Okul Çocuklarının Yaşayacağı Tehlikeler

 

İlk yardım okul kazalarında nasıl yapılmalı? Çocukların okulda karşılaştığı tehlikelerden işte bazıları;

Çocuklar ve okul hayatına dair

Soğuk ve yağışlı havaların hakim olduğu ve kapıya kışın dayandığı bugünlerde, çocuklar için tehlike çanları çalıyor! Gerek kazalar gerekse sağlık açısından çocukların daha savunmasız olduğu bu aylarda, olası hastalıklara ve kazalara karşı uzmanlar uyarıyor. Tehlikenin dozunu yerlerin kayganlaşması da arttırıyor. Çocuklar yapılan araştırmalara göre en çok okulda koşup oynarken kaza geçiriyor. El ve ayak bileğini kırıyor, burkuyor, dirsek çıkık ve kırıkları oluşuyor. Hele de yeni okula başlayan küçük çocukların merdivenlerden düşmeleri sık sık rastlanan tehlikelerden birisidir. Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Acıbadem Bakırköy Hastanesi Acil Servis Sorumlusu Prof. Dr. Özgür Karcıoğlu, ateşli havaleden, buzda kaymaya, düşme sonucu çıkık-kırıklara dek kışa girerken çocukları bekleyen tehlikeleri ve hayat kurtaran ilk yardım önerilerini anlattı.

Kar ve buzda kayıp düşerse

Soğuk ve yağışlı havalarla birlikte kış aylarında buzlu ya da karlı zeminde kayıp düşmeler artıyor. Kol ve bacaklarda bunların sonucunda kırıklar hatta kafa yaralanmaları meydana geliyor. Ancak bu yaralanmalar bazı basit yöntemlerle azaltılabilir. Mesela, olabildiğince okullarda merdiven ve diğer zeminlerin olabildiğince kaymayı engelleyen materyalden yapılması, ayakkabıların lastik, tırtıklı tabanlı ve kaymaz tabanlı olması bu önlemlerden başlıcalarıdır. Yürürken de yola bakarak, dengeli ve dikkatli adım atmak gerekir. Eller serbest ya da cepte olmamalıdır. Mümkün mertebe küçük adımlar atılmalıdır. Kayma riskini adımların büyük atılması arttırır. Ani hareketler ve sert dönüş de aynı şekilde düşmeyi kolaylaştırır. Merdivenlerden inerken ya da çıkarken korkuluklardan tutulmalıdır. Düşme önlemlerin tümüne rağmen kaçınılmazsa avuç içini düşerken yere basarak düşmek diğer vücut bölgelerindeki hasarı azaltmayı sağlıyor. Ellerde çanta ya da yük bu nedenle taşınmamalı, sırt çantası kullanılmalıdır. Olabildiğince düşen kişi hareket ettirilmeden tıbbi yardım alınmalı ve sağlık kuruluşuna bilinçli bir şekilde taşınarak müdahale edilmesi sağlanmalıdır.

Burkulma, kırık, çatlak durumlarında

Burkulma ve kırık, çıkık ve çatlakları, okulda çocukların koşup oynarken, atlarken en sık başına gelen kazalardandır. Ağrı, kızarma, şişlik ve işlev kaybı burkulma durumunda meydana geliyor. Şişliği böyle bir durumda azaltmak için o bölgeyi yukarı kaldırmak ve hareket ettirmemek gerekir. hareket ile kırık durumunda da artan ağrı, hareket kaybı, şekil bozukluğu, kanama ve ödem nedeniyle morarma meydana geliyor. Saat, yüzük gibi takıların kırık bölgesinde oluşabilecek ödem nedeni ile çıkarılması, ambulansı arayarak en yakın sağlık kuruluşuna ulaştırılması gerekir.

Düşüp kendini yaraladığında

Koşup oynayacaklar elbette. ‘Bir yerini düşüp, incitebilir’ diye koşmasına engel olmak işin doğasına aykırıdır. Kimsenin de buna hakkı yoktur. Ama temkinli olmaları için eğitmek, bilgilendirmek de oldukça önemlidir. Yağışların hakim olduğu ve kapıya kışın dayandığı şu günlerde hızla merdivenlerden aşağıya inerken, teneffüslerde koşup oynarken ya da spor derslerinde en sık çocukların karşılaştığı kazalardan biri düşme ve çarpma sonucu kanamalar oluyor. Hemen böyle bir durumda bandaj sarmamak, kanı durdurmaya çalışmamak gerekir. Parmakla ya da büyük yaralarda yumrukla öncelikli olarak kanama noktasına basınç uygulanmalıdır. Gövdeye yakın tarafta yaranın üzerinde yer alan arter/damar köküne basınç uygulanmalıdır. Temiz su ile kirlenmiş yara temizlenmelidir.

Ateşli havale durumlarında

Özellikle okullu çocuklarda kış ayları ile birlikte ateşli havaleye de çok sık rastlanıyor. 6 yaşına kadar olan çocuklarda genellikle görülen ve 38 derecenin üstüne vücut sıcaklığının çıkması ile oluşan havale, okul çocuklarında özellikle üst solunum yollarının ateş yüksekliğine sebep olması sonucunda görülebiliyor. Öncelikle böyle bir durumda su ile hastayı serinletmek, başını, kollarını, ensesini, eklem yerlerini soğuk tutmak; ateş düşmediği takdirde de oda sıcaklığında küvete sokmak yeterli olacaktır. ancak yüksek ateşi okulda olan çocuğu en yakın sağlık kuruluşuna götürmek faydalı olacaktır.

Dolap, lavabo gibi araç ve eşyalar devrilirse

Toplu olarak ve hareketli konumda çocukların oldukları okullar cisim kırılması, düşmesi yoluyla yaralanmalar için büyük bir risk oluşturuyor. Tuvaletlerdeki lavabolar, koridor ve sınıflardaki dolapların bu nedenle çok iyi sabitlenmesi, belli aralıklarla gevşemeye karşı da tekrar denetlenmesi gerekiyor. Sıra ve masa kenarları, kapı kolları keskin olmamalı, koridor köşelerinde bulunan dönüşler ve diğer riskli olan noktalar yuvarlatılmalıdır. Cam, çocukların geçtiği alanlardaki kapılarda kullanılmamalıdır. Düşme ve devrilme ile yaralanmaya neden olabilecek materyallerin en hafif seçeneklerden yapılması önem taşır. Islandığında, taban döşemesinin de kaymayacak maddelerden yapılması gerekiyor.

Elektrik çarpması

Çocuk ve elektriğin olduğu her ortamda elektrik çarpmaları bir tehlike oluşturuyor. Okullarda da dolayısı ile elektrik çarpmasına rastlanabiliyor. Elektrik akımına doğrudan kapılmış durumdaki çocuk yaşamsal tehlike altında bulunuyor. Özellikle hala bu durumda elektrik akımı devam ediyorsa kişiye dokunmadan ‘ tahta parçası, örtü, saplı süpürge’ gibi elektriği iletmeyen cisimlerle kaynağından kaza geçiren çocuğu uzağa doğru çekmeye çalışmalıdır. Elektrikten uzaklaştırdıktan sonra vücut bölgesinde yanığı olan bölgeye soğuk uygulama yapılabilir. Ambulans da hemen çağrılıp en yakın sağlık kuruluşuna ulaştırılmalıdır.

Yaralandığında

Okul ya da ev kapıları arasında çocuklarda parmakların sıkışması en sık görülen kazalar arasındadır. Çok hızlı bir şekilde kopan organın sağlık kuruluşuna ulaştırılması çok önemlidir. 6-8 saat içinde doğru koşullarda hastaneye nakledilen organ eski yerine dikilerek eski haline getirilebiliyor. Nemli ve soğuk tutulmalıdır organ, çevrede bulunan en temiz kumaş, temiz su ile de nemlendirerek sarılmalıdır. Deliksiz ve temiz bir poşete konulup sıkıca ağzı bağlandıktan sonra su ve buz parçalarının içinde bulunduğu başka kap ya da torbaya konulmalıdır. Kesinlikle organ doğrudan su içine konulmamalı, buz ile de temas ettirilmemelidir. Ambulans hemen çağırılmalıdır. Kanama bu arada doğrudan baskıyla durdurulmalıdır. Basınca ve kalp seviyesinden yükseğe doğrudan kaldırmaya rağmen durdurulamamışsa bandajla son seçenek olarak sarabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Anaokuluna Alışma Süreci başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü