Othello Sendromu Nedir Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir ?

Othello Sendromu Nedir Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir ?

Othello sendromu bir özgüven eksikliği olarak adlandırılan hastalıklardan biridir. Kadın ve erkeklerde farklı görülen bu hastalık patolojik kıskançlık olarak da bilinmektedir. Genellikle geçmişte terkedilme durumu ile ortaya çıkabilen bu durum kişinin yetememezlik ve terkedilme korkusu yaşamasına neden olmaktadır.

Kişinin özgüven eksikliği ve yetersiz geleceğini düşünmesi bazı psikolojik sorunları da meydana getirir. Aşırı kıskançlık ile karıştırılan bu hastalık kişinin kabul etme durumunu zorlaştırmaktadır. Kadınlarda daha sık görülen bir hastalıktır. Erkekler othello sendromunda daha çok davranışsal olarak kendilerini göstermektedir. Yoğun kıskançlık duygusu ve şiddete eğilim görülmektedir. Kadınlar daha içe dönük ve duygusal açıdan daha zayıf oldukları için genel olarak içe kapanma ve duygusallık söz konusu olmaktadır.

Geçmişte yaşanan terkedilme duygusundan dolayı önlem almaya çalışan birey bu süreçte çok fazla etkilenebilmektedir. Hasta kendi durumunu kabul etme zorluğu yaşamaktadır. Bunun yanı sıra kişinin sosyal ve ekonomik olarak bu sürece girdiği görülmektedir.

Othello Sendromu Belirtileri 

Othello sendromunda kişi de terkedilme korkusu olduğundan özellikle partneri ile çok fazla sorun yaşamasına sebep olur. Herkesten ve her şeyden kıskanma eğilimi gösteren kişinin partneri tarafından terkedilme korkusunu sürekli yaşamaktadır. Bu süreçte partnerini kısıtlama eğilimi göstermektedir.

Kıskançlığın çok fazla olması ve sürekli olarak terkedilme korkusu yaşaması karşı taraf için de zor bir sürecin oluşmasına neden olur. Kıskançlık dışında aşırı derece de aldatılma korkusu othello sendromunun belirtileri arasında yer alır.

Partnerinden ayrılma bir fobi haline gelerek kısıtlama eğilimi gösterilmesi othello sendromunda başlangıç olarak görülür. Ayrıca partnerine sürekli olarak hakaret ederek onu değersizmiş hissine kaptırması da bu durumda belirgin belirtiler arasında yer alır. Kadınlarda daha sık görülse de erkeklerde de bu sendromun görülme sıklığı oldukça fazladır. Özellikle geçmişte aldatılma ile karşı karşıya kalan erkeklerde şiddet eğilimi çok fazla görülmektedir. Sevgilisinin üzerinde sürekli baskı kurmaya çalışan bireyin terk edilme korkusundan ve kıskançlıktan dolayı partnerine şiddet uygulama durumu söz konusu olmaktadır.

Othello Sendromu Yaşayan Kişiler 

Psikolojik olarak kişinin sürekli kendini huzursuz hissetmesi ve partnerine de sürekli sorun çıkartması othello sendromunda sıkça karşılaşılan bir durumdur. Kişide othello sendromunun olduğunu anlamak için davranışlarının çok iyi takip edilmesi gerekmektedir.

Othello sendromu yaşayan bir birey kıskançlık duygusunu aldatılma korkusu ile beraber yaşamaktadır. Kişi sürekli olarak partnerini takip eder. En ufak duygu değişiminde bile aldatıldığını düşünür. Telefon ve bilgisayarı sürekli olarak kontrol eder. Bunun yanı sıra evde perde ve eşyalara işaret koyar ve farklı bir durumda aldatıldığını düşünür. Bunun yanı sıra kişinin arkadaşlarına ve çevresine karışma eğilimi gösterir.

Kavga çıkarmak için sürekli bir bahane bulan othello sendromu yaşayan kişiler aslında kendileri de bu durumdan oldukça rahatsız olmasına rağmen bu  durumu kabullenmek de karşı çıkarlar. Kişinin bu durum ile ilgili sürekli olarak partnerini de rahatsız etmesi ilişki de boşanma ya da ayrılma ile sonuçlanmaktadır. Bunun yanı sıra kişi de othello sendromunun olması boşandıktan ya da ayrıldıktan sonra eski partnerini takip etmesine sebep olur.

Othello Sendromu Tedavisi 

Kişide görülen othello sendromu belirtileri ile mutlaka doktora başvurması gerekir. Tedavi süreci sendromun derecesine göre değişebilmektedir. 4 ay ya da en fazla 2 yıl süren tedavi süreci kişinin istemesi ile beraber başlar.

Kişinin bu durumda kendisinin de rahatsız olması hastalığın derecesine göre değişir. İlaç tedavisi ve psikolojik tedavi ile yürütülen bu süreç kişinin her geçen gün kendini iyi hissetmesini sağlar. Hastanın ilaç tedavisinin yanı  sıra psikolojik destek alması iyileşme sürecini hızlandırır. Düzenli olarak psikoterapi alan kişilerde iyileşme daha hızlı bir şekilde olmaktadır.

Aldatılma ve terk edilme duygularının yoğun yaşanmasından dolayı kişinin şiddet eğilimi var ise bunun için de öfke kontrolü tedavisi görmesi gerekebilmektedir. Doktorun hastaya bu konuda da destek olarak tedavi sürecini belirlemesi gerekir. Ayrıca tedaviyi yarım bırakan hastalarda eski durumdan daha fazla bir şekilde meydana gelen othello sendromu kişinin çevresi tarafından da dışlanmasına sebep olabilir. Yoğun kıskançlık duygularının bastırılması ve bu süreçte partnerinden de kişinin destek alması hastalığın iyileşmesinde büyük rol oynar.

Bir önceki yazımız olan Kızamıkçık Nedir Nasıl Bulaşır Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü