Oyun Saati Kuralı Ebeveynler İçin Çocuklar İçin Değil!

Oyun Saati Kuralı Ebeveynler İçin Çocuklar İçin Değil! 

Uzmanlar tarafından verilen ipuçları ile çocuğunun oyun saatini geliştirin:

Oyunda zorlamayın: Çocuğunuza uygun oyuncaklar, çocuğunuz için en iyi oyuncaklardır. Çocuğunuz buna hazır değil ise ödül kazanabileceği bir oyuncak bile olsa keyif almayacaktır. Çocuğunuzun içinde yer aldığı duygusal, fiziksel ve sosyal, bilişsel evreyi çok dikkate alın. Gelişimsel açıdan uygun olanlar, çocuğunuzun özgüvenini geliştirmeye yararken, uygun olmayanlar ise hüsranla sonuçlanır.

Çocuğunuzun becerileri ile birlikte ilgisini çekenleri not etmek de önemlidir. Bazen ebeveynler kendi isteklerine göre seçimler yapabiliyor. Mesela ileride oğullarının sporla ilgilenmesini istedikleri için basketbol potası almak ya da basketbol topu ile kızlarının elindeki bebeği değiştirmek gibi. Neyi oynamak istiyorsa çocuğunuz ona siz de dahil olun. Çocuğunuz için çocuğunuzun ilgisini çeken şeyle ilgilenmeniz çok anlamlı olacaktır.

Kuralları unutun: İnek oyun saatiniz de ‘vak vak’ mı diyor? Her şey oyun saatinde mümkündür. Olabildiğince çocuğunuzun yaratıcı olmasına fırsat verin ve her hareketini yönlendirmeyin. Çocuğunuz eğer kapı yerine ineğin camdan girmesini istiyor ise ona ‘doğruyu’ söylemek yerine istediği gibi yapmasına izin verin.

Bakım veren kişi tarafından çocuğun tüm aktivitelerinin ve sonuçları yönlendirildiğinde çocuğun motivasyonu düşer. Çocuğun gelişimi için serbest ve yönlendirilmemiş oyun elzemdir. Çocuk Hakları Sözleşmesi’nde olduğu gibi her çocuğun oyun oynamak hakkıdır.

Oyun saatine ebeveynler dahil olduklarında onları çocuklarının yönlendirmelerine izin vermeleri önemlidir.

Oyuna ebeveyn olarak dahil olmak yerine, hayal gücünüzü ve yaratıcılığınızı oyuna siz de katabilirsiniz.

Sponsorlu BağlantılarÇocuğun serbest oyunu bir yetişkinin kontrolünde sağlanırsa yapılan araştırmalar, çocuğun ilgisinin azaldığını ve ortaya kızgınlığının çıktığını belirtmektedir. Oyundaki isteklerini çocuğunuzun onaylayarak devam etmek, çocuğun güvenini arttıracaktır.

Çocukların tüm yaratıcılıklarını yapılandırılmış oyuncaklar, ortaya koyabilmesine, kendi tasarımlarını yapabilmesine imkan verir. Böylece çocuklar kendi yarattıkları şeyi görme konusunda büyük bir heyecan içerisine girer.

Not: Oyundaki ‘kural yok’ kuralını çocuğunuzla vakit geçiren yetişkinlerle paylaşabilirsiniz.

Pasif olanı atlayın: Aktif olmayı, aktivitelerinizde geri getirin. Bedenleri yolu ile çocuklarınız öğrenir. Bilişsel gelişimini çocuğunuzun desteklemek istiyorsanız, çocuklarınızın ayaklarını da dahil etmeyi unutmayın. Yerde emekleyerek zıplayın, onunla birlikte gülün. Çıplak ayakla çocuğunuzun dolaşıp farklı dokuları hissetmesine imkan verin. Farklı gelişim alanlarında çocuğunuza destek olun.

Keşfetme üzerine, bebekler ve küçük çocuklar için oyuncaklar daha faydalıdır. Mesela aynalar bebekler için, eliyle tutabileceği oyuncaklar ve dokunsal materyaller olabilir. Küçük çocukların da ittirip çekebilecekleri oyuncaklar, toplar ve tırmanabilecekleri şeyler uygun olacaktır.

Oyun alanı da oyuncaklar kadar önemlidir. Tehlikeden oyun alanının arınmış olması, kazalara yol açabilecek nesnelerin olmadığı ve serbestçe hareket edebilecek bir yer olması gerekir. Bu özgürlüğünü ve hareket etme alanını çocuğunuza tanıyarak, öğrenmeye odaklanmasına ve gelişmesine yardımcı olmuş olursunuz. Bu şekilde ayrıca sizde oyun saatinde endişeli olmazsınız ve daha rahat bir şekilde oyuna dahil olursunuz.

Not: ‘Evet’ demek kesinlikle daha eğlenceli! Çocuğunuz için ‘evet’ alanı oluşturun. Onun için tehlike yaratabilecek nesne ya da oyuncak olmayan nesneleri ortadan kaldırın.

 

 

 

Sporlu BağlantılarSosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM