Otistik Bebek Nasıl Anlaşılır? Otistik Bebeklerin Özellikleri

Otistik Bebek Nasıl Anlaşılır? Otistik Bebeklerin Özellikleri

Otistik Bebeklerin Özellikleri Nelerdir?

1. Fiziksel Özellikleri: otistik çocukların fiziksel gelişimi yaşıtlarından farklı değildir. Uyku ve beslenme problemlerine rağmen sağlıklı bebeklerdir. Fiziksel olarak birçok şeyi olağan yaşlarında kazanmaya hazırlardır ancak bazı otistik bebeklerde çevrelerine karşı aşırı duyarsız oldukları için oturma ve yürüme becerisini geç kazanırlar.

2. Sosyal Duygusal Özellikleri: normal bebekler ilk 3 ayında annesine bakar, o konuşunca güler veya agular. Daha ileriki yıllarda da kucağa alınmak için kollarını kaldırır. Tanıdığı kişileri görünce de heyecanlanır ve insanlarla iletişimi sever. Yalnız bırakıldığında sinirlenir, ağlar. Ancak otistik bebeklerde bunların tam aksine kucağa alınmaya isteksiz, huzursuz ve çevrelerine karşı ilgisizdirler. İnsanların konuşmalarına tepki vermez, göz teması kurmazlar sadece bakarlar.

3. Zihinsel Özellikler: otistik bebekler sadece çevrelerindeki insanlara değil cisimlere de duyarsızlardır. Etraflarındaki seslere, cisimlere ve hayvanlara ilgi göstermezler. Bu ilgisizlik ve meraksızlık durumlarında anne babalar çocuklarında zihinsel bir sorunun olduğunu anlayabilirler.

4. Konuşma Özellikleri: normal bebekler genellikle 1 yaş civarında ilk kelimeleri söyler ve sesler çıkarmaya başlarlar. Bu sesleri farklılaştırır böylece duygularını belli ederler. Normal bebeklerde görülen bagıldamaların yanı ba-ba ba seslerinin otistik bebeklerde görülmediği gözlemlenmiştir. Bazı bebekler 0-2 yaş döneminde sessizken bazıları da yaşıtları gibi birkaç kelime öğrenirler.

Otistik çocuklarda beslenme sorunu yaygındır. Bunlardan birçoğunun emmesi zayıf ve 6. aydan ise problemleri daha da artar. Birçoğu süt dışındaki yiyecekleri ve katı yiyecekleri reddeder.

Bir önceki yazımız olan Çocuğum Küfür Ediyor Ne Yapmalıyım? başlıklı makalemizde 3 yaşındaki oğlum küfür ediyor, 4 yaşındaki oğlum küfür ediyor ve anne baba çocuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü