Okul Sıralarında Oturma Bozukluğu ve Bel Desteği

 

Ayakta dururken ve otururken vücudun pozisyonunu sağlayan iki önemli etmenin gövde ve omurgayı saran kaslar olduğunu, doğumdan sonra yaşamın tümü boyunca omurganın farklı biçimlerde eğrilik gösterdiğini Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Akçalı anlattı.

Gövdeye çocukluk yaşlarında şeklini veren temel yapının omurga olduğuna dikkat çeken Akçalı, omurganın yeni doğmuş bir bebekte düz ya da hafif öne eğik olduğunu ve hafif kamburluğun normal olduğunu kaydetti.

Gövdesinde, bebeğin yatma şekline bağlı olarak sağa ya da sola doğru eğilmenin görülebildiğini anlatan Akçalı, ‘Önemli olan burada bebeğin yatma pozisyonuna bağlı olarak sırtında eğriliklerin kaybolmasıdır. Bebeğin sırtında kucağa alındığında ise bir kamburluk oluşur. Eğer vücut şekil bozukluğu bir bebekte yatış şekli değiştiğinde ya da kucağa alındığında kaybolmuyorsa bir hekime başvurulmalıdır’ dedi.

Vücuttaki fizyolojik eğriliklerin, Akçalı çocuğun ayağa kalkma döneminde ortaya çıktığını anlatarak, şöyle devam etti:

‘Yürümeye başladığında çocuk öncelikle belindeki çukurluk gelişmeye başlar. Sırtında öne doğru gelişimine paralel olarak eğrilme oluşur ve hızla vücut dengesi kurulur. Bebekler bu nedenle ilk yürümeye başladıklarında bel bölgelerindeki çukurluk biraz daha

Omurga eğriliklerini aileler fark edemiyor

Skolyaz hastalığı, çocukluk yaşlarında görülen şekil bozukluklarının ilk sırasında yer alıyor. Omurganın, skolyoz yana doğru eğrilmesi ve kendi üzeride dönmesi neticesinde oluşan gövdenin bükülmesidir. Ergenlik dönemi ve hemen öncesinde fark edilir. Erkeklere oranla kız çocuklarda dokuz kat daha fazladır. Kadınsı şekilde, ergenlik dönemindeki kızlar vücut gelişimi başladığı için vücutlarını saklama eğilimi gösterirler. Omurga eğrilikleri bu nedenle aileler tarafından sıklıkla gözden kaçabilmektedir.

Okul sıralarında olan kamburluk

Kamburluğun çocukluk döneminde görülen bir diğer sorun olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Akçalı, bu hastalığın kemiklerdeki hastalığa bağlı olabileceği gibi duruş bozukluklarından da olabileceğini açıkladı. Boyu uzun çocuklarda Akçalı, kamburluk görülme sıklığının daha çok olduğunu, bu sorunun çocuklarda duruş eğitimleri ve uygun fizyoterapi ile önlenebileceğini ifade ederek şu bilgileri sundu:

‘ Oturma eğitimi çocuğun gelişimi sırasında birçok aile tarafından önemsenmez. Okul çocuklarında özellikle sırada ya da sandalye de oturma sırasında dik oturulması öğretilmelidir. Mutlaka okul sıralarında bel desteği bulunmalıdır. Bel çukurluğu böylece uygun şekilde gelişebilir. Tek omuza yine ağır çantaların asılarak taşınması, uzun süre bilgisayara karşısında oturulması, vücut eğriliklerine uygun olmayan yatakların kullanılması da vücut eğriliklerini değiştirebilir.

Oturma dengesinin gelişiminin hızlı olduğu dönemde sağlanması, gövde kaslarının güçlendirilmesi, çalışma sandalyelerinin destekli olmasına dikkat edilmesi, iki omza asılabilen sırt çantalarının tercih edilmesi gibi basit bazı yöntemlerle ileride oluşabilecek önemli sorunların önüne geçilebilir.

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Çocuğum Küfür Ediyor Ne Yapmalıyım? başlıklı makalemizde 3 yaşındaki oğlum küfür ediyor, 4 yaşındaki oğlum küfür ediyor ve anne baba çocuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Anne Günlüğü