Özel Eğitimi Yalnızca Uzmanlara Bırakmayın!

 

Farklı tedavi yöntemlerine ve eğitim programlarına, farklı gelişen çocuklar ihtiyaç duyar. Eğitim sürecinin ise anne babalar temel taşıdır.

Bilindiği gibi çocuklar hayatlarının ilk dönemlerinden itibaren çevreyle kurdukları ilişki neticesinde öğrenmeye başlarlar. Öğrenmeye, duyu organlarını kullanarak başlarlar ve bu ömürlerinin sonuna kadar devam eder. Asıl çocuklarda öğrenmenin başlangıcı yaş civarında olur ve bu öğrenme süreci okul öncesi bir eğitimle pekişir. Çocukların yaş düzeyine göre normal eğitim sırasında bir takım bilgileri edinmeleri sağlanır. Normal eğitim sürecinden bazı çocuklar istediklerini alamadıkları için özel eğitim programlarına ihtiyaç duyarlar. Özel yöntemler bu durumda kullanılarak bu çocukların eğitilmesi gerekir.

Özel eğitim gerektiren çocuklara nasıl davranılmalı
?

Hangi grupta olursa olsun öncelikli olarak bir çocuğun özel eğitime ihtiyaç duyup duymadığını anne babaların algılaması gerekir. Bunu peki nasıl yapacaklar? Çocuklarının gelişim süreçlerinde anne babalar onların yaşıtlarına göre kıyaslanabilecek olan özellikleri takip etmeli ve farklılıklarını algılamalıdır. Burada eğer bir farklılık hissediliyorsa bir neden aramak zorundadır. Eğer anne babalar iyi takip ederse 3-4 yaşındaki bir çocukta bile yaşıtlarına oranla bir takım farklılıklar gözlemleyebilirler. Mesela el becerilerinde, konuşmalarında, hareketlerinde bunlar fark edilebilir.

Bazı sorunların olduğu çocuğun öğrenme süreçlerinde anlaşılması erken dönemde zor değildir. Sorunu öncelikli olarak fark ettikten sonra bir teşhis aşamasına geçilmelidir. Mesela yaşıtlarına göre çocuğun bazı şeyleri geç öğrendiğini ya da öğrenmediğini düşünüyorsak (sayıları, renkleri vb.) bir uzmana danışarak teşhis aşamasına geçmeliyiz. Uzmanın aileyi özel eğitim konusunda bu teşhisten sonra bilgilendirip, yönlendirmesi gerekir. Özel eğitim programına bundan sonra geçilerek tedavi sürecine girilebilir.

Bu çocukların eğitimlerinde ve tedavilerinde ne gibi hatalar yapılır?

Çocuğu özel eğitim alacak çocukların anne babaları uzmana teslim ettikten sonra çok fazla ilgilenmiyor, aslında bu oldukça büyük bir hata. Hâlbuki bir takım nedenlerle bugün özel eğitim programları çok sık yapılamıyor. Böyle bir eğitime haftada bir ya da iki kere ihtiyaç duyan çocuklara ciddi katkılar sağlamaları beklenir. Özel eğitim uzmanları ile bu katkıyı sağlarken de ilişki kurup daha etkin bir biçimde hareket etmeleri gerekiyor. Bu eğitimler çocukların ihtiyaçlarına göre belirlenebilir. İşi anne babalar tamamen özel eğitim uzmanına ya da okuluna atarlarsa çözüm bulmak burada gerçekten zorlaşıyor. Günün 24 saati bu çocuklara sürekli eğitim verilmesi gerekiyor.

Ailelerin aceleci davranması, ikinci yapılan en büyük yanlışlıktır. Özel eğitim süreçleri sabır isteyen ve uzun süreler alan programlardır. Hemen ve hızlı bir şekilde aileler değişiklikler istiyor. Çocuklarının eğitiminden bu nedenle vazgeçiyorlar. Ya da eğitimci ve kurumu sık sık değiştiriyorlar. Adaptasyon sorununu bu bir yandan çıkartırken diğer yandan da tedaviye olan inancı sarsıyor. Tedavi sürecinin önceden uzun olacağı ve mutlaka ailenin destek vermesi gerektiği aileye anlatılmalıdır.

Hangi faktörlere uzmana başvururken ya da okula gönderirken dikkat edilmeli?

Çocuklarında var olan bir sorunu gördüklerinde ailelerin en önem vermesi gereken konu, bunu teşhis edilmesini sağlamaktır. Mutlaka bu nedenle teşhis konulduktan sonra özel eğitim programına gidilmelidir. Teşhis konulmadan, genel değerlendirme yapmadan özel eğitime başlamak, yarısından olaya başlamak anlamına gelir. İleride bu da daha farklı sorunların ortaya çıkması anlamına gelir. Eğitim açısından ailelerin dikkat etmeleri gereken en önemli konu da doğru uzmanı seçmektir. İyi bir iletişim kurabilecekleri uzmanı aileler seçmek ve beraberce hareket etmek zorundalar. Aksi halde haftada bir ya da iki günde yapılan terapi ile sonuca ulaşmak zor olur.

Rahatça konuşabileceği ve birçok şey öğrenebileceği bir uzmana aile gitmeli ve mümkünse eğer sürekli olarak eğitime bu kişiyle devam etmelidir.

Özel eğitim programıyla birlikte değil sadece evde devam edersiniz birçok kazanabileceği beceriden çocuk mahrum kalarak hayatına devam eder. En son gidilebilecek noktaya kadar gidilmelidir. Tedaviyi yarıda kesmek ve moral bozmak çocuklara da haksızlık etmek olur.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Öğrencilerin Sınav Kaygısı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü