Onbir Aylık Bebek Gelişimi: 11 Aylık bebek neler yapar?

Onbir Aylık Bebek Gelişimi: 11 Aylık bebek neler yapar?

Bu ay bağımsızlığın arttığı ve özgürlüğün kanıtlanmaya çalıştığı aydır. Anne hayır der, ama çocuk anladığı halde bildiğini yapmaya devam eder. Artık annesi ve diğer kişileri dinlemez. Gösterilen ilgi ve yardımları istemez, reddeder. Özellikle ayakta durma konusundaki yardımları istemez. Aksine kendi yapmaya çalışır, bir şeyleri kanıtlamaya çalışırcasına yapılan yardımlara şiddetle karşı çıkar. Ayakta bir nesneye tutunmadan kısa bir süre ayakta durabilir.

Onbir Aylık Bebek Gelişimi: 11 Aylık bebek neler yapar?

Bebeklerde gelişim farklı olduğu için bu dönemde bazı bebekler yürüyebilir. Normalde 11. ayda çocuklar bir eşyaya tutunup yürüyebilir. Bebek zaman içinde eşyalara tutunmayı unutarak ellerini bırakacaktır. Bu şekilde bebek önce yavaş yavaş ve parmak ucunda daha sonra hızlı şekilde yürümeye başlayacaktır. Bu demektir ki yetişkinler gibi yürüyecek ve artık ayağına ayakkabı giyecektir. Bu dönemde bir özellik daha kazanmıştır. Yürümeye başlayana kadar bebek yumuşak ve elastik bir ayakkabı giymelidir. Kalın ve sert tabanlı ayakkabı çocuk için bu dönemde pek tavsiye edilmez. Bu ayakkabılar çocuğun zor yürümesine ve ayağının burkulmasına neden olabilir.

Çocukta bu ayda korkular oluşur. İlk olarak cesur olan çocuk daha sonra korkarak ağlamaya başlar. Örneğin merdivenleri hiç korkmadan çıkan çocuk, inme aşamasına gelince inemez ve korkarak ağlar. Ama her zaman merdivenlerin çocuk için bir çekiciliği vardır. Bu nedenle özellikle evinin içinde merdiven olan aileler daha dikkatli olmalıdır. Çocuklar hep bilindiği gibi düşe kalka yürümeyi öğrenir. Döke saça da yemek yemesini öğrenir. İşte bu düşe kalka dönemi bu aydır. Çünkü sürekli olarak çocuk düşer. Hemen hemen her çocuk yaptığı üç denemenin ikisinde düşer. Sonra sinirlenir, tekrar kalkıp yürümeyi dener. Bu şekilde bu olayı hırs haline getiren çocuk yürümeye başlar. Bebek düştüğünde siz panikli şekilde tepki vermezseniz, bebek de size sakin biçimde tepki verir. Belki de canı acımadığında hiç tepki vermez. Her düşmeden sonra ağlayan bebeğe sanki komik bir şey olmuş gibi gülün. Onunda gülmesini sağlayın. Aksi durumda sanki önemli bir kaza geçirmiş gibi ağlamaya başlar ve susması da bir hayli geç olur.

Bebek nesneleri artık daha iyi şekilde kavrar. Parmaklarını da bu dönemde daha iyi kullanır. Parmaklarını kullanarak çevresini keşfeder. Parmaklarıyla yerde bulduğu küçük bir eşyayı anlamak için eline alarak inceler. Keşfetmek istediği sadece eşyalar değildir. Giysiler, nesneler, oyuncaklar, mutfak araçları vb. şeyler de merak konusudur. Her nesneyi yavaşça inceler ve aralarında ki farkları bulmaya çalışır. Cam ile plastik eşyaları yan yana getirerek bakar, birbirine vurarak arasında ki farkı anlamaya çalışır. Kitapta gördüğü resimler ile gerçekte gördüğü resimleri kafasında karşılaştırıp, farkı bulabilir. Bu ayda çevresinde ki nesneleri daha iyi tanıması için resimler göstermek ve bebeğe kitap okumak da fayda vardır. Nesnelerin adını söylemek, ona tanıtmak ve buna yönelik oyunlar oynamak gelişimine katkı sağlar.

Uyku düzeni bebekte olumlu yönde değişir. Gündüz uykuları daha kısa, gece uykuları daha uzundur. Anne bu dönemi rahat geçirir. Bazen bebekler uykuya dalmakta güçlük çekerler. O zaman annenin yapacağı en iyi şey bebeğe ılık bir banyo yaptırmaktır. Bu gece boyunca uyumasına yardımcı olacaktır. Konuşma yeteneği pek gelişim göstermez. Sadece bir iki kelime öğrenir. Normal olarak bu ayda bebek konuşamaz. Sadece bir iki kelime söyler. Söylenenleri anlayabilir ama konuşamaz. Kendine özgü bir konuşma tarzı vardır. Kendince bir dil oluşturur ve konuşmaya çalışır. Bilinçli şekilde anne, baba ve mama diyebilir. Bazı kelimeleri ise rasgele heceleri birleştirerek söyler.

11. ayda bebekler neler yapabilir? 11 Aylık bebek neler yapar?

Sürekli değişen ruh halleri vardır. Şimdi mutlu gülüyorsa, biraz sonra sebebini bilmeden ağlamaya başlar.

Çevredeki kişilere karşı çıkar. Kendi bildiği gibi hareket eder.

Sevdiği oyuncaklarına karşı ilgi duyar. Aynı şekilde tanıdığı ve sürekli gördüğü kişilere karşı ilgi duyar.

Uykuya dalmakta güçlük çeker. Bazense uyumamak için direnir.

Ayakta kısa süreli durabilirler. Yardım alarak yürüyebilir.

Bazı bebekler bu dönemde yürüyebilir.

Kendi yemek yemeye çalışır. Bardaktan kendisi su içebilir.

Bu dönemde her konuda inatçılık gösterebilir.

Tepkilerini çoğu zaman ağlamadan gösterebilir.

Müzikli oyunlar oynamayı ve annesi ile beraber şarkı söylemeye bayılır.

Aile bireyleri ile beraber oynamayı, top atma oyunlarını çok sever.

Sesleri ve yüz ifadelerini taklit etmekten hoşlanır. Bu ayda da taklit yapmaya devam eder.

Anlamlı sesleri azdır, genelde anlamsız sesler çıkarır.

Düşmeden ayakta dururken oturabilir.

Kaşığı kullanabilir ve kaşığı ağzına götürebilir.

Bazı nesnelerin arasında ki ilişkiyi anlayabilir.

Ay ay bebek gelişimi

Bir önceki yazımız olan Sezaryen Ameliyatı: Sezaryen Doğum Nedir? başlıklı makalemizde Sezaryen Ameliyatı, sezaryen doğum ne zaman yapılır ve Sezaryen Doğum Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü