Öğrenme Yöntemleri Nelerdir?

 

 

 

 

Çocuğa okullarda okumayı öğretmenin, birbirinden bağımsız üç yöntemi vardır. öğretmenler ve okullar eski dönemlerde bu yöntemlerin yalnızca birine yoğunlaşırdı ancak zaman içinde, en etkili stratejinin bu üçünün kombinasyonunun olduğu kabul edilmeye başlandı. Öğretmeninden çocuğunuzun hangi yöntemi kullandıklarını öğrenin; çünkü evde eğer çocuğunuza okumayı öğretmeye başlamışsanız, ayrı bir yöntem uygulamanız kafasının karışmasına yol açabilir.

Okumayı öğretmenin en yaygın kullanılan üç yöntemini aşağıda bulabilirsiniz. (Evde öğretirken bölümünde, okumaya çocuğunuz hazır olur olmaz-genelde iki yaş sonrası-ona yardımcı olabilmek için faydalanabileceğiniz egzersizleri görebilirsiniz.

Gör ve söyle: En basit olanı yöntemlerin budur. Kelimelerin tamamını hecelere bölmeden, çocukları öğrenmeye yönlendirir. Buradaki en önemli beceri ‘kelimenin tümünü hatırlamadır’. Bu yöntemle çocuk hafızasına kelimenin biçimini alır. İlk başta bu yöntem bazı kelimeleri hatırlamak üzerine kurulur. Çocuğa yeni kelimeleri okuyabilmesi için herhangi bir kuralın öğretilememesi, bu yöntemin tek sorunudur. Bu da tek tek her kelimenin öğretilmesi gerektiği anlamına gelir.

Evde öğretirken; Eşyaların bazılarının üzerine, isimlerinin yazılı olduğu ‘sandalye’ ya da ‘masa’ gibi kağıt parçalarını iliştirin. Çocuğunuzun ismi gibi gerçekten kimi önemli bazı kelimeleri de bir karta yazın; daha sonra diğer kelimelerin olduğu kartlarla karıştırın ve kendi adının yazılı olduğu kartı çocuğun bulmasını sağlayın.

Sesle öğretme: Çocukların hece ve harf kümelerinden meydana gelen ve bunun yanı sıra bu seslerin temelini oluşturan kuralları öğrenmesi sesle öğretme yönteminde hedeflenir. İlk önce çocuğa ‘at’ gibi çok basit bir kelime öğretilir; daha sonra diğer aynı sese sahip kelimeler devreye sokulur: ‘kat’, ‘sat’, ‘mat’ gibi… Ana fikir burada benzer sesler ve harf gruplarına hakim kelimelerin tekrarı yoluyla öğretmektir. Çocuk böylece benzer harf gruplarına sahip yeni kelimelerle karşılaştığında onları öğrenmesini sağlayacak kuralları kavrayacaktır. Çocukların çoğunda sesle öğretme yöntemi etkilidir fakat okumayı öğrenmede seslere güvenmeye daha eğilimli olan disleksi (öğrenme güçlüğü) ve yavaş öğrenen çocuklarda özellikle bu yöntem başarılıdır.

Evde öğretirken; Tek bir harfin sesini söyleyin (mesela ‘p p p p p’) ve onu çocuğunuzun tekrar etmesini sağlayın.

Tüm dili birden öğretme: Kendi kendine bu, çocuğun doğaçlama yapmasına en çok dayanan okuma öğretme yöntemidir. Daha önceki ‘gör ve söyle’ ve ‘sesle öğretme’ yöntemlerini bu yöntemde kullanarak topladığı daha önceki dilsel deneyimlerine dayanarak, basit metin ya da kitaplar çocuğa okuması için verilir ve tüm dil birden öğretilmeye çalışılır. Yeni bir kelimeyi bu yaklaşım, denemesi ve hatta bazı zamanlarda tahmin etmesi için çocuğun özgüveninin tam olmasını gerektirir. Resimler daha çok kullanılır ve çocuğa bunlar aracılığı ile hikâyeyi ‘okuması’ öğretilir. Zor olmasına karşın ortaya daha başarılı okuyucular çıkarmanın en iyi yoludur.

Evde öğretirken; Sevdiği kitaplardan birini çocuğa okuyun ve iyi bildiği bir paragrafın sonunu onun getirmesini sağlamaya çalışın. Mesela ‘Bir zamanlar…’ çocuğunuzun bazı basit şiirleri ve anaokulu şarkılarını ezberlemesini özendirin.

Bir önceki yazımız olan Okul Başarısı ve Ödevler Hakkında başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü