Okul İçin Gerekli Eşyalar Alınırken Nasıl Bir Yol İzlenmeli?

 

Ebeveynin çocukla işbirliği kurarak okul için gerekli eşyaları alırken birlikte karar verilmesi ancak çocuğu kendi tercihleri doğrultusunda yönlendirilmesi gerekir. Çünkü sadece çocuk eşyanın rengine, albenisine kapılarak karar verir. Hâlbuki çocuk için ebeveyn en sağlıklı en kullanışlı en kaliteli olanı seçecektir.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Topbaş, öğrencilerin sağlığı açısından okul formalarının seçimlerinin çok önemli olduğunu vurguladı. Öğrencileri kıyafet seçiminde kış mevsiminde üşütmeyecek, terlerini terlediklerinde çekebilecek nitelikteki kumaşların tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan Topbaş, ‘ Okul kıyafetlerini alırken bu nedenle kıyafetlerin iç yüzlerine yerleştirilmiş etiketlerde yer alan yapım malzemeleri kontrol edilmeli, pamuk ve yün ağırlıklı kumaşlardan imal edilmiş kıyafetler seçilmelidir.’ Dedi.

Naylon, polyester, akrilik gibi ipliklerle dokunmuş kumaşların, çocuklarda özellikle teri iyi çekmediği için vücudun ısı dengesini bozabileceğini belirten Topbaş, ‘ Halk arasında bu da yaygın ismiyle üşütme, soğuk algınlığı olarak bilinen gribal enfeksiyonlara zemin hazırlayabilir’ diye belirtti.

Okul formalarına dikkat edilmeli

Bu açıdan giysinin kumaş kalitesinin son derece önemli olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Topbaş, şunları belirtti:

‘Yünlü ve pamuklu dışındaki kumaşlar, belki ucuz maliyetli olduğundan bazen de ütü tutmaları nedeniyle tercih ediliyor olabilir, bu kumaşlar fakat vücut sıcaklığını koruma ve kontrol altında tutmakta sorun oluşturur. Hastalığa bu da davetiye çıkarır. Okul üniformaları bu nedenle yalnızca renk ayırımlarıyla belirlenmemeli, göz önünde kumaş nitelikleri de bulundurulmalıdır.

Kıyafet alırken ebeveyn, nelere dikkat etmeli? Kalitesi nasıl olmalı? Nasıl kaliteli olduğunu anlarız?

Kıyafetin, ebeveyn kıyafet alırken TSE standartlarına uygun, kaliteli olmasına özen göstermelidir. Kıyafet kumaşları yün ve pamuktan dokunmuş olmalı, sentetik olmamalıdır. Kumaş için tercih nedeni ucuz ya da ütü tutuyor olması olmamalıdır.

Okul kıyafetlerinin kumaş cinsi nasıl olmalıdır? Yünlü ve pamuklu kumaşları uzmanlar önermekte ancak niçin tercih edilmeli ya da edilmemelidir?

‘Yün ya da pamuklu harici kumaşlar, vücut sıcaklığının kontrol altında tutmakta ve korumada sorun oluşturur. Hastalığa da bu davetiye çıkarır. Okul üniformaları bu nedenle sadece renk ayırımlarıyla belirlenmemeli, kumaş nitelikleri de göz önüne alınmalıdır.

Okul çantası ve ayakkabı seçiminde

Özellikle de sırt çantası ve ayakkabı alırken nelere dikkat edilmelidir? Bu konuda ebeveynlerin yaptıkları hatalar nelerdir?

Birçok sağlık problemini, ayakkabı ve çantanın rengine ya da biçimine bakılarak tercih edilmesi beraberinde getirebilir.

Öğrencilerin, ağır okul çantaları omurga problemi yaşamasına neden oluyor. Omurgaya özellikle yapılan yüklenmeler, bel ve sırt ağrılarına yol açıyor. Okul için seçilen ayakkabıların uygun olmaması ise birçok ayak sorununa davetiye çıkarıyor.

Okul çantasının uygun olması için bel kemeri ve iki geniş omuz askısı bulunmaktadır. Yumuşak bir destek çantanın arka kısmında, omuz askılarında ve bel kemerinde bulunmalıdır. Uzun süreli sırt çantası kullanılacaksa tekerlekli olanlar tercih edilebilir.

Normal bir şekilde çocuğun gelişimi için esnek, yumuşak ve rahat bir ayakkabı seçilmelidir. Ayakkabının iç yüzeyi terlemeye karşı emici bir malzemeden yapılmış olmalı, ayağı aynı zamanda soğuktan da korumalıdır. Çocuğun ayağına uygun (ne büyük ne de küçük) ayakkabı olmalıdır. Ayak başparmağı ve topuk kısmından hareketsiz olmalı, yapışkanlı ve bağ kısımlar ayakkabının arka kısmına topuğu sağlam şekilde tespit edebilmelidir.

Ön tarafı ayakkabının esnek olmalıdır. Ayakkabının esnek olmasının önemi ayak sert ayakkabıda hareketliliğini ve kas gücünün gelişimini sınırlar. Ayakkabının üst kısmı yumuşak ve havaların sıcak olduğu zamanlarda da havayı geçiren bir malzemeden yapılmış olmalıdır. Deri ve kanvas olanları, plastik ve diğer sentetik malzemelerden yapılan ayakkabılar yerine tercih edilmelidir.

Kırtasiye ürünleri alınırken

Kalitesiz, ucuz ve markasız kırtasiye malzemelerinde çocukların sağlığı ve güvenliği için uzak durulmalıdır. Okul araç ve gereçleri ile malzemeleri alırken TSE’nin şartlarına göre dikkat edilmesi gereken şartlar şunlardır;

  • Düzgün defterler olmalı, kağıt ve kapaklarda leke, buruşukluk ya da delik olmamalıdır.
  • İz bırakmayan silgiler ve kağıdı yıpratmayan silgiler tercih edilmelidir. Kanserojen madde içerdiği için kokulu silgiler tercih edilmemelidir.
  • Kalemin gövdesinde yara, ezik, çatlak ve kıymık bulunmamalıdır. Suluboyalar homojen renkte ve görünürde olmalıdır, bir renk dalgası görülmemelidir.
  • Kabarma, dökülme, akma, çatlama ve ton farkı boya kaleminin yüzeyinde bulunmamalıdır.

Hangi güvenilirlik belgesine kırtasiye ürünleri sahip olmalıdır. Aşağıdaki bilgi kullanılabilir mi?

Oyuncak sınıfına Avrupa Birliği’nde giren kırtasiye ürünlerinin tabi olduğu ‘EN71’ serisi bir dizi standart yayınlanmıştır. Buna göre; Avrupa standartları oyuncak sınıfına giren ürünler için EN 71-1 (Mekanik ve fiziksel özellikler), EN 71-3 (Ağır materyallerin göçü), EN 71-6 (Yaş uyarı etiketlemesi), EN 71-7 (Parmak boyası standardı) ve EN 71-9 (Organik bileşenler) standartlarına uyulması zorunludur.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Çocuğum Küfür Ediyor Ne Yapmalıyım? başlıklı makalemizde 3 yaşındaki oğlum küfür ediyor, 4 yaşındaki oğlum küfür ediyor ve anne baba çocuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Anne Günlüğü