Pedagoji Konusunda Öğretmenlere Tavsiyeler

 

Özellikle değerli birinci sınıf öğretmenleri, okuma yazma konusunda sıkıntı yaşayan öğrencilerinize dikkat etmek gerekir.

Herhangi bir işitme, görme, duygusal ya da zihinsel bir sorunu olup olmadığından emin olmak gerekir. Ailenin sosyo-kültürel yapısını, çocuk yetiştirmedeki davranış ve tutumlarını gözlemlemeniz gerekir. eğer herhangi bir sağlık sorunu yoksa ve hiç akademik alanlarda hak etmediğini düşündüğünüz bir performans sergiliyorsa alarma geçmenin zamanı gelmiştir. Hangi elini kullandığını, sağını solunu karıştırıp karıştırmadığını, seslerin bazılarını okuyup yazarken değiştirdiği, satır atlayıp atlamadığı, noktalı harflerde ve noktalama işaretlerine uyup uymadığına bakmalısınız.

Sol elini kullanıyorsa eğer yanındaki arkadaşını sağına almayı denemelisiniz. Kollarının çarpışmasını böylece engellemiş olursunuz.

Derslerden, arka sıralarda oturduğu zaman gözlem yaptığınızda derslerden kopup kopmadığına bakmalısınız. Daha çok uyarmanız gerekti mi? Ders dışı konularda sıkça konuşup çevresindekileri rahatsız ediyor mu? Hiç olmadığı kadar kıpır kıpır hareketli mi?

Arka sırada oturanları engellemeyecek bir şekilde, her an ön sırada gözünüzün önünde oturduğunda daha fazla verim alacağını düşünüyorsanız bu sihirli anları kaçırmamalısınız.

Kalemi kavrarken güçlük çekiyorsa, kalemin dışına takılarak kalınlaşmasını sağlayan yumuşak aparatlardan almalısınız. Eğer elleri ve parmaklarının yorulduğundan şikayet ediyorsa, kalemi bırakmasını isteyebilirsiniz. Kollarını çevirme, avuçlarını açma kapama, biraz aşağı sarkıtarak sallama, sırasıyla baş parmaklarını diğer parmak uçlarına değdirmesi ve bilekten ellerini çevirme gibi egzersiz kaslarını dinlendirmeye yarayacaktır.

Okurken satır atlama sıkıntısı varsa satırı cetvelle takip etmesi ve asetat kağıdının kullanılması önerilir.

Göz kasları ile ilgili egzersizleri de okumasını hızlandırmak istediğinizde yaptırmalısınız. Sadece gözlerini, başını oynatmadan sağa sola, sonra aşağı yukarı, daha sonra da gözleriyle daire çizmesini isteyebilirsiniz. Ayrıca önce bir satırın başındaki ilk harfini, daha sonra da satırın ortalarındaki bir sözcüğün ilk harfini ve son olarak da en sondaki sözcüğün son harfini söylemesini isteyin. Bunları hızlıca tekrarlaması göz tembelliğine iyi gelecektir.

Bakarak mı yoksa bakmadan yalnızca duyarak mı yazı yazarken daha doğru ve hızlı yazdığını inceleyiniz. Yanlışları olduğunda sildirip aynı yazıyı tekrar tekrar yazdırmanız yazı yazmaktan soğumasına neden olacağı için hataları yazının üzerinde düzeltmek daha etkili bir çözüm olacaktır.

Tüm çabalarınız sonucunda öğrencilerinizde eğer hiçbir ilerleme kaydedemezseniz, yazısının gittikçe bozularak okunaksız bir hal alması, okuma yazma kalitesinin yükselmemesi, basit işlemlerde dahi matematik alanında zorlanması, sayı ya da harfleri ters algılaması gibi problemler altından kalkılamaz bir hale geldiğinde yani farkında olmadan yeni bir bilgiyi öğrenmekte direnç gösteriyorsa bir uzmandan yardım istenmesi konusunda aileyi uyarınız. Çocuğa yapılacak psiko-pedogojik değerlendirmelerden sonra belirlenecek prosedür çocuğa has hazırlanacağı için size daha iyi rehberlik edecektir. En güç çocuk bile böylece nasıl öğrenmesi gerektiğini öğrendiğinde en yüksek verimi alabileceğiniz yıldız öğrenciye dönüşebilir. Değerli emekleriniz de boşa gitmez…

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Özel Öğrenme Güçlüğü Ne Demek? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü