Okullarda Çocukların Daha Başarılı Olmaları İçin Neler Yapılabilir?

 

Çocuklarının okul hayatında her anne baba başarılı olup geleceğinde rahat etmesini ister. her çocuk tabi ki üniversiteden mezun olup masa başı bir iş yapacak diye bir kural yok; sanata yönelip bu alanda başarılı olanlar mutlaka çıkacaktır ki küçük yaştan itibaren onların özel derslere gönderilmesini öneriyoruz; her zaman sanat konusunda onlara destekçi olun. Bunun yanı sıra geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırma, okul hayatında başarılı olan çocukların ne gibi özelliklerinin olduğunu ortaya koydu. Siz de eğer başarılı bir evlat-öğrenci istiyorsanız aşağıdaki önerileri dikkatlice okuyun.

Çocuğa, anne baba örnek olmalı

(sabah geç kalktığından dolayı kahvaltı saatinin sarkması ve öğle yemeğinin atlanması, uyku saatlerindeki değişiklikler, sıvı tüketimi ve ara öğünlerin azalması) gibi yaz tatilinde kazanılan yeni alışkanlıklar, okulların açılması ile birlikte yerini, dengeli, yeterli ve düzenli beslenmeye bırakmalıdır. Bu yetersiz ve düzensiz hale gelen beslenme alışkanlıklarını düzenlemede, anne babalara büyük iş düşmektedir. Çocuğu ödül-ceza yöntemiyle ya da zorlayarak değil; mantıklı bir biçimde anlatarak ve örnek vererek düzeni sağlamak gerekir. Çocukların gördüklerini, duyduklarından daha çok uyguladığı unutulmamalıdır.

Kahvaltı alışkanlık olmalı

Çocuklar için en önemli öğün kahvaltıdır. Çocukların güne, sağlıklı bir kahvaltı zinde başlamasını sağlamakta, gün içerisinde gerçekleştirilen faaliyetlerin; algılama, anlama anımsama ve verimli olması açısından oldukça büyük önem taşımaktadır. Ebeveynlerinin gözetiminde, okula gitmeden kahvaltının yapılması önerilir. Çocukların okul başarısında, dengeli bir kahvaltının olumlu etkileri bulunur. Eğer kahvaltı yapılmazda dikkat dağınıklığı, yorgunluk, baş ağrısı ve okul başarılarında düşmeler görülür. Kahvaltıyı bu nedenle alışkanlık haline getirmek en doğrusudur.

Cevizi beslenme çantasından eksik etmeyin

Yumurta, peynir, domates, salatalık, tahıllı ekmek, biber, maydanoz gibi yeşilliklerle dilimlenmiş taze meyveler mevsimine uygun olarak dengeli bir kahvaltıda bulundurulmalıdır. Taze sıkılmış meyve suyu ya da süt de içecek olarak tercih edilmelidir. Kahvaltılarda olması gereken ceviz, içeriğinde bulunan yağ asitleri ile beynin gelişimine yardımcı bir besindir. Bal, pekmez, fındık ezmesi ya da reçel de çocukların günlük enerjilerine katkı sağlayacak karbonhidratlı besinlerdir. Bazen çocuklara çeşitlilik sağlamak için kahvaltılık gevrekler de verilebilir. Taze sıkılmış meyve suyu, meyve, ceviz ve fındık da yanına eklenirse kahvaltı daha yeterli hale gelecektir. Bazen kahvaltıda çocukların sıkılmamaları açısından peynirli ya da sebzeli gözleme, börek ya da simit tercih edilebilir.

Evde öğle yemeğinin hazırlanması önemli

Okulda çocuğun geçireceği vakitlerde çok iyi bir şekilde beslenme olanaklarını tanımak gerekir. okulların bazıları tabldot seçeneğini sunmakta, bazıları ise çocuklar fast food tarzı yemeklere çok rahat ulaşmaktadır. Ayrıca beslenmenin toplu yapıldığı yerlerde çıkan yemekler, çocukların damak tadına hitap etmeyebilir ya da alışkın olmadıkları için yemekleri tüketmek istemezler. Çocuk asla bu konuda suçlanmamalıdır. Okulda hazırlanan menüleri aileler kontrol ederek, çıkan yemekler konusunda fikir sahibi olabilir ve öğle yemeğini çocuğun tüketmek istemediği durumlarda evden götürmesi sağlanabilir. Tavuklu, peynirli, ton balıklı sandviçler hazırlanabilir; yanına da ayran, salata, süt ya da meyve suyu gibi seçenekler eklenebilir.

Ara öğünü olmayan çocuklar abur cuburu daha çok tüketiyor

Sağlıklı atıştırmalıklar, vaktinin uzun bir kısmını okulda geçiren çocukların beslenme çantasına konulmalıdır. Aşırı tuzlu, yağlı, şekerli yiyeceklerden ve gazlı içeceklerden uzak durulmalı, onun yerine; yoğurt, taze meyve suyu, süt, kuru meyve, kuruyemiş, evde yapılmış kek ya da kurabiye, peynirli sandviç tercih edilmelidir. Ara öğün yapmayan çocukların yapılan araştırmalar, daha çok abur cubur tükettiğini ve kimi zaman ana öğünleri de atladıklarını göstermektedir.

Et ve sebze akşam yemeklerinde tercih edilmelidir

Çocuğunuzla akşam yemeklerini yemeniz, yalnızca porsiyonunu doğru ayarlamanız gerekir. et ile akşam yemeklerinde pişirilen sebze yemekleri; süt grubundan yoğurt ya da ayran; tahıl grubundan makarna, pilav ya da ekmek eksik edilmemelidir. Kalsiyum içeriği özellikle fazla olan süt ve süt ürünleri çocuğunuzun diş ve kemik gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Vitamin, mineral ve karbonhidrat ihtiyacı sebze yemeği ile karşılanır. Çocukların sağlıklı beslenmesi için gereken porsiyon yaklaşık yetişkinlerin 1/3’ü kadardır. Çocuğa bunun dışında fazlasını yemesi konusunda ısrarcı davranılmamalıdır.

Su içme alışkanlığı küçük çocuklara kazandırılmalıdır

Küçük yaşlarda çocuklara su içme alışkanlığını kazandırmak oldukça önemlidir. Mutlaka okula giderken yanlarına su şişesi koyulmalı ve bunu gün içerisinde tüketmeleri konusunda telkinde bulunulmalıdır. Çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığı, okul ve sosyal hayatta zindelik, başarı sağlamaktadır. Alışkanlıklarının değişmesi için etkili faktörün zaman olduğu unutulmamalıdır. Serbestçe yaz boyunca yemeğe alışan çocuğun, beslenmesinin sağlıklı olması için zaman geçmesi gerekmektedir. Ailelere bu konuda düşen, onlara karşı destekleyici ve sabırlı bir yaklaşım izlemeleridir.

 

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Tuvalet Eğitimi başlıklı makalemizde çocuklarda tuvalet eğitimi, tuvalet eğitimi nasıl verilmeli ve Tuvalet eğitimi ne zaman verilmeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Anne Günlüğü