Otizmin Bebeklerde ve Çocuklarda Belirtileri Nelerdir?

Otizmin Bebeklerde ve Çocuklarda Belirtileri Nelerdir?

Otizmli olup olmadığını bir çocuğun söylemek güçtür çünkü otizm olmayan bir çocukta da benzer davranışlar görülebilir. Çocuklar genellikle 4 yaşına gelinceye kadar otizmin tanısı konulamamaktadır. Fakat uzmanlar, otizmin bebek 2 yaşındayken de teşhis edilebileceğini söylemektedir.

Bebeğinin çoğu aile farklı davranışlar sergilediğini ilk doğum gününden önce fark etmektedir ve 1,5 yaşındayken bir şeylerin yolunda gitmediğini anlarlar.

Her zaman otizmde erken tanı faydalıdır. Bebeğinizin eğer gelişim süreci boyunca davranışlarında bir tuhaflık görüyorsanız hemen doktora başvurmalısınız.

12 Aydan Küçük Bebeklerde Otizmin Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde 12 aydan önce otizm belirtileri;

  • İnsanların yüzlerine bakmaz ve ilgi göstermezler.
  • Size gülümsemez, göz göze temas kurmaz ve size doğrudan doğruya bakmaz.
  • Her zaman seslere tepki vermez. İsmi söylenince tepki vermez, nereden etrafındaki seslerin geldiğini anlamak için etrafına bakmaz, fakat sabır değildir.
  • Kucağa alınmaktan ve sevilmekten hoşlanmaz.
  • Geleneksel bebek oyunları hoşlarına gitmez.
  • Hecelemeye başlamaz, konuşma belirtileri görülmez.
  • Vücut dilini kullanmaz, size onu kucaklamanız için gelmeye çalışmaz.

12-24 ay arası bebeklerde otizm belirtileri

–  Vücut dilini kullanmazlar. Evet ya da hayır anlamında başını sallamaz. El sallamaz ya da istediği şeyi göstermez.

– Etrafında bulunan nesnelere ilgi göstererek işaret etmez. Normal 14-16 aylık bebekler ilgilerini çeken şeyleri size işaret ederler.

– Tekli kelimeleri 16. ayda konuşamaz ve iki kelimelik ifadeleri 2 yaşında kullanamaz.

– Geri çekilme vardır. İnsanları duymuyormuş gibi davranarak kendi dünyasına çekilir.

– Parmakları ucunda yürür ya da hiç yürümez.

2 yaş ve sonrasındaki çocuklarda otizm belirtileri

– Dil gelişimi gecikir. İsteklerini ifade etmek için zorlanır. Otizmli bazı çocuklar hiç konuşmazken bazıları da konuşabilir fakat sohbet edemezler.

– Normal olmayan şeyler konuşmalarında mevcuttur. Çok düşük ve ağır bir tonda tereddüt ederek konuşur.

– Söylenenleri anlıyormuş gibi görünmez, adına karşılık vermeyebilir ya da söylenenleri yaparken güçlük çeker. Ansızın ağlayıp, gülüp çığlık atabilir.

– Bir nesne ya da onun parçasına ya da bir konuya odaklanır.

– Tek başına oynar. Nadiren sizin davranışlarınızı tekrar eder.

– Sert davranışlar gösterir. Takip ettiği bir şey varken başka şeye geçmede zorlanır. Onda, evde bir değişiklik stres yaratır, elindekini etrafına fırlatılabilir. Yediği yiyeceklerde çok tutucudur. Hep atıştırmalıklar ya da aynı yiyecekleri yemek ister.

– Farklı şekillerde oyuncak ve nesnelerle oynar. Üst üste düz şeyleri koyarak ya da dizerek oynar. Devamlı açılıp kapanan kapılara ilgi gösterir. Sürekli bir oyuncağın üzerindeki düğmeye basabilir ya da tekerlekleri üzerinde dönen bir kamyon tekrarlayabilir.

– Kendisini ısırmak ve kendisine vurmak gibi zararlar verebilir.

– Davranışları tekrarlayan davranışlardır. Ellerini ya da kollarını çırpmak gibi.

– Çoğu şeye karşı aşırı hassasiyet gösterebilir. Sesten rahatsız olur, dokunmayı reddedebilir, kokulara karşı oldukça hassastır ya da çoğu yemek ya da yiyeceği reddedebilir. Sadece tek bir kıyafeti giymek isteyebilir, etiketsiz ya da tek bir materyalden yapılmış giysileri ister.

– Aşırı şekilde bazı ağrılara tepki verirken bazılarına da hiç vermeyebilir. Kulaklarını yüksek seste kapatırken dizi yaralanınca fark etmeyebilir.

– Aşırı şekilde zararsız bir nesneden korkarken, yükseğe çıkmaya korkmaya bilir.

– Uyku düzensizlikleri yaşayabilir. Çoğu otizmli çocuk uykuya dalmakta sorun yaşar, ansızın gece yarısı uyanır ya da çok çok erken uyanır.

– Davranış sorunları ortaya çıkar. Yardımcı değildir, inatçıdır ya da aşırı derecede hareketlidir. Sinirli, hiperaktif ya da düşüncesizce hareket edebilir.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Çocuğum Küfür Ediyor Ne Yapmalıyım? başlıklı makalemizde 3 yaşındaki oğlum küfür ediyor, 4 yaşındaki oğlum küfür ediyor ve anne baba çocuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Anne Günlüğü