenta Ne Zaman Oluşur?

Plasenta Nedir? Plasenta Ne Zaman Oluşur?

Plasenta Nedir? Plasenta Ne Zaman Oluşur?

Plasentanın oluşması, embryonun daha blastokist aşamasında iken, yani gebelik hemen başlarında başlar. Daha sonra embriyonun rahim duvarı içine yerleşmesinden sonra bazı hücreler ayrışarak bebeği oluşturur, bazı diğer hücreler de plasentayı oluşturmak üzere farklılaşırlar.

Plasenta ilk 12 haftada gelişir ve fötusa oksijen, besin ve yer sağlamakta, artıklarını vücudundan dışarı çıkarmakta önemli rol oynar. Fötus da, plasenta da çok önemli hormonlar üretirler. Bu hormonlar normal gelişme ve sağlıklı gebelik için gereklidir. Plasenta embrioyı saran zarlardan dıştaki korion. kısmından gel şir ve villus denilen çok sayıda parmak görünümündeki çıkıntılardan yapılmıştır. Bunlar uterus zarının içine girerek intervillus boşluğu denilen boşlukta yerleşir. Bu boşlukta anne kanı akarak çıkıntılı villuslardan geçer, oksijen ve besinler fötus kanına karışır, karbondioksit ve artıklar toplanır. Bu maddelerin anne kanından fötus kan dolaşımına serbestçe geçmesi, anne ve çocuk arasında yaşamsal bir bağdır, fötusun yaşamı buna dayanır.

Yüksek tansiyonlu kadınlarda olduğu gibi intervillöz aralıktaki anne kanı takviyesi azalmışsa fötus aç kalacaktır ve olması gerekenden daha küçük olacaktır. Villuslardan geçen anne kanında ciddi bir azalma varsa fötus oksijensiz kalır ve sonuçta ölebilir.Annenin kan dolaşımındaki glikoz, amino asitler, yağ asitleri gibi normal besinlerden başka ilaçlar da fötusa geçer, buna karşılık protein gibi büyük moleküllü maddeler villusların duvarından geçemez. Anne ve fötus kanının karışmadığını belirtmek gerekir. Her kan dolaşımı ayrıdır, anneden fötusa veya fötustan anneye geçen maddeler bir kan dolaşımından gelip villuslan geçerek diğer kan dolaşımına girerler. Plasenta 12. hafta civarında tamamlanır ve bundan sonra bebekle beraber ağır ağır büyür40. haftada plasenta bir küçük yemek tabağı büyüklüğündedir: Ağırlğı, bebeğin ağırlığının 1/6’sı kadardır, yani 3 kg.’lık bebeğin plasentası ortalama 0.5 kg.’dır. Fötusun sağlığı ve iyi durumda olması, plasentanın ne kadar iyi yapılmış olduğuna ve iyi çalışmasına bağlıdır.

Anne Günlüğü