P Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur Faydaları Nelerdir?

P Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur Faydaları Nelerdir?

P vitamini doğada saf halde bulunan ve C vitamini ile benzerlik gösteren vitaminlerden biridir. Bu vitamin farklı bileşenler içeren bir vitamindir. Meyvelerin suyu yerine posasında bol miktarda bulunmaktadır. Kılcal damarlarda geçirgenliği olduğu için gerekli vitaminler arasında yer almaktadır.

İnsan vücudunda atar damar ve toplar damar arasındaki bağı sağlayan kılcal damarlar temiz kanın vücuda pompalanmasını ve kirli kanında atılmasını kolaylaştırmaktadır. Kılcal damarların geçirgenliğini sağlayarak vücuttaki kan akışının sorunsuz olmasına yardımcı olunmaktadır. P vitamini bu aşamada kılcal damarların düzenli çalışmasını sağlamaktadır. Emilimi aynı C vitamini gibi bağırsaklarda olduğundan yine aynı şekilde fazlası idrar yolu ile vücuttan atılmaktadır. C vitamini ile benzerlik göstermesi vücudun bu vitamine de ihtiyacı olduğunu gösterebilmektedir.

P Vitamini Faydaları 

Kılcal damarların düzenli olarak çalışmasını sağlayan P vitamini atar ve toplar damarlar arasındaki bağında güçlenmesini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra kılcal damarların geçirgenliği arttıkça kan dolaşımı daha sağlıklı bir şekilde olmaktadır. C vitamini ile olan benzerliğinden vücutta depolanabilen bir vitamin değildir. Kolajen yapının desteklenmesinde etki gösterir.

Kılcal damarların geçirgenliğini koruması ve kan dolaşımının kusursuz olmasını sağlayan bu vitaminin düzenli olarak vücuda alınması gerekmektedir. Vücudu enfeksiyonlara karşı da koruyarak daha sağlıklı bir vücut yapısının olmasına yardımcı olmaktadır.

C vitaminin emilimini daha da arttıran bu vitamin c vitamini kaybını da önlemektedir. Alerjik durumlarda allerjenlere karşı vücudun direnç göstermesini sağlamaktadır. Koruyucu görevi görmektedir.

Menopoz döneminde vücuda alınması gereken D vitamini ile birlikte alındığında östrojen hormonunun salgılanmasında fayda sağlar.

P Vitamini Eksiliği 

Vücutta P vitamini eksikliği aynı C vitamini eksikliği ile aynı belirtilere sahiptir. Bu vitaminin eksikliği kılcal damarlarda yırtılma ve kanamalara neden olmaktadır. Bu nedenle vücuda yeteri miktarda alınması gerekir.

P vitamini eksikliği dokularda şişme ve ağrıya sebep olmaktadır. C vitamini ile benzerlik gösteren bu vitaminin düzenli olarak vücuda alınması gerekmektedir. Bunun yanı sıra P vitaminin vücutta fazla olması gibi bir durum söz konusu değildir. Çünkü depolanabilen bir vitamin değildir ve fazlası vücuttan idrar yolu ile atılmaktadır.

Kaslar sürekli olarak krampların yaşanmasına neden olabilmektedir. P vitamini eksikliği eklemlerde şişliklerin de meydana gelmesine neden olabilir. Çok çabuk yorulma ve bitkinlik hissinin yaşanması kişinin tüm vücut direncinin kırılmasına sebep olur. Vücutta denge kaybına sebep olarak kişiyi huzursuz edebilmektedir.

P Vitamini Bulunan Yiyecekler 

P vitamini genel olarak sarı renkli besinlerde yer almaktadır. Sarı renkte bol miktarda bulunan P vitamini vücutta depolanan bir yapıya sahip olmadığı için gün içerisinde tüketilen besinlerden alınmaktadır.

Menekşe yaprağı, marul, yumurta, taze biber, yer fıstığı, limon, greyfurt, mandalina, kuşburnu ve portakal gibi besinlerde bol miktarda bulunan vitaminlerden biridir. Bu besinlerin günlük hayatta bol miktarda tüketilmesi P vitaminin ihtiyacını karşılayacaktır. Ayrıca P vitamini C vitamini ile beraber vücudun bağışıklık sistemi oldukça güçlendirmektedir.

Bu besinlerin bol miktarda tüketilmesi vücudun ihtiyacı olan P vitamini ihtiyacını karşılayacaktır. Bunun yanı sıra fazlası vücuttan idrar ile atıldığı için herhangi bir yan etkisi söz konusu değildir.

Farklı bileşenleri içeren P vitamini vücutta damarlarda kan akışını sağladığından dolayı besinlerin sürekli olarak tüketilmesi sağlığın korunması için birebirdir. Ayrıca bu besinlerin suyunda değil posasında bulunan P vitamini genel olarak posalı meyvelerde bulunmaktadır. Bu sayede kişinin vücuduna almış olduğu posa bağırsakların da düzenli çalışmasın da etki gösterir. Sağlıklı ve düzenli beslenme alışkanlığı edinen kişilerde P vitamini eksikliği çok nadir görülen durumlardan biridir. Kişinin P vitamini eksikliği C vitamini eksikliğinde yaşadığı sorunların meydana gelmesine neden olur.

P vitamini doğada saf halde bulunan bir vitamin olduğundan vücut sağlığında damarların düzenli çalışmasında büyük rol oynamaktadır. P vitamini bakımından zengin olan meyve ve gıdaların mevsiminde tüketilmesine özen gösterilmelidir. Böylece P vitamini direk olarak vücuda alınır.

Narenciye grubundan portakal, mandalina, greyfurt ve diğer narenciyelerde bol miktarda bulunan P vitaminin vücutta yer alması kan akışının düzenli olmasını sağladığı unutulmamalıdır. Böylece kişi uzun süre sağlıklı bir vücuda sahip olacaktır. P vitaminin c vitamini ile benzerlik gösterdiği unutulmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Çatı Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü