Öğretmenlerin Velilerden Beklentileri

 

Çocuk yetiştirme süreci zaman alır. Sadece öğretmenlerin görevi de değildir eğitimleri. Okul hayatı ve kişisel gelişimlerinde aileler çocuklarının çok önemli bir role sahiptir. Hem çocuğunuzun hem de öğretmeninin eğitimde işini kolaylaştıracak ipuçlarından bazıları.

Kitap okuyun: Başlı başına çocuğunuza kitap okumak önemli bir aktivitedir. Kelimeleri daha doğru nasıl telaffuz edeceğini öğretmek be sözcük dağarcıklarını geliştirmek istiyorsanız bunu mutlaka yapmalısınız. Kitabı haftada en az üç kere okursanız, sizi de gelişimi şaşırtacaktır.

Doğru iletişim kurmanın yöntemleri

Öğretmenini iyi tanıyın: Belki de sadece çocuğunuzun öğretmeninin adını biliyorsunuz. Daha fazla yakın olun. Mail adresleri ve telefon numaralarını alın. Herhangi bir zorlukla karşılaştığında bu sayede sizinle öğretmen daha rahat konuşabilir.

Okul dışında yeni arkadaşlıklar için çocuğunuzu cesaretlendirin: Takım halinde çalışma imkanının verilmesi ile en iyi yol sınıf ortamında öğrenmektir. Ancak diğer insanlarla tanışmak için sadece okul yeterli değildir. Çocuğunuza okul dışında arkadaşlarıyla vakit geçirebileceği aktiviteler yaratın.

Etkinlikleri atlamayın: Okul etkinliklerinden mutlaka haberdar olun. Siz de mümkün olduğunca bu etkinliklerin bir parçası haline gelin. Hatta yarışma ve spor müsabakalarına çocuğunuzu teşvik etmek için katılın.

Eve eğitim taşıyın: Sadece çocuklar okulda öğrenmezler. Birlikte onlarla kek pişirin, müzeye gidin, bir akvaryum alarak canlıları tanımasını sağlayın. Eğitsel filmleri birlikte izleyin. Başarı için eğitimi eve getirmenin çok önemli bir adım olduğunu unutmayın.

Adım adım öğretin: Çocuğunuza ders çalıştırma sırasında bir öğretmenmiş gibi davranın. Çalışmaya konsantrasyonunu vermesini sağlayın. Yanına oturarak mutlaka göz kontağı kurun. Konuları yavaş yavaş anlatmaya başlayın.

Ömür boyu eğitim: Öğrenmenin hayat boyu sürecek bir macera olduğunu çocuklarınıza hatırlatın. Öğrenme, okuldan eve gittiğinde de bitmiyor. Kitap okumasına çanak tutun. Eğlence ve eğitimi bir araya getiren filmler bu konuda oldukça etkili olacaktır.

Çok fazla sabırlı olmayın: Eğer çocuğunuzun ödevi ya da çalışması varsa ve yapma konusunda fazla istekli değilse çok fazla sabır göstermeyin. Zamanında görevlerini yapmasını sağlayın. Zaman zaman bu zorlu bir süreç olabilir. Ancak sorumluluklarını hatırlaması için gereklidir.

Düzenli olmasını sağlayın: Çocuğunuzun, oyun oynadıktan sonra etrafa saçtığı oyuncakları genellikle siz topluyorsunuz, arkasını toplamayı çocuğunuza öğretin. Okulda da evde öğrendiklerini uygulayacaktır.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Matematiği Hiç Sevmeyen Çocuklara Neler Yapılabilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü